Судове рішення #4684167

                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                  Справа № 2-198/09

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

24 квітня 2009 року                                                                                         Бородянський районний суд  

Київської області в складі: головуючого - судді Унятицького Д.Є.,

                                                  при  секретарях - Хоменко О.О., Карасьовій Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Бородянка цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Бородянської селищної ради, ПСП "Колос", Бородянської районної державної адміністрації, Бородянського районного управління земельних ресурсів про визнання права власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2008 року позивачі звернулися до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько та дід – ОСОБА_3, який з 1975 року по 1995 рік працював в колгоспі ім. Леніна, звідки  він  6 серпня 1992 року вийшов на пенсію за віком.

Колгосп ім. Леніна був реорганізований у СВК "Відродження", правонаступником якого був ПСП "Колос".

Згідно Указу Президента України № 720 від 8 серпня 1995 року землі були передані у колективну власність агрофірми "Відродження", у якій ОСОБА_3 отримав право на земельну частку (пай) в розмірі 5,75 га, в тому числі ріллі 3,27 га.

На момент розпаювання померлий ОСОБА_3 був членом колгоспу та працюючим пенсіонером, тому мав право на отримання земельної частки (паю) в КСП, проте сертифікат на право на земельну частку (пай) не отримав.

Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла, однак належно не оформила його дружина – ОСОБА_4, яка ІНФОРМАЦІЯ_2 померла.

Вважають, що вони як спадкоємці після смерті батька та діда ОСОБА_3 мають право успадкувати по ? частині майна у пайовому фонді майна КСП агрофірми "Відродження".

Просили визнати за ними право власності у порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) загальною площею 5,75 га у тому числі 3,27 га у рівних частинах.

У відкритому судовому засіданні позивачі та їх представник ОСОБА_5 позов підтримали, уточнили позовні вимоги, просили визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку (пай) загальною площею 2, 875 га в тому числі рілля 1, 635 га; визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку (пай) загальною площею 2, 875 га в тому числі рілля 1, 635 га.

Представник Бородянської районної державної адміністрації ОСОБА_6 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, наполягала на застосуванні строку позовної давності, позивачами не надано належних доказів, що ОСОБА_3 був членом колгоспу та його пенсіонером на момент розпаювання земель агрофірми "Відродження". Також відсутній державний акт на право колективної власності на землі агрофірми "Відродження" у зв'язку з чим неможливо встановити дату його видачі та чи був ОСОБА_3 включений до списку на отримання земельної частки (паю).

Бородянське управління земельних ресурсів, Бородянська селищна рада, ПСП "Колос" в судове засідання своїх представників не направили, надіслали до суду листи, просять справу розглядати без участі їх представників.

Вислухавши пояснення позивачів, їх представника ОСОБА_5, представника Бородянської РДА ОСОБА_6, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що у позові необхідно відмовити.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Бородянка Київської області помер ОСОБА_3, який за життя працював в колгоспі ім. Леніна та був його членом з 1975 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, копією трудової книжки колгоспника, копією довідки ПСП "Колос" № 84 від 10 вересня 2007 року (а.с.14-15,20).

Позивачка ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 у вигляді права власності на частку в майні у пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства агрофірми "Відродження" смт. Бородянка Київської області розміром 6 024 гривні, яке належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП, виданого Бородянською селищною радою від 30 травня 2002 року, спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_4, яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав і померла, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.13).

Відповідно до копії довідки Управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі № 4420 від 25 листопада 2008 року (а.с.18) на час виходу на пенсію за віком (6 серпня 1992 року) працював в м/н "Колос" агрофірми "Відродження".

Відповідно до копії довідки ПСП "Колос" № 15 від 12 березня 2008 року (а.с.47) в 1992 році колгосп ім. Леніна реорганізовано в агрофірму "Відродження", в 1998 році агрофірму "Відродження" реорганізовано в СГВК "Відродження", правонаступником якого є ПСП "Колос".

ОСОБА_3, станом на 17 липня 1995 року був членом агрофірми "Відродження", що підтверджується копією протоколу №26 засідання правління від 17 липня 1995 року (а.с.64).

Розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації від 16 січня 1997 року (а.с.73) затверджено науково-технічну документацію по паюванню сільськогосподарських угідь, переданих у колективну власність агрофірмі "Відродження" смт. Бородянка та розрахунок вартості земельної частки (паю) по агрофірмі "Відродження" в розмірі 6 061 гривень та – 3,73 га в умовних кадастрових гектарах.

Рішенням Бородянської селищної ради від 25 листопада 1999 року (а.с.82) передано у колективну власність сільськогосподарському виробничому кооперативу "Відродження" землі площею – 2 859,7 га.

Рішенням Бородянської селищної ради дев'ятої сесії двадцять третього скликання від 18 лютого 2000 року (а.с.81) затверджено технічну документацію по складанню державних актів на право колективної власності на землю та на право постійного користування землею сільськогосподарському кооперативу "Відродження" смт. Бородянка.

За життя ОСОБА_3 отримав сертифікат № 207 (а.с.17), форма якого не відповідає вимогам  Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)", №801 від12 жовтня 1995 року, відповідно до якого рішенням зборів уповноважених агрофірми "Відродження" йому встановлений базовий пай на суму 6 005 та надається право на одержання земельної ділянки в розмірі 5,75 га, у тому числі ріллі – 3,27 га.

Відповідно до п.2 Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" № 720 від 8 серпня 1995 року право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.

При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Оскільки, відповідно до зазначеного Указу Президента України право на земельну частку (пай), мають особи, які були членами сільськогосподарського підприємства на момент видачі Державного акту на право колективної власності на землю, а суду не надано належних доказів з яких можливо встановити момент видачі Державного акту, то суд позбавлений можливості перевірити, чи був ОСОБА_3 на момент видачі Державного акту на право колективної власності  на землю, членом агрофірми "Відродження", чи вибув з її членів в зв’язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1.

Крім того, суду не надано належних доказів, що позивачі являються спадкоємцями ОСОБА_3 та прийняли спадщину після його смерті відповідно до діючого законодавства на час її відкриття, а відповідно до свідоцтва про право на спадщину вони є лише спадкоємцями ОСОБА_4, яка як спадкоємиця після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 прийняла в спадщину лише частку в майні у пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства агрофірми "Відродження".

За таких обставин підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання права власності за позивачами у порядку спадкування після ОСОБА_3 на земельну частку (пай) не вбачається.

Керуючись Указом Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" № 720 від 8 серпня 1995 року, ст.ст.17,25 ЗК України, ст.529, 548, 549 ЦК України 1963 року, ст.ст. 10, 11, 62, 209, 213, 214, 215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ :

У позові  ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Бородянської селищної ради, ПСП "Колос", Бородянської районної державної адміністрації, Бородянського районного управління земельних ресурсів про визнання права власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду  може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Бородянський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий-суддя Д.Унятицький  

  • Номер: 6/266/72/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-198/09
  • Суд: Приморський районний суд м. Маріуполя
  • Суддя: Унятицький Д.Є.
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.04.2016
  • Дата етапу: 08.06.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація