Судове рішення #4729737
УХВАЛА

УХВАЛА

 ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

 

З липня 2008 року                                                                                                     м.  Вінниця

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області у складі:

Головуючого: Нікушина В.П.

Суддів: Денишенко Т.О.,  Гуцола П.П.

При секретарі: Шевчук Л.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2,  ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття частки спадкового майна,  визнання права власності на неї на підставі спадщини за законом,  встановлення порядку користування спадковим майном за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду м.  Вінниці від 23 квітня 2008 року,  ухвалене по даній справі,

 

ВСТАНОВИЛА:

 

В серпні 2007 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2 ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_4 шляхом фактичного вступу у володіння та управління спадковим майном,  яке знаходиться по АДРЕСА_1,  визнання за нею права власності на 16, 6 % цього майна та встановлення порядку користування в зазначеному будинковолодінні відповідно до її та відповідачів часток.

Обґрунтовуючи свої вимоги,  позивачка посилалась на те,  що після смерті її батька ОСОБА_4,  який помер у 1998 році відкрилась спадщина на 79/100 частки будинковолодіння,  розташованого по АДРЕСА_1,  власниками якого являлись померлий та відповідачка ОСОБА_2. Крім того позивачка посилалась на те,  що до складу спадкового майна входять заощадження,  що знаходяться в Ощадбанку №80/074 та філії відділення Ощадбанку України №8672/047.

 

 

Справа №22-1338                                                   Категорія:    37                                               

Головуючий у І інстанції: Овсюк Є.М.  Суддя-доповідач: Нікушин В.П.

 

На підтвердження того,  що вона прийняла спадщину посилалась на те,  що разом зі своїм чоловіком підтримували в належному стані будинковолодіння,  проводили ремонтні роботи,  а ощадні книжки були передані їй на протязі 6 місяців після смерті батька самою відповідачкою її матір'ю ОСОБА_2.

Вважаючи,  що вона фактично прийняла спадщину і в зв'язку з цим не зверталась до нотаріальної контори за отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом.  На той час між нею і відповідачами спору щодо спадкового майна не було. Однак після того,  як відповідачка ОСОБА_2 захотіла продати будинковолодіння між ними виник спір і вона змушена звернутись до суду.

Рішенням суду першої інстанції в позові відмовлено. При цьому суд виходив із того,  що відповідно до  ст.  60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана,  однак позивачка не довела своїх позовних вимог. На підтвердження цього в рішенні зазначається,  що позивачка не вступила в управління або володіння спадковим нерухомим майном,  оскільки на момент відкриття спадщини і після його відкриття вона в спірному будинку по АДРЕСА_1 не проживала і не проживає. Доказів того,  що вона приймала участь у підтриманні спадкового нерухомого майна і того,  що ощадні книжки на ім'я ОСОБА_4 їй були передані ОСОБА_2 в межах 6 місяців після відкриття спадщини нею не наведено,  а від так не спростовані пояснення ОСОБА_2 проте,  що вказані ощадні книжки вона передала позивачці у 2006 році.

Позивачка не погодилась з рішенням суду першої інстанції і просить в своїй апеляційній скарзі скасувати його,  ухваливши нове рішення про задоволення її позовних вимог.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу вона посилалась на те,  що рішення є незаконним,  неправильним,  ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема в апеляційній скарзі зазначається,  що при розгляді справи суд першої інстанції не дотримався вимог  ст.  ст.  213,  214 ЦПК України,  не притягнув до участі в справі співвласників 21/100 частки будинковолодіння по АДРЕСА_1,  поясненням свідків по справі спотворенні,  а докази того,  що вона фактично прийняла спадщину залишені поза увагою,  Окрім цього в апеляційній скарзі зазначається,  що до правовідносин,  які виникли між сторонами в 1998 році,  суд першої інстанції не правильно застосував положення Цивільного кодексу України в редакції 2004 року.

Колегія суддів,  заслухавши доповідача,  представників позивачки,  представників відповідачів та саму відповідачку ОСОБА_2,  перевіривши обґрунтованість доводів апеляційної скарги,  законність оскаржуваного рішення,  дійшла наступного висновку.

Доводи апеляційної скарги,  які б давали підстави для скасування рішення в ході апеляційного розгляду не знайшли свого підтвердження.

Посилання в апеляційній скарзі на те,  що судом не були залучені до участі в справі співвласники 21/100 частки будинковолодіння по АДРЕСА_1. є

 

 

Справа №22-1338                                                   Категорія:    37                                              

Головуючий у І інстанції: Овсюк Є.М.  Суддя-доповідач: Нікушин В.П.

 

безпідставним.  Власником вказаної частки являлась померла ОСОБА_5. Вона до числа спадкоємців не належала,  а спірні правовідносини,  що були предметом судового розгляду не стосуються її майнових прав та не впливають на порядок користування,  володіння і розпорядження цією власністю.

Позивачка стверджувала,  що вона прийняла після смерті ОСОБА_4 спадщину,  володіючи його ощадними книжками.

Однак відповідно до  ст.  549 ЦК України,  дії пов'язані з прийняттям спадщини мали бути вчинення на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини. Відповідачка ОСОБА_2 не заперечувала того факту,  що вона передала ОСОБА_1 вказані ощадні книжки,  але при цьому пояснила,  що це було зроблено у 2006 році. Показання відповідачки в цій частині позивачкою не були спростовані.

Більш того представник позивачки підтвердив той факт,  що ці ощадні книжки ОСОБА_1 отримано від відповідачки ОСОБА_2 і ця обставина свідчить про те,  що вона,  як спадкоємниця,  яка вступила у спадщину розпорядилась спадковим майном майно на свій розсуд.

Не довела позивачка і того,  що вона вступила у володіння і нерухомим спадковим майном,  Наявні у справі докази навпаки свідчать про те,  що вона на момент відкриття спадщини так і після відкриття у спірному будинковолодінні не проживала і його утриманням не займалась.

Висновки наявної у справі будівельно-технічної експертизи (а.с. 60-98) вказують на те,  що ніякі ремонтні роботи по підтриманню спірного будинковолодіння не проводились,  що спростовує твердження позивачки про те,  що вона приймала участь у його ремонті.

Згідно довідки квартального комітету (а.с.  128) позивачка в спірному будинку не зареєстрована і не проживає. Даний доказ спростовує твердження позивачки про те,  що нібито свідок ОСОБА_6  підтверджував факт проживання її сім'ї у спірному будинку.

Свідчення вказаного свідка за будь яких умов є недопустимими,  оскільки допит цього свідка було здійснено з порушенням вимог  ст.  180 ЦПК України,  а саме його не було приведено до присяги.

Отже наведені об'єктивні докази вказують на відсутність підстав вважати ОСОБА_1 такою,  що вона в межах встановлених законом строків прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4.

Застосування судом першої інстанції при вирішенні даного спору положень Цивільного кодексу України в редакції 2004 року є помилковим,  однак воно не впливає на правильність вирішення справи,  оскільки основні вимоги позивачки вирішені на підставі норм Цивільного Кодексу України в редакції 1963 року.

За наведених обставин оскаржуване рішення не підлягає скасуванню з підстав наведених в апеляційній скарзі.

 

 

Справа № 22-1338                                                  Категорія:    37                                               

Головуючий у І інстанції: Овсюк Є.М.  Суддя-доповідач: Нікушин В.П.

 

Колегія суддів палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області керуючись  ст.  ст. 307,  308,  313,  314,  315 ЦПК України,

 

УХВАЛИЛА:

 

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

Рішення Ленінського районного суду м.  Вінниці від 23 квітня 2008 року,  ухвалене по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2,  ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття частки спадкового майна,  визнання права власності на неї на підставі спадщини за законом,  порядку користування спадковим майном залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

 

 

Справа №22-1338          Категорія:    37

Головуючий у І інстанції: Овсюк Є.М.

Суддя-доповідач: Нікушин В.П.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація