Судове рішення #473288
А20/478


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


28.02.2007                                                                                   Справа № А20/478  

 Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого Головка В.Г.  (доповідач),

суддів Стрелець Т.Г., Євстигнеєв О.С.

при секретарі:  Мацекос І.М.

за участю представників сторін:

від позивача –Мальована Н.С., довіреність від 17.01.2007

від відповідача –Денисенко Т.В., довіреність від 19.02.2007, Миколенко Н.І., керівник

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Васильківському районі Дніпропетровської області  на постанову господарського суду Дніпропетровської області від  30.11.2006р. у справі №А20/478-06

за позовом управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області

до  відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Васильківському районі Дніпропетровської області

про зобов’язання включити до акту щомісячної звірки витрати на виплату пенсій по інвалідності

     

          ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від  30.11.2006р. у справі №А20/478-06 (суддя Пархоменко Н.В) позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області до  відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Васильківському районі Дніпропетровської області про зобов’язання включити до акту щомісячної звірки витрати на виплату пенсій по інвалідності задоволені.

           Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, відповідач  звернувся  з апеляційною скаргою до Дніпропетровського апеляційного господарського суду, в якій просить постанову скасувати як прийняту з порушенням  норм матеріального права, посилаючись на наступне:

-          за відсутністю особових справ постраждалих осіб у Фонду немає правових підстав для здійснення відшкодування Пенсійному фонду витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, тобто позов не заснований на Законі;

-                вимоги Пенсійного фонду суперечать чинному законодавству України,   а позов про примушення підписати акт про взаєморозрахунки не досягає мети. Потерпілі отримали каліцтво за межами України і переїхали в Україну на постійне місце проживання, не є застрахованими в Україні. За них не сплачувались до Фонду страхові внески, тому здійснення їм страхових виплат за рахунок страхових коштів Фонду є нецільовим використанням. Погоджувати акт звірки породжує для відповідача обов’язок відшкодовувати спірні суми при тому, що спір про право на стягнення між фондами всупереч Закону і є примушенням  тощо.  

          У запереченні на апеляційну скаргу позивач просить постанову суду залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.

          Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги і відзиву на неї, суд дійшов до висновку, що апеляційна  скарга  підлягає частковому задоволенню.

    Із матеріалів справи вбачається, що пенсіонерам Гришину Олександру Володимировичу і Павленку Олексію Кузьмовичу, виплачується пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на виробництві, яку вони отримали на території колишнього СРСР, але на цей час проживають в Україні. Це підтверджено рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2005р. у справі №10/106, залишеного без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.12.2006р.

          Зазначені пенсіонери, яким виплачена пенсія –Павленку О.К. в сумі 1421,95грн. за період з травня по вересень 2005р. і Гришину О.В. в сумі 2894,46грн. за період з 1.05.2005 по 1.12.2006р., не включені до актів щомісячної звірки витрат на виплату пенсій, внаслідок трудового каліцтва.

         Підпунктами "г" і "д" п.1 ст.21 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, котрий набрав чинності з 1 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника...

         Згідно з п.2 ст.7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове
державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного
захворювання, які спричинили втрату працездатності" Фонду соціального страхування від
нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам
(членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли
відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду соціального
страхування від нещасних випадків документи, що підтверджують право цих працівників
(членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право
встановлено в судовому порядку.          

         Потерпілі, документи яких не передані і Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

         Міністерством юстиції України 16.05.2003р. зареєстрована постанова правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4, якою затверджено "Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку в втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" (надалі - Порядок).





         Згідно п.2 вказаного Порядку останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі - Фонд) Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.

        Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять  з відділеннями виконавчої дирекції Фонду звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.

         Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

         Пунктом 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної Довідки на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

         Відповідач відмовився включити в акти звірки витрати, пов'язані з виплатою пенсій Гришину Олександру Володимировичу і Павленку Олексію Кузьмовичу  в загальній сумі 4316,41грн., посилаючись на те, що нещасний випадок стався за межами України ще до створення Фонду соціального страхування.

         Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про загальнообов'язкове та державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до вищевказаного Закону.

         Згідно зі ст.5 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992p., ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

         Відповідно до ст.3 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992p. усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення.

         Виходячи з цього, суд вірно задовольнив вимоги позивача щодо зобов’язання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві  виконати певні дії, тобто включити до актів щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих виплачені пенсії громадянам Павленку О.К. в сумі 1421,95грн. за період з травня по вересень 2005р. і Гришину О.В. в сумі 2894,46грн. за період з 1.05.2005 по 1.12.2006р., тобто на загальну суму 4316,41грн.

          Доводи скаржника щодо відсутності права у позивача вимагати вчинення певних дій не можуть бути прийняті до уваги в силу вимог ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та ст.16 Цивільного кодексу України.

          Посилання в апеляційній скарзі на пропуск строку звернення до адміністративного суду відповідно до ст.99 КАС України, не заслуговують на увагу, оскільки не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

          Одночасно суд правомірно відмовив в задоволенні вимог позивача щодо щомісячно включення в акти звірки, починаючи з грудня 2006р., витрати управляння Пенсійного





фонду на виплату пенсії по інвалідності Гришину О.В., оскільки вони стосуються майбутніх періодів.

          Разом з тим, в резолютивній частині постанови це не знайшло свого відображення, тому постанова суду підлягає зміні відповідно до ст.198 Кодексу адміністративного судочинства України.

          Керуючись ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 

          ПОСТАНОВИВ:

          Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Васильківському районі Дніпропетровської області  задовольнити частково.

          Резолютивну частину постанови господарського суду Дніпропетровської області від 30.11.2006р. у справі №А20/478-06 змінити, виклавши її в наступній редакції: “Зобов’язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Васильківському районі Дніпропетровської області  (код 25913664) включити до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності, витрати управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області (код 24615367) на виплату пенсій по інвалідності пенсіонерам Павленку Олексію Кузьмовичу (за період з травня по вересень 2005р. в сумі 1421,95грн.) та Гришину Олександру Володимировичу (за період з 1.05.2005 по 1.12.2006р. в сумі 2894,46грн.) на загальну суму 4316,41грн.

          В решті позову відмовити.”

          Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.


        Головуючий  

В.Г.Головко

 Судді


О.С.Євстигнеєв


             

Т.Г.Стрелець



 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація