Судове рішення #47534338

Справа № 2034/2-а-4123/11



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2011 року с. Покотилівка


Суддя Харківського районного суду Харківської області Козленко Г.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області ( далі УПФУ) про зобов’язання вчинити певні дії з перерахунку соціальних виплат,-.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського районного суду Харківської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області, в якій просить визнати дії відповідача протиправними, зобов’язати УПФУ перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням доплати в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 22.05.2008 року по день прийняття постанови суду, судові витрати стягнути з відповідача.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що є "дитиною війни" в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни" і має право на пільги, передбачені цим Законом. Посилаючись на ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", позивач зазначив, що він має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак УПФУ, у порушення вимог чинного законодавства не нараховує та не виплачує вказану доплату у розмірах, передбачених Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Відповідач не надав до суду у встановлений законом строк заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, позивач визнаний дитиною війни, що підтверджується посвідченням, виданим Управлінням пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області.

Статтею 6 Закону України ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, непрацездатні громадяни мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.

За ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Згідно зі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. пенсія або довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога дітям війни, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Також ч.2 ст.3 даного закону передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Позивач є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а відтак, на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", в тому числі й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст. 6 зазначеного Закону.

На момент звернення позивача до суду, нарахування йому доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком відповідачем не здійснено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1, 2 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.

Обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача. Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання), зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Враховуючи те, що позивач є дитиною війни, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання надбавки до пенсії.

Прийнятий 27 квітня 2010 року Закон України “Про Державний Бюджет України на 2010 рік”не містить положень, що зупиняють дію Закону України “Про соціальний захист дітей війни”чи його окремих норм.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України”і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду з позовом за захистом прав, свобод та інтересів, тобто за період з 19 листопада 2010 року.

Суд, при розгляді адміністративного позову вважає за можливе застосувати ч.2 ст.11 КАС України щодо можливості вийти за межі позовних вимог у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод чи інтересів сторін, про захист яких вони просять.

Позивач, звертаючись із вказаним позовом, зазначив визначену дату перерахунку доплати як особі, яка має статус “дитина війни”. Однак, ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в редакції від 22.05.2008 року) передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком і не передбачено кінцевого терміну нарахування та виплати вказаної допомоги. Тому зазначення кінцевого терміну нарахування та виплати вказаної допомоги є суттєвим звуженням права позивача на отримання допомоги та порушує принцип юридичної визначеності. Тому суд вважає за можливе не передбачати остаточного терміну нарахування та виплати доплати, так як у разі зміни чинного законодавства у регулюванні вказаного питання, органи пенсійного фонду України повинні вчинити певні дії з перерахунку пенсії, як це передбачено Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”без додаткового звернення.

Оскільки суд задовольняє позов, то з відповідача, згідно із ст. 89 КАС України, на користь позивача підлягає стягненню з Державного бюджету України 3 гривні 40 копійок у відшкодування судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 2, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України "Про прожитковий мінімум", Законом України “Про Державний Бюджет України на 2010 рік”, статтями 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, 183-2 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії з перерахунку соціальних виплат задовольнити.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну 30% надбавку до пенсії як дитині війни, у відповідності до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виходячи із розміру мінімальної пенсії, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, за період з 04 листопада 2010 року з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 копійок у відшкодування судового збору.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області протягом 10 днів. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.


Суддя Г.О.Козленко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація