РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ Справа № 2-39/07 р.
16 січня 2007 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Карпушина Г.Л.
при секретарі - Корнет В.М., розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровсько-Багачанської сільської ради Хорольського району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до відповідача Покровсько-Багачанської сільсьської ради Хорольського району Полтавської області, вказавши, що він є сином ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно заповіту від 21 серпня 2002 року, посвідченого виконавчим комітетом П.-Багачанської сільської ради, все своє майно та будівлі ОСОБА_2 заповіла: позивачу, ОСОБА_1 та ОСОБА_3.
Після смерті матері ОСОБА_2 відкрилася спадщина на спадкове майно: житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1.
5 травня 2005 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 подали до Хорольської державної нотаріальної контори заяви, в яких прохали важати їх такими, які не прийняли спадщини у зв"зку з пропущенням строку подачі заяви про її прийняття. При цьому вони зазначили, що на спадщину не претендують.
З повідомлення Хорольської державної нотаріальної контори за НОМЕР_1 від 08.12.2006 року позивачем пропущений шестимісячний строк після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, встановлений ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини.
Пропустив вказаний строк позивач з поважної причини, а саме через незнання Закону, оскільки маючи на руках заповіт вважав, що цього достатньо для отримання спадкового майна, а тому на даний час позбавлений можливості забезпечити свої спадкові права.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та прохав суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини терміном 3 місяці.
В судове засідання представник відповідача не з"явився, про те подав до суду заяву, в якій прохав справу розглянути без його участі. Щодо позовних вимог позивача не заперечував.
Суд заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, належно оцінивши всі зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити повністю та підставі слідуючого.
Відповідно до ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом після померлої ОСОБА_2 Інші спадкоємці, вказані в заповіті, спадщину у передбачений законом строк не прийняли та не мають наміру приймати в подальшому, подали заяви, в яких прохали їх визнати такими, що не прийняли спадщини.
Відповідно до ст. 1272 Цивільного Кодексу України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд, оцінивши підстави, які перешкодили позивачу вчасно подати заяву про прийняття спадщини, вважає, що вони є поважними. При цьому суд, виходив з того, що на даний час серед населення країни, особливо яке проживає в сільській місцевості, дійсно існує проблема юридичної грамотності, яку не можна не брати до уваги. Громадяни дізнаються про свої цивільні права та обов'язки лише в конкретних випадках, коли виникає необхідність користування ними. Доказів, які могли б спростувати доводи позивача на даний час не існує.
Таким чином, ОСОБА_1 пропустив строк подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин. Підстав для відмови в задоволенні позовних вимог позивача судом не встановлено.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 15, 16, 1216, 1222, 1272 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИ В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю. Визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 терміном 3 місяці.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення в 10-денний термін з моменту його оголошення до Хорольського районного суду Полтавської області та подання апеляційної скарги в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження рішення.
Головуючий:
2