Судове рішення #47379
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

21 червня 2006 року                                                                                місто Луцьк

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:

головуючого Сівчука Є.І.

суддів Подолюка В.А., Осіпука В.В.

при секретарі Антонюк О.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, Луцької міської ради про встановлення факту прийняття спадщини і визнання права власності на спадкове майно за апеляційною скаргою відповідачки ОСОБА_3 на рішення Луцького міськрайонного суду від 31 березня 2006 року, -

ВСТАНОВИЛА:

30 вересня 2005р. ОСОБА_1 звернулась з позовом до ОСОБА_3, Луцької міської ради про надання додаткового строку на прийняття спадщини.

Позовні вимоги мотивувала тим, що квартира в м.Луцьку по АДРЕСА_1 належала на праві спільної сумісної власності її матері -ОСОБА_5 та її брату - ОСОБА_6.

Вона в цій квартирі проживала з дитинства, а після одруження вибула на іншу адресу.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мама, а 25 червня 2005р. помер брат.

Вона і дружина покійного чоловіка - відповідачка ОСОБА_3 звернулись в нотаріальну контору після смерті брата для оформлення права власності на спадкове майно.

Позивачка стверджує, що вона не зверталась з заявою в нотаріальну контору за прийняттям спадщини після смерті матері з тих підстав, що спору між нею і братом відносно спадкового майна не було. Між ними була усна домовленість, що після смерті матері квартира буде ділитись між нею і братом порівну.

Справа №22-ц-600/06                             Головуючий у 1 інстанції Пушкарчук В.П.

Категорія №24                                       Доповідач Сівчук Є.І.

 

 

Покликаючись на зазначені обставини просила продовжити термін на прийняття спадщини.

Під час розгляду справи позивачка змінила позовні вимоги, просила встановити даний факт прийняття спадщини після смерті матері і визнати за нею право власності на 1/4 частину квартири АДРЕСА_1.

Рішенням Луцького міськрайонного суду від 31 березня 2006р. позов задовольнено.

Визнано право власності за ОСОБА_1 на спадкове майно після смерті матері - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме 1/4 частину квартири АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 14.11.1996р., виданого відділом по приватизації житлового фонду Луцького міськвиконкому.

Стягнуто з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 88 грн. 22 коп. та в доход держави 36 грн.78 коп. судових витрат.

В поданій апеляційній скарзі відповідачка ОСОБА_3, не погоджуючись з рішенням зазначає, що висновок суду про прийняття позивачкою спадщини в зв'язку з наявністю у неї ощадних книжок ОСОБА_5 та свідоцтва про право власності на квартиру, зроблено без врахування обставин заволодіння ними.

Оскільки вказані документи перейшли до позивачки помимо волі спадкодавця і по закінченні строку для прийняття спадщини, тому вони не можуть бути прийняті як доказ вступу в управління спадковим майном.

Крім того позивачка змінила позовні вимоги і просила розглядати спір в порядку окремого провадження. Відповідно до ст.235 п.6 ЦПК України, якщо під час розгляду справи в порядку окремого провадження, виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду.

Покликаючись на зазначені обставини просить рішення суду скасувати. Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини залишити без розгляду.

Заслухавши відповідачку ОСОБА_3 та її представника ОСОБА_4, які апеляційну скаргу підтримали, позивачку ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2, які скаргу заперечили, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, колегія суддів приходить до висновку про відхилення скарги із слідуючих підстав.

При розгляді справи судом встановлено, що спірна квартира АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності належала матері позивачки - ОСОБА_5 та її брату - ОСОБА_6 (а.с.3), які померли, відповідно ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.4, 5).

Відповідно до ст.549 ЦК України (в редакції 1963р.) спадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Встановлено, що позивачка володіла ключами від спірної квартири, мала вільний доступ до неї, ощадними книжками матері за рахунками НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5 (а.с.22-26).

 

 

Крім цього, після смерті матері, зі згоди відповідачки, позивачка забрала з квартирі речі покійної, в т.ч. і шубу, що не заперечується ОСОБА_3

Відповідачкою не представлено доказів і не спростовано, що позивачка протиправно заволоділа ключами від квартири, ощадними книжками матері та свідоцтвом про право власності на це майно.

Відповідно до ст.564 ЦК України (1963р.), якщо вкладник не зробив розпорядження в ощадній касі або банку, то в разі смерті вкладника його вклад переходить до спадкоємців на загальних підставах.

Аналізуючи зібрані докази і виходячи із встановлених обставин, суд першої інстанції підставно прийшов до висновку, що позивачка фактично вступила в управління спадковим майном в шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, а тому мала право разом зі своїм братом - ОСОБА_6 на майно, що залишилось після смерті їх матері, а саме, по 1/4 частини спірної квартири.

Рішення суду відповідає встановленим обставинам та вимогам закону.

Доводи апелянта, що відповідно до ст.235 п.6 ЦПК України, суд розглядаючи справу в порядку окремого провадження повинен був залишити заяву ОСОБА_1 без розгляду, оскільки виник спір про право, підлягають відхиленню так як спір розглянутий в порядку позовного провадження.

Оскільки спадщина відкрилась в день смерті спадкодавця - ІНФОРМАЦІЯ_2, тому даний спір повинен вирішуватись на підставі Цивільного Кодексу України в редакції 1963 року. При таких обставинах, покликання суду в мотивувальній частині рішення на ст.ст. 1258, 1261 ЦК України в редакції 2003р. є зайвими і підлягають виключенню.

Інших порушень норм матеріального і процесуального права не знайдено.

Керуючись ст.ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу відповідачки ОСОБА_3 відхилити.

Рішення Луцького міськрайонного суду від 31 березня 2006р. залишити без зміни, виключивши з мотивувальної частини рішення посилання на ст.ст. 1258, 1261 ЦК України в редакції 2003 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

Головуючий /-/ Сівчук Є.І.

Судді /-/ /-/       Подолюк В.А., Осіпук В.В.

Оригіналу відповідає:

Суддя апеляційного суду                   Сівчук Є.І.

Друк.бсф.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація