Справа № 2-3632/09р.
РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
06 квітня 2009р. Харківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Є.В. Чайченкої
при секретарі - І.Ю. Івановій
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Височанської селищної Ради про визнання права власності на житловий будинок як за забудовником та у порядку спадкоємства згідно із заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася в суд з позовом, у якому просить визнати за ОСОБА_2, яка померла 04.05.2008р., право власності на житловий будинок, розташований за адресою: смт. Високий, вул. Ціолковського, № 15 як за забудовницею, а також визнати за нею право власності на вказаний житловий будинок у порядку спадкоємства згідно із заповітом після смерті ОСОБА_2
Свої позовні вимоги позивачка мотивує тим, що житловий будинок за вказаною адресою належав ОСОБА_2 з 1988 року. Остання за свої власні кошти здійснила перебудову вказаного вище житлового будинку, яку було дозволено оформити та прийняти до експлуатації рішенням виконкому Харківської районної Ради народних депутатів № 145 від 21.02.1989р. Відповідно до акту від 10.03.1989р. про закінчення будівництва та вводу до експлуатації індивідуального домоволодіння, житловий будинок літ. «А-1» житловою площею 23.2кв.м. та пристрої до нього літ. «а», літ. «а1» і надвірні будівлі був прийнятий до експлуатації. Акт був затверджений рішенням виконкому Височанської селищної Ради № 658 від 14 листопада 1989р., також було вирішено оформити право приватної власності на ім’я ОСОБА_2 Проте, остання право власності на житлове домоволодіння відповідно до закону не оформила і в БТІ не зареєструвала.
15 лютого 2007 року ОСОБА_2 склала заповіт, згідно з яким все належне їй майно заповідала ОСОБА_1 – позивачці по справі.
ОСОБА_2 Яковліна померла 04.05.2008р. Спадкоємицею після її смерті відповідно до умов заповіту стала позивачка по справі – ОСОБА_1, яка проживала разом із спадкодавцею на момент її смерті у спадкоємному житловому будинку, доглядала її, поховала, забрала належні їй речі. Інших спадкоємців у померлої не було. Позивачка звернулася до нотаріальної контори з питання оформлення спадкоємства, проте їй було відмовлено з посиланням на те, що право власності на житловий будинок ні за ким не оформлено і в БТІ він не зареєстрований. Дані обставини змушують позивачку звернутися до суду.
У судове засідання з'явилася позивачка ОСОБА_1 і її представник ОСОБА_3, які повністю підтримали позовні вимоги. Представник Височанської селищної Ради у судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву, у якій позовні вимоги визнав повністю й просив слухати справу в його відсутність.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, її представника, дослідивши зібрані в справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що, згідно довідки, виданої КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» № р-411 від 26.11.2008р. житловий будинок, розташований за адресою: с. Нова Березівка, вул. Ціолковського, № 15, Височанської селищної Ради, харківського району області ні за ким не зареєстрований і право власності на нього не оформлено.
Житловий будинок за вказаною вище адресою з прилежними до нього господарчими будівлями був перебудований ОСОБА_2 у 1988 році, яка була його власницею з 1963 року. Відповідно до рішення виконкому Харківської районної ради народних депутатів Харківської області № 145 від 21.02.1989р. ОСОБА_2 було дозволено прийняти до експлуатації самовільно перебудований житловий будинок літ. «А-1» за адресою: смт. Високий, вул. Ціолковського, № 15, Харківського району і області, що підтверджується випискою з рішення.
Відповідно до акту від 10.03.1989р. про закінчення будівництва та вводу до експлуатації індивідуального домоволодіння, житловий будинок літ. «А-1» житловою площею 23.2кв.м., пристрої до нього літ. «а», літ. «а1» та надвірні будівлі: літня кухня літ. «Д», сарай літ. «Е», погріб літ. «В», вбиральня літ. «Г» з непроникливим вигребом були прийняті до експлуатації. Акт затверджений рішенням виконкому Височанської селищної Ради № 658 від 14 листопада 1989р., також було вирішено оформити право приватної власності на ім’я ОСОБА_2, про що свідчить виписка зі вказаного рішення.
У відповідності зі ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли від дня вступу їх у чинність.
Відповідно до ст. 376 ч.3 ЦК України «Право власності на самовільно побудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за особою, що здійснила самовільне будівництво на земельній ділянці, яка не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під вже побудоване нерухоме майно».
У відповідності зі ст. 331 ЦК України:
1. «Право власності на нову річ, що виготовлена (створена) особою, здобувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Особа, що виготовила річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.
2. Право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. Якщо договором або законом передбачене прийняття нерухомого майна в експлуатацію, право власності виникає з моменту його прийняття в експлуатацію».
Житловий будинок, побудований ОСОБА_2 прийнятий до експлуатації, відповідно до діючого законодавства належав останній, що підтверджено технічним паспортом виданим на її ім’я 24.03.1990р. КП «ХРБТІ», тому суд вважає за необхідне визнати за нею право власності на вказаний житловий будинок з прилежними до нього господарчими будівлями як за забудовницею.
ОСОБА_2 померла 04 травня 2008 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ № 167244.
15.02.2007р. ОСОБА_2 був складений заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Харківського районного нотаріального округу ОСОБА_4, р.№ 282, відповідно до якого усе своє майно вона заповідала позивачці по справі – ОСОБА_1
Позивачка ОСОБА_1 спадок у вигляді житлового будинку після смерті ОСОБА_2 прийняла, користувалася будинком та речами померлої, проживала у будинку на момент смерті спадкодавці, доглядала її у зв’язку із тяжким станом здоров’я та поховала за власні кошти, також у встановлений законом 6ти місячний строк звернулася до 1ї Державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Інших спадкоємців у померлої не було.
У відповідності до ст. ст. 1233, 1234, 1268 ЦК України, позивачка прийняла спадщину за заповітом, у встановлений законом термін подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Таким чином, приймаючи до уваги наведені обставини справи, суд вважає за необхідне визнати за позивачкою право власності на житловий будинок, розташований за адресою: с. Нова Березівка, вул. Ціолковського, №15, Височанської селищної Ради, Харківського району і області, у порядку спадкоємства згідно із заповітом після смерті ОСОБА_2
Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 15, 60, 212, 215 ЦПК України, ст.ст. 5, 319, 325, 328, 331ч.1, ч.2, 376, 1233, 1234, 1268 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Визнати за ОСОБА_2, яка померла 04.05.2008р., право власності на житловий будинок літ. «А-1» житловою площею 23.2кв.м., прибудову до нього літ. «А1-1», тамбур літ. «а», ганок літ. «а1» та надвірні будівлі: літня кухня літ. «Д», сарай літ. «Е», погріб літ. «В», вбиральня літ. «Г» з непроникливим вигребом, розташований в с. Нова Березівка, по вул. Ціолковського, № 15, Височанської селищної Ради, Харківського району і області як за забудовницею.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок літ. «А-1» житловою площею 23.2кв.м., прибудову до нього літ. «А1-1», тамбур літ. «а», ганок літ. «а1» та надвірні будівлі: літня кухня літ. «Д», сарай літ. «Е», погріб літ. «В», вбиральня літ. «Г» з непроникливим вигребом, розташований в с. Нова Березівка, по вул. Ціолковського, № 15, Височанської селищної Ради, Харківського району і області в порядку спадкоємства згідно із заповітом після смерті ОСОБА_2
Зобов’язати КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» зареєструвати за ОСОБА_1 житловий будинок літ. «А-1» житловою площею 23.2кв.м., прибудову до нього літ. «А1-1», тамбур літ. «а», ганок літ. «а1» та надвірні будівлі: літня кухня літ. «Д», сарай літ. «Е», погріб літ. «В», вбиральня літ. «Г» з непроникливим вигребом, розташований в с. Нова Березівка, по вул. Ціолковського, № 15, Височанської селищної Ради, Харківського району і області.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду 1ї інстанції може бути подано протягом 10ти днів від дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ: