ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
____________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.04.09 Справа № 7/55пн
За позовом Прокурора Кам’янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ
до Суб’єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_1, м. Луганськ
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
Суддя Т. Л. Калашник
в присутності представників:
від позивача –Саркісян Я.Ш., довіреність № 01/03-30/4915/0/2-08 від 02.07.08;
від відповідача –ОСОБА_1;
прокурор –Сайтарли І.М., посвідчення №88 від 03.08.06.
Суть спору: позивачем заявлена вимога про зобов’язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0160 га під благоустрій прилеглої території, додатково до раніше наданої земельної ділянки площею 0,0190 га під розміщення кафе за адресою: м. Луганськ, вул. К.Лібкнехта (парк 1-го Травня) та привести її у придатний для використання стан.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зданому до суду 16.03.09 (а.с.24-27), посилаючись зокрема на те, що 22.09.06 відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді попередження, зокрема за те, що відповідачем не здійснюється прибирання прилеглої до кафе території, про що було винесено постанову № 313. Також, відповідачу в усній формі було надано вказівки щодо прибирання, викошування трави, освітлення території парку 1Травня, прилеглої до кафе "Парашут". Відповідачем на прилеглій території було висаджено газони, а також забезпечене прибирання та належне освітлення у нічний час прилеглої території. Відповідач вважає, що його дії не суперечать Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правилам благоустрою території міста Луганська.
Крім наведеного, у судовому засіданні відповідач пояснив, що огорожу ним було поставлено на вимогу керівництва парку 1-го Травня, для перешкоди проїзду транспортних засобів.
На підставі ст. 77 ГПК України, у судовому засіданні оголошено перерву з 16.03.09 до 26.03.09, з 26.03.09 до 13.04.09, а з 13.04.09 до 30.04.09, 10-00.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд, -
в с т а н о в и в:
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області 04.12.08 було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. У результаті перевірки було встановлено, що за адресою м. Луганськ, вул. К.Лібкнехта (парк 1-го Травня) земельна ділянка площею 0,0160 га використовується ОСОБА_1 під благоустрій прилеглої території, додатково до раніше наданої земельної ділянки площею 0,0190 га під розміщення кафе, без правовстановлюючих документів, що є порушенням вимог ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України. Про що було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 04.12.08.
04.12.08 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області відповідачу був винесений припис № 2804 яким відповідача було зобов’язано до 04.01.09 усунути порушення земельного законодавства.
04.12.08 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області у відношенні відповідача був складений протокол про адміністративне правопорушення № 1791 за правопорушення передбачене ст. 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.211 Земельного кодексу України.
Постановою про накладення адміністративного стягнення № 28/к від 04.12.08 відповідач був визнаний винним у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на нього було накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. 00 коп.
Відповідачем зазначену постанову було отримано та не оскаржено у встановленому порядку.
Вказаний штраф відповідачем було перераховано 09.12.08 відповідно до квитанції (а.с.12).
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області 13.01.09 було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. У результаті перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не виконано припис посадової особи від 04.12.08, що є порушенням вимог ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Про що було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.01.09.
13.01.09 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області відповідачу був винесений припис № 2880 яким відповідача було зобов’язано до 16.01.09 усунути порушення земельного законодавства.
13.01.09 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області у відношенні відповідача був складений протокол про адміністративне правопорушення № 1857 за правопорушення передбачене ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.211 Земельного кодексу України.
Постановою про накладення адміністративного стягнення № 2/к від 13.01.09 відповідач був визнаний винним у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на нього було накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. 00 коп.
Відповідачем зазначену постанову було отримано та не оскаржено у встановленому порядку.
Вказаний штраф відповідачем було перераховано 16.01.09 відповідно до квитанції № 00648 (а.с.17).
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області 22.01.09 було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. У результаті перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не виконано повторний припис посадової особи від 13.01.09 № 2880, порушення земельного законодавства залишається не усуненим. Про що було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.01.09.
Також, Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області 20.02.09 було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. У результаті перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не виконано повторний припис посадової особи від 13.01.09 № 2880, порушення земельного законодавства залишається не усуненим. Про що було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.02.09.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зданому до суду 16.03.09 (а.с.24-27).
Оцінивши доводи позивача та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення повністю, з огляду на наступне.
Приписи ст.ст. 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника зокрема на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб’єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об’єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 Земельного кодексу України).
Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (ст. 125 Земельного кодексу України в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. 126 Земельного кодексу України в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так дійсно, як посилається відповідач, приписами п.5 ч.1 ст.17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право брати участь у здійсненні заходів з благоустрою населених пунктів, озелененні та утриманні в належному стані садиб, дворів, парків, площ, вулиць, кладовищ, братських могил, обладнанні дитячих і спортивних майданчиків, ремонті шляхів і тротуарів, інших об'єктів благоустрою.
Проте влаштовуючи газон, відповідач не врахував приписи ст.16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", якою зокрема передбачено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки –будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону.
Матеріалами справи підтверджується те, що спірна земельна ділянка під благоустрій прилеглої території відповідачу не надавалась та відповідач в порушення ст. 125 Земельного кодексу України використовує земельну ділянку без одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду ( ст. 212 Земельного Кодексу України).
За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення повністю з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 77, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов’язати Суб’єкта підприємницької діяльності –фізичну особу ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0160 га під благоустрій прилеглої території, до раніше наданої земельної ділянки площею 0,0190 га під розміщення кафе за адресою: м. Луганськ, вул. К.Лібкнехта (парк 1-го Травня), та привести земельну ділянку у придатний для використання стан, видати наказ.
3. Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1 в доход Державного бюджету України:
- на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 85 грн. 00 коп.;
- на р/р 31211259700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн., видати Ленінській міжрайонної державній податковій інспекції м. Луганська.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Дата підписання: 05.05.09.
Суддя Т.Л.Калашник