ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2011 р. Справа № 4064/10/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Святецького В.В.
суддів: Довгополова О.М., Пліша М.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області та апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.12.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області про перерахунок пенсії та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення шкоди,
В С Т А Н О В И Л А :
15 травня 2009 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області про перерахунок пенсії та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення шкоди.
Позовні вимоги мотивують тим, що ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується відповідними посвідченнями, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, що віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія для інвалідів 3-ї групи у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідач в порушення норм закону нараховував та виплачував їй пенсію у меншому розмірі, ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується відповідними посвідченнями, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, що віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія для інвалідів 2-ї групи у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідач в порушення норм закону нараховував та виплачував йому пенсію у меншому розмірі.
В позовній заяві позивачі просять: 1) Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської обл. щодо відмови в проведенні та нарахуванні пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, на нашу, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, користь, в законодавчо встановленому розмірі, а саме з розрахунку не менше 6 мінімальних розмірів пенсій за віком щомісячно на користь ОСОБА_1 та з розрахунку не менше 8 мінімальних розмірів пенсій за віком щомісячно на користь ОСОБА_2 з моменту звернення до суду.
2) Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської обл. проводити нарахування та виплату розміру пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (без врахування розміру надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на нашу, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, користь, в законодавчо встановленому розмірі, а саме з розрахунку не менше 6 мінімальних розмірів пенсій за віком щомісячно на користь ОСОБА_1 та з розрахунку не менше 8 мінімальних розмірів пенсій за віком щомісячно на користь ОСОБА_2 з моменту звернення до суду.
Під час розгляду справи позивачами та представником позивачів заявлені позовні вимоги уточнювалися та збільшувалися, просили:
1) Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м.Мукачево Закарпатської обл. щодо відмови в проведенні та нарахуванні пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, на нашу, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, користь, в законодавчо встановленому розмірі, а саме з розрахунку не менше 6 мінімальних розмірів пенсій за віком щомісячно, на користь ОСОБА_1 (за період починаючи 06.07.1999 року) та з розрахунку не менше 8 мінімальних розмірів пенсій за віком щомісячно на користь ОСОБА_2 (за період з 01.04.2002 року по 31.03.2005 року та починаючи з 01.03.2009 року)
2) Стягнути у відшкодування матеріальних збитків на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 123 296 (сто двадцять три тисячі двісті дев'яносто шість) грн. 55 коп., а також на користь ОСОБА_2 грошові кошти в розмірі 35 304 (тридцять п'ять тисяч тристо чотири) грн, 00 коп.;
4) Стягнути у відшкодування моральної шкоди на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн. 00 коп., а також на користь ОСОБА_2 грошові кошти в розмірі 100 000 (сто тисяч) грн. 00 коп.
5) Стягнути в користь ОСОБА_2 судові витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме, вартість юридичних послуг в розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп. та вартість консалтингових послуг в розмірі 500 (п'ятсот) грн. 00 коп.
Постановою Мукачівського міськськрайонного суду Закарпатської області від 23.12.2009 року позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в нарахуванні пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного; роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 22 травня 2008 року по 23 грудня 2009 року згідно із ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням розміру прожиткового мінімуму відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких їх законодавчих актів України», ст. 54 закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких їх законодавчих актів України».
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію з 01 березня 2009 року по 23 грудня 2009 року згідно із ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як; постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням розміру прожиткового мінімуму відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких їх законодавчій актів України».
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржили управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області та позивачі, подавши на неї апеляційні скарги.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області зазначає, що постанова є безпідставною і необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. Зокрема на те, що положення ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовується при призначенні пенсії за ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок від Чорнобильської катастрофи». Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» пенсії призначені відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок від Чорнобильської катастрофи». Апелянт просить скасувати постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.12.2009 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачам у повному обсязі заявлених позовних вимог.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зазначають, що постанова котру вони оскаржують прийнята з порушенням застосування норм права та підлягає зміні.
Враховуючи те, що особи які беруть участь в справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає доцільним розглядати справу відповідно до ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити частково з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги позивачів, суд першої інстанції виходив з того, що позивачі є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідами 2 та 3 групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відповідач зобов’язаний провести перерахунок його пенсії відповідно до ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими – 6-ти мінімальних пенсій за віком по 3-ій групі інвалідності та не можуть бути нижчими -8-ми мінімальних пенсій за віком по 2-ій групі інвалідності.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особам віднесеним до I категорії, які є інвалідами 2 та 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі – 50% та 75% відповідно мінімальної пенсії за віком.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд першої інстанції, на думку колегії суддів, прийшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку основної та додаткової пенсій позивача, передбачених ст..ст. 50,54 Закону України застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не положення постанов Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якій зазначається, що мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла до висновку, що положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, однак за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком, подібне не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними положення п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України».
З наведеного вбачається, що дія ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є чинною, жодним нормативно правовим актом не обмежена, а тому судова колегія приходить до переконання про необхідність частковому задоволенню позовних вимог.
В частині відшкодування моральної шкоди колегія суддів виходить з того, що згідно з п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Оскільки жодної шкоди та протиправних діянь з боку відповідачів не вчинялося по відношенню до позивача, останні діяли в межах своїх повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства, тому правових підстав для відшкодуванню позивачам моральної та матеріальної шкоди немає.
Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на те, що судом першої інстанції рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а позов частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів –
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області задоволити частково. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволити частково.
Постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.12.2009 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до ст..ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області провести перерахунок пенсії та виплачувати ОСОБА_1 починаючи з 22 травня 2008 року відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево Закарпатської області провести перерахунок пенсії та виплачувати ОСОБА_2 починаючи з 01 березня 2009 року відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.В. Святецький
Судді : О.М. Довгополов
ОСОБА_3
- Номер: н-4064/10/9104
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: За нововиявленими обставинами (2 інстанція)
- Номер справи: 2а-4631/09
- Суд: Львівський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Святецький В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.09.2015
- Дата етапу: 09.11.2016