ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________________________________________________________________________________________ |
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"27" лютого 2007 р. | Справа № 15/414-06-11102А |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Жукової А. М.
суддів : Величко Т.А.
Бойко Л.І.
при секретарі : Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін:
від позивача –Ніронка Ю.М.
від відповідача –Маломанов І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
ДПІ у Приморському районі м. Одеси
на постанову господарського суду Одеської області
від 25.12.2006р.
по справі: №15/414-06-11102А
за позовом : ТОВ „Невада”
до відповідача: ДПІ у Приморському районі м. Одеси
про скасування рішення №0005682360 від 25.09.06 р. про застосування штрафних санкцій в сумі 1100 грн.
встановив:
Постановою господарського суду Одеської області від 25.12.2006 року, яка підписана 18.01.07 р. ( суддя Петров В.С.) позов задоволено, рішення №0005682360 від 25.09.06 р. –скасовано. Постанова місцевого суду вмотивована порушенням ДПІ вимог ст.11-1;11-2 ЗУ „Про державну податкову службу в Україні”. В порушення цих норм позивачеві не було надано фахівцями ДПАУ в АРК під розписку направлення на перевірку, копію наказу про проведення позапланової виїзної перевірки, а позивач посилається на відсутність перевірки як такої, , оскільки представники контролюючого органу взагалі не були допущені до здійснення такої перевірки.
ДПІ у Приморському р-ні не погодившись із висновками місцевого суду, звернулась 28.12.06 р. із заявою про апеляційне оскарження, а 15.01.07 р. – із апеляційною скаргою, в якій просить цю постанову скасувати як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права на неповному з'ясуванні матеріалів, обставин справи, та пояснюючи, що на підставі направлення ДПІ у м. Ялті здійснено перевірку суб'єкта підприємницької діяльності –структурного підрозділу ТОВ „Невада” щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового і безготівкового обігу.
Місцевий суд безпідставно посилається на порушення ДПІ ст.11-2 ЗУ „Про державну податкову службу в Україні”, оскільки цією нормою визначаються умови допуску посадових осіб органів ДПС до проведення планових і позапланових перевірок, тоді як посадові особи були допущені до перевірки, що підтверджується актом перевірки. В результаті перевірки виявлено порушення ЗУ „ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у зв'язку з чим ДПІ правомірно застосувала штрафні санкції та прийняла відповідне рішення.
Представник ТОВ „Невада” направив до апеляційної інстанції заперечення, в яких просить постанову місцевого суду залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення. Свої доводи підприємство обґрунтувало порушенням посадовими особам органу ДПС вимог ЗУ „Про державну податкову службу в Україні” (ст.11-2) та зазначив, що акт перевірки складено невідомо де, оскільки на місці здійснення спроби проведення перевірки він не складався. Отже, відповідно до ч.3 ст.70 КАСУ –докази одержані з порушенням закону судом при вирішенні справи не беруться до уваги.
Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи, судовою колегією встановлено таке.
Перевіркою господарської одиниці –залу гральних автоматів, що розташований у м. Ялті, вул. Ігнатенко, 2 і належить ТОВ „Невада” м. Одеса вул. Пантелеймонівська ,3 посадовими особами ДПАУ в АРК встановлено порушення ЗУ „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, зокрема, при зробленій ставці на гральний автомат в сумі 100 грн. однією купюрою та при видачі виграшу 20 грн. –виплата та повернення коштів здійснював оператор з кишені. Розрахункові операції через РРО не здійснювалися.
Відповідно до п.1 ст.3 ЗУ „ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” –СПД, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі зобов'язані проводити розрахункові операції через РРО, зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій або у випадках, передбачених законом, із застосуванням зареєстрованих розрахункових книжок.
За результатами перевірки складено акт №000491 від 28.08.2006 року та застосовано штрафні санкції відповідно до ст.17 ЗУ „ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у п'ятикратному розмірі товару ( послуг) 220х5=1 100 грн. про що прийнято оскаржуване рішення.
Вважаючи, що контролюючим органом порушено права та охоронювані інтереси СПД, ТОВ „Невада” звернулось з позовом про скасування рішення про застосування штрафних санкцій.
Судова колегія не погоджується з доводами апеляційної скарги, з таких підстав.
ЗУ „Про державну податкову службу в Україні” встановлено, що органи податкової служби діють в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України. Зокрема, здійснюють контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку шляхом здійснення позапланової перевірки, до якої відноситься перевірка щодо застосування РРО. Умови допуску до перевірки встановлено ст.11-2 цього закону. Як вбачається із акту (а.с.7) представники ДПС діяли на підставі посвідчень №1008 від 23.08.06 р. у присутності оператора Перкулінова Г.В. З метою перевірки, представниками ДПІ здійснено операцію у сфері грального бізнесу шляхом ставки відповідної суми на гральний автомат.
Порядок здійснення діяльності у сфері грального бізнесу врегульовано ЗУ „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”. Саме цей закон є спеціальним щодо надання послуг, пов'язаних з гральним бізнесом і яким не передбачено застосування до цих правовідносин норм інших законів.
Відповідно до ст.1 ЗУ „ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” –реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особам –суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (СПД) які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або у безготівковій формі при продажу товарів(наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та СПД, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Отже, за суб’єктним складом СПД, що надає послуги у сфері грального бізнесу, не входить до переліку суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, і як наслідок на нього не розповсюджуються норми ЗУ„ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” .
Акт ненормативного характеру підлягає скасуванню, якщо він прийнятий з порушенням компетенції органу, яким він прийнятий або цей нормативний акт прийнято з порушенням норм чинного законодавства.
Оскаржуване рішення №0005682360 від 25.09.06 р. про застосування штрафних санкцій в сумі 1100 грн. до ТОВ „Невада” прийнято з порушенням норм чинного законодавства.
З огляду на викладене, місцевим судом не надано оцінки матеріалам справи, але судова колегія залишає без змін оскаржувану постанову з інших підстав.
Керуючись ст. ст.160, 198,200,205,206,212,254 КАСУ, суд
ухвалив:
Постанову господарського суду Одеської області від 25.12.2006р.
у справі № 15/414-06-11102 А–залишити без змін, а апеляційну скаргу
без задоволення.
Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили з дня проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку в місячний термін до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Жукова
Суддя Т.А.Величко
Суддя Л.І. Бойко