Судове рішення #4688896

 

                             Справа № 4-67 -2009 року



ОКРЕМА  ПОСТАНОВА

 ІМ'ЯМ  УКРАЇНИ

м. Лозова                                                                                                             06 травня 2009 року

           Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі:

      Головуючого судді                    : Попова О.Г.

    При секретарі                             : Шаповалової І.Г.

    З участю прокурора                   : Скляр В.В.

           Розглянувши у відкритому судовому засіданні міста Лозова, Харківської області скаргу ОСОБА_1  на постанову заступника Лозівського міжрайонного прокурора юриста 1 класу Скляр В.В. про порушення кримінальної справи , -


В С Т А Н О В И В :


           Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 06 травня 2009 року скарга громадянки ОСОБА_1  в порядку ст.ст.236-7; 236-8 КПК України – задоволена і постанова  заступника Лозівського міжрайонного прокурора юриста 1 класу  Скляр В.В. від 12 липня 2008 року про порушення кримінальної справи  за фактом невиконання рішення суду службовими особами Відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції в Харківській області за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.382 КК України –  скасована.

            У  судовому засіданні заявниця ОСОБА_1  неодноразово звертала увагу суду на те, що з боку заступника Лозівського міжрайонного прокурора Скляр В.В. при розгляді  матеріалів перевірки за фактом невиконання рішення суду службовими особами Відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції в Харківській області, а також заяви ОСОБА_2 ,  грубо порушувались вимоги ст.ст.94,97,98 КПК України, а саме: постанова не містить в собі жодного приводу до порушення кримінальної справи, передбаченого ст.94 ч.1 КПК України; також всупереч вимогам ст.98 ч.2 КПК України, при наявності в матеріалах перевірки зазначення на конкретних осіб державної виконавчої служби, справу порушено « за фактом» , а не відносно конкретних осіб.

           В процесі судового слідства було встановлено, що відносно наявності в оскаржувальній поставі про порушення кримінальної справи приводу до порушення справи, заступник прокурора Скляр В.В. пояснив про те, що при порушенні справи він керувався ст.24 Закону Україні « Про прокуратуру», здійснюючи перевірку виконання закону посадовими особами державної виконавчої служби.

           Зазначення твердження прокурора не відповідає вимогам законодавства України, оскільки ч.1 ст.94 КПК України містить вичерпний перелік приводів до порушення кримінальної справи та не зазначає такої підстави, як проведення перевірки. Не може розглядатись в даному випадку, як привод до порушення кримінальної справи і безпосереднє виявлення прокурором ознак злочину, тому що це означає, що суб’єкт порушення справи сам, без чийогось повідомлення, зі своєї ініціативи виявляє ознаки вчиненого або такого, що готується, злочину.

           Викладене підтверджується тим, що матеріали перевірки містять відомості про обставини, що обумовлює початок кримінально-процесуальної діяльності, що передує досудовому слідству, а саме заяву громадянина ОСОБА_2 , зареєстровану в КП № 02.07.2008 року.

          Саму перевірку було проведено помічником прокурора Горчаковим І.Ю. відповідно до ч.2 ст.19 ЗУ «Про прокуратуру», про що є довідка перевірки зазначеної посадової особи (а.с.3). Зазначений документ містить відомість про акт поведінки фізичної особи громадянина ОСОБА_2 , який полягає в повідомленні про вчинений злочин.  

           Відповідно до п.3 ч.2 ст.20 ЗУ «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник в межах своєї компетенції мають право порушувати у встановленому законом порядку кримінальну справу.

           Відповідно до ч.1  ст.24 ЗУ «Про прокуратуру» у разі  порушення закону посадовою особою або громадянином прокурор, його заступник, залежно від характеру порушення закону, виносить мотивовану постанову про дисциплінарне провадження, провадження про адміністративне правопорушення або про порушення кримінальної справи щодо цих осіб.    Тобто, зазначеними статтями закріплено відповідні повноваження певного суб’єкта прокурорського нагляду по порушенню кримінальної справи. Але відповідний порядок їх реалізації закріплено ст.ст.94-98 КПК України.


    Викладене узгоджується з тим, що в оскаржувальній постанові заступник прокурора Скляр В.В. посилається на ст.ст.94-98 КПК України, але при винесенні цього процесуального документу не вказує привод до порушення справи ( ч.1 ст.94 КПК України), достатніх даних наявності зазначення в матеріалах  перевірки на умисел невиконання рішення суду, як складову ознак злочину ( ч.2 ст.94 КПК України).


    Суд вважає, що твердження заступника прокурора про те, що він порушив кримінальну справу, здійснюючи прокурорський нагляд, є безпідставним, суперечить вимогам п.9 ст.129 Конституції України, оскільки справу було порушено на підставі матеріалів вже проведеної перевірки судом за заявою ОСОБА_2  до Заінтересованої особи - Відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного Управляння юстиції Харківської області, Степанової Олени Анатоліївни, Кочерги Олега Миколайовича «на бездіяльність Державної виконавчої служби» (а.с. 5, 11-14), а також перевірки помічником прокурора Горчакова І.Ю. за заявою громадянина ОСОБА_2 , шляхом відібрання пояснень, витребування відповідних документів (а.с.6-36). Відповідність закону проведеної помічником прокурора перевірки сама по собі не потребувала прокурорського реагування, а потребувала реагування заява громадянина ОСОБА_2  від 02.07.2008 року ( а.с.5), тим паче справа заступником прокурора Скляр В.В. не була порушена що до цих осіб, що вказано в матеріалах перевірки, та їм надана оцінка судом вище, а також у постанові суду.


    Все вищевикладене вказує на те, що заступник прокурора самоусунувся від виконання своїх функціональних обов'язків по нагляду за Законами, що є вкрай не допустимим і підриває авторитет держави України в очах громадян, тим більше грубо зневажається Конституція України і  Європейська конвенція з прав людини.  


    З метою недопущення аналогічних порушень надалі, суд вважає за необхідне про відмічені порушення Законів з боку заступника Лозівського міжрайонного прокурора юриста 1 класу Скляр В.В.  довести до відома прокурору Харківської області.


            Керуючись ст.ст.25,23-2 ч.5,94,97, 340 КПК України, суд-


ПОСТАНОВИВ  :


Про викладене довести до відома прокурору Харківської області на допущені порушення норм Кримінально - процесуального законодавства, Конституції України з боку заступника Лозівського міжрайонного прокурора  Харківській області  юриста 1 класу Скляр В.В.

           Відповідно до ч.6 ст.23-2 КПК України прокурору Харківської області ( 61050, м. Харків, вулиця Б.Хмельницкого,4) слід в місячний термін повідомити Лозівський міськрайонний  суд в Харківській області про вжиті заходи по усуненню вказаних недоліків в постанові.


Окрема постанова може бути  оскаржена Лозівськім міжрайонним прокурором в Харківській області і особами, передбаченими ст.348 КПК України, в судову палату по кримінальних справах апеляційного суду  Харківської області через Лозівський міськрайонний суд в Харківській області протягом 15 діб з дня її проголошення.


                                 Суддя :                                       О.Г. Попов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація