ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.04.09р. | Справа № 10/58-09 |
За позовом Закритого акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" ( м. Дніпропетровськ ) в особі Дніпродзержинської філії (м. Дніпродзержинськ )
до В.-1: Приватного підприємства "Стік" ( м. Дніпродзержинськ )
В.-2: Приватного підприємства "Ресурс-імпорт" (м. Дніпродзержинськ )
В.-3: Приватного підприємства "Матеріалознавство " (м. Дніпродзержинськ )
про стягнення 105 225 грн. 03 коп.
Суддя Кощеєв І.М.
Представники:
Від позивача: Шишкін ( дов. № 4050 від 19.08.2008р. ) - представник Від відповідача 1 : не з"явився
Від відповідача 2 : не з"явився
Від відповідача 3 : не з"явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідачів про солідарне стягнення з : приватного підприємства "Стік" ( за договором № 1/0801СІІГ про надання овердрафтового кредиту від 18.03.2008 р. ); приватного підприємства "Ресурс-імпорт" ( за договором поруки № 1683/1-08 від 18.03.2008 р. ); приватного підприємства "Матеріалознавство" ( за договором поруки № 7378/1-08 від 18.03.2008 р. ) на користь Закритого акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" в особі Дніпродзержинської філії заборгованість в сумі 105 225 грн. 03 коп. Ціна позову складається з : заборгованості по кредиту у розмірі 100 000 грн. 00 коп., заборгованості по відсоткам у розмірі 4 875 грн. 00 коп., заборгованості по пені у розмірі 350 грн. 03 коп.
Підстави з якими Позивач пов'язує свої позовні вимоги : Відповідач-1 не виконав свої зобов”язання за Договором кредиту, щодо своєчасного повернення сум отриманого кредиту та своєчасної сплати нарахованих за користування кредитними коштами відсотків у встановлені Кредитним договором терміни, а Відповідач-2 та Відповідач-3 свої зобов”язання щодо договору поруки.
Представники відповідачів на виклик суду в судове засідання не з"явилися, витребуваних судом документів не надали. Відповідачі були належним чином повідомлені про місце і час проведення судових засідань.
Господарський суд розглядає справу за наявними в ній документами.
У судовому засіданні за згодою представника Позивача було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
18.03.2008 р. між Закритим акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк" ( Банк ) та приватним підприємством "Стік" ( Клієнт ) укладений Договір про надання овердрафтового кредиту № 1/0801СUГ, на виконання умов якого Клієнт отримав від Банку овердрафтовий кредит з лімітом у сумі 100 000 грн. строком до 17.03.2009 р. з періодом безперервного користування кредитом не більше 30 днів.
14.10.2008 р. між Банком та Клієнтом укладена додаткова угода до Договору № 1/0801СІІГ про надання овердрафтового кредиту від 18.03.2008 р., у відповідності до якої ліміт по овердрафтовому кредиту встановлений у сумі 0,01 грн.
Відповідно до п. п. 1.2, 2.2.2-2.2.6. Договору Клієнт зобов'язаний погашати отриманий кредит, різницю між заборгованістю за кредитом і наново встановленим угодою сторін лімітом, виплачувати відсотки і комісійні винагороди.
П. А.7. Договору встановлює диференційовану відсоткову ставку, яка залежить від строку існування непогашеного залишку за кредитом і складає: про тягом 1-3 днів - 12,5%, 4-7 днів - 14,5%, 8-15 днів - 18,5%, 16-30 днів - 19,5%.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмов від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо не встановлено договором або законом.
Зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться ( ст. 526 ЦК України ).
Згідно зі ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа ( кредитодавець ) зобов’язується надати грошові кошти ( кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов’язанні встановлений строк ( термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
За розрахунками Позивача ( не спростованими Відповідачем-1 ) – Клієнт має перед Банком, відповідно до умов договору № 1/0801СUГ про надання овердрафтового кредиту від 18.03.2008 року - заборгованість по кредиту у розмірі 100 000 грн. 00 коп. та заборгованість по відсоткам у розмірі 4 875 грн. 00 коп.
Факт існування боргу Відповідача –1перед Позивачем підтверджується також Актом звірря заборгованості за договором № 1/0801СUГ про надання овердрафтового кредиту від 18.03.2008 р., в якому приватне підприємство "Стік" визнає існування : заборгованості по кредиту у розмірі 100 000 грн. 00 коп., заборгованості по відсоткам у розмірі 4 875 грн. 00 коп., заборгованості по пені у розмірі 350 грн. 03 коп.
Отже факт не виконання Відповідачем-1 зобов’язань за договором овердрафтового кредиту матеріалами справи доведено, Відповідачем-1 не спростовано.
Ст. 611 ЦК України передбачено, що уразі порушення зобов’язання наступають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно ст. 546 ЦК України виконання зобов”язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).
Згідно зі ст. 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства ( ст. 551 ЦК України ).
Відповідно до п. 5.1 Договору при порушенні Клієнтом якого-небудь із зобо в'язань: по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 2.2.2, 4.1, 4.2, 4.3 Договору; термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 1.4, 1.5, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.3.4 Договору; винагороди передбаченої п.п. 2.2.7, 4.4, 4.5 До говору, Клієнт виплачує Банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі 0,2 % від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, Але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який виплачується пеня.
За розрахунками Банку сума пені за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом складає 350 грн. 03 коп.
Ст. 546 ЦК України передбачає, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
18.03.2008 р. між Закритим акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк" ( Кредитор ) та приватним підприємством "Ресурс-імпорт" ( Поручитель ) укладений договір поруки № 1683/1-08, згідно з умовами якого Поручитель надає поруку перед Кредитором за виконання ПП "Стік" своїх обов'язків за до говором про надання овердрафтового кредиту № 1/0801СUГ від 18.03.2008 р.
Відповідно до п. 2 договору поруки Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання обов'язків за кредитним договором в тому ж розмірі, що і Клієнт, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, від шкодування збитків.
Згідно з п. 4 договору поруки у випадку невиконання Клієнтом обов'язків за кредитним договором, Клієнт і Поручи тель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.
18.03.2008 р. між Закритим акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк" ( Кредитор ) та приватним підприємством "Матері алознавство" ( Поручитель ) був укладений договір поруки № 7378/1-08, згідно з умовами якого Поручитель надає поруку перед Кредитором за виконання ПП "Стік" своїх обов'язків за до говором про надання овердрафтового кредиту № 1/0801СUГ від 18.03.2008 р.
Відповідно до п. 2 договору поруки Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання обов'язків за кредитним договором в тому ж розмірі, що і Клієнт, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, від шкодування збитків.
Згідно з п. 4 договору поруки у випадку невиконання Клієнтом обов'язків за кредитним договором, Клієнт і Поручи тель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.
За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення
зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб ( ст. 553 ЦК України ).
Відповідно до ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Ст. 555 ЦК України передбачає, що у разі одержання вимоги кредитора поручитель зобов'язаний повідомити про це боржника, а в разі пред'явлення до нього позову - подати клопотання про залучення боржника до участі у справі.
Отримані поручителями вимоги Кредитора були залишені без виконання.
Тобто, поручителі в порушення умов договору та вказаних положень чинного законодавства свої зобов”язання перед Позивачем щодо погашення заборгованості Відповідача-1 за до говором про надання овердрафтового кредиту № 1/0801СUГ від 18.03.2008 р. - не виконали ( доказів не надано ).
Враховуючи наведене, господарський суд вважає позовні вимоги Позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зазначеного, керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Позивача – задовольнити.
Стягнути солідарно з : приватного підприємства "Стік"; приватного підприємства "Ресурс-імпорт"; приватного підприємства "Матеріалознавство" на користь Закритого акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк" - заборгованість по кредиту у розмірі 100 000 грн. 00 коп.; заборгованість по відсоткам у розмірі 4 875 грн. 00 коп.; заборгованість по пені у розмірі 350 грн. 03 коп.; витрат по сплаті державного мита в сумі 1 052 грн. 25 коп.; 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя | І.М. Кощеєв |
( рішення оформлене відповідно до ст. 84 ГПК України - 29.04.2009 р. )
|
|
|
- Номер:
- Опис: про порушення справи про банкрутство
- Тип справи: Про визнання банкрутом
- Номер справи: 10/58-09
- Суд: Господарський суд Вінницької області
- Суддя: Кощеєв І.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Закрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.03.2009
- Дата етапу: 24.11.2009