ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2006 р. | № 9/132-05-3093 |
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Кравчука Г.А. - головуючого |
Мачульського Г.М., Шаргала В.І. |
за участю представників сторін: |
від позивача | Чубар Т.М. дов. №16/1 від 15.05.2006 р. |
від відповідача | не з’явився; |
розглянувши у відкритому судовому засіданні |
касаційну скаргу | Одеського міського управління земельних ресурсів |
на рішення | господарського суду Одеської області від 04.05.2005р. |
у справі | №9/132-05-3093 |
за позовом | Товариства з обмеженою відповідальністю “Грелюб” |
до | Одеського міського управління земельних ресурсів |
про | оформлення земельної ділянки на правах оренди |
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю (надалі ТОВ) “Грелюб” звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Одеського міського управління земельних ресурсів (надалі Управління) з позовом про оформлення земельної ділянки на умовах оренди.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 02.04.2004 року ТОВ “Грелюб” на ім’я міського голови подана заява про укладення договору довгострокової оренди на земельну ділянку, на якій розміщені нічний клуб “Нірвана” та трансформаторна підстанція, що належать товариству на праві власності. На виконання листа Управління, товариством надіслані всі витребувані Управлінням документи, необхідні для отримання відповідного висновку, однак місячний термін, встановлений Законом України “Про звернення громадян”, сплинув, а товариство ніякої відповіді від Управління не отримало.
Рішенням господарського суду Одеської області від 04.05.2005 року (суддя Бакланова Н.В.) позовні вимоги задоволені частково, за ТОВ “Грелюб” визнане право на отримання земельної ділянки площею 3754 кв. м., що знаходиться за адресою м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 170 на умовах оренди у встановленому законом порядку, зобов’язано Одеське міське управління земельних ресурсів оформити ТОВ “Грелюб” зазначену земельну Доповідач: Шаргало В.І.
ділянку на умовах оренди у встановленому законом порядку. Судове рішення мотивоване тим, що правовою підставою для укладення договору оренди земельної ділянки, що належить до комунальної власності, є рішення відповідного органу місцевого самоврядування –Одеської міської ради. Для прийняття рішення про відмову або надання в користування земельної ділянки на встановлених законом підставах, необхідний, зокрема, висновок про: існування сервітутів та обмежень на використання заявленої земельної ділянки, узгодження матеріалів інвентаризації земельної ділянки, а також про встановлення строків землекористування. Такий висновок надається управлінням земельних ресурсів. Ненадання відповідного висновку порушує охоронювані законом права позивача.
Не погоджуючись з прийнятим у справі рішенням, Одеське міське управління земельних ресурсів звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. Вимоги касаційної скарги вмотивовані доводами про порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України “Про землеустрій”, оскільки позивач не надав проекту відведення земельної ділянки; ст. 11010 Господарського процесуального кодексу України, а саме: до справи не було залучено Одеську міську раду (на думку скаржника, рішення у даній справі стосується прав і обов’язків міськради).
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, судова колегія Вищого господарського суду вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Господарським судом під час розгляду справи встановлено, що згідно з рішенням засновників ТОВ “Грелюб”, до статутного фонду товариства переданий нічний клуб “Нірвана”, що знаходиться на території філії гідропарку “Лузановка” за адресою м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 170. В процесі експлуатації клубу до нього, з дотриманням всіх необхідних погоджень та технічних умов, була прибудована трансформаторна підстанція, що належить товариству на праві власності згідно свідоцтва про право власності на нежилу будівлю №11169 від 26.12.2000 року. Дирекція названого гідропарку узгодила оформлення землекористування для експлуатації нічного клубу “Нірвана” з прибудовою. 02.04.2004 року ТОВ “Грелюб” на ім’я міського голови подана заява про укладення договору довгострокової (строком на 49 років) оренди на земельну ділянку, на якій розміщені нічний клуб “Нірвана” та трансформаторна підстанція. На виконання листа Управління, товариство направило всі витребувані Управлінням документи, крім проекту відведення земельної ділянки. Відповіді на час звернення до суду ТОВ “Грелюб” не отримало.
Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України правовою підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що знаходиться в державній чи комунальній власності, є рішення власника (орендодавця) в особі відповідних органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Частиною 3 названої статті Кодексу встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної чи комунальної власності, подає у відповідний орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування заяву (клопотання), у порядку передбаченому статтями 118, 123 Земельного кодексу України.
Вказаний порядок передбачає, що якщо ділянку планується отримати в оренду для експлуатації належної заявнику існуючої будівлі (що мало місце в даному випадку), до клопотання додаються документи, які обґрунтовують розмір ділянки, її цільове призначення і розташування, технічний паспорт будівлі, проектна документація на даний об’єкт, план детального планування території мікрорайону, тощо.
Після отримання такого клопотання відповідний орган розглядає його в місячний термін і за результатами розгляду приймає обґрунтоване рішення про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки чи про відмову в наданні такої згоди.
Разом з тим, при прийнятті такого рішення відповідний орган повинен враховувати інтереси інших землекористувачів. Саме з цією метою управлінням земельних ресурсів, відповідно до покладених на нього завдань (постанова кабінету Міністрів “Про затвердження типових положень про місцеві державні органи земельних ресурсів” від 07.08.1996 року №930), подається до названого органу висновок про: існування сервітутів та обмежень на використання заявленої земельної ділянки, узгодження матеріалів інвентаризації земельної ділянки, а також про встановлення строків землекористування.
Таким чином спростовуються доводи скаржника про необхідність надання проекту відведення земельної ділянки, оскільки такий проект розробляється ліцензованою землевпорядною організацією на підставі відповідного договору між землевпорядною організацією та замовником, після прийняття, в даному випадку, міською радою вищезазначеного рішення. Наведеним спростовуються і доводи щодо необхідності залучення до участі у справі Одеської міської ради.
У зв’язку з викладеним колегія суддів вважає, що під час розгляду справи господарським судом Одеської області фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а відтак, у касаційної інстанції відсутні підстави для скасування рішення названого суду від 04.05.2005 року.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Одеського міського управління земельних ресурсів залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Одеської області від 04.05.2005р. у справі №9/132-05-3093 - залишити без зміни.
Головуючий суддя | Г.А. Кравчук |
Суддя | Г.М. Мачульський |
Суддя | В.І. Шаргало |