Справа № 2-781/09.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ.
« 10 » березня 2009 року Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
Головуючого – судді Шестакової З.С.
при секретарі – Скоробогатовій А.О.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Нікопольської районної ради про встановлення факту належності заповіту та визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за заповітом, –
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовом про встановлення факту належності заповіту та визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за заповітом.
Свої вимоги мотивує тим, що його бабусі, ОСОБА_2, належало наступне майно:
- земельна частка ( пай ), загальною площею 7,56 га, яка розташована на території КСП " Нива " в с. Південному Нікопольського району Дніпропетровської області;
- майновий пай у КСП " Нива " ТОВ " Нива " с. Південного Нікопольського району, вартістю 2732,12 грн., або 0,1126 % від загальної вартості пайового фонду.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт від 29.01.1999 року, яким все належне їй майно заповіла позивачу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входило вищевказане спірне спадкове майно.
Спадкоємцем за заповітом після її смерті є позивач. Інших спадкоємців за заповітом чи законом немає. При цьому ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернувся до нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини, однак йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки позивач не довів факт родинних відносин між ним та спадкодавцем.
При цьому позивач посилається на те, що він фактично прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в управління спадковим май ном.
Враховуючи ту обставину, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3, має право на спадкове майно, однак належним чином не може посвідчити своє право власності на нього, він просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про слухання справи за його відсутності.
Заслухавши позивача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України ( в ред. 2003 року ) Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Поскільки спірна спадщина була прийнята позивачем фактично, до неї слід застосовувати правила ЦК України в ред. 1963 року.
Згідно ч. 1 ст. 534 ЦК України ( в ред.1963 року ) кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Заповідач може у заповіті позбавити права спадкоємства одного, кількох або всіх спадкоємців за законом.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 549 ЦК України ( в ред.1963 року ) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Як було встановлено судом, бабусі позивача, ОСОБА_2, належало наступне майно:
- земельна частка ( пай ), загальною площею 7,56 га, яка розташована на території КСП " Нива " в с. Південному Нікопольського району Дніпропетровської області;
- майновий пай у КСП " Нива " ТОВ " Нива " с. Південного Нікопольського району, вартістю 2732,12 грн., або 0,1126 % від загальної вартості пайового фонду.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт від 29.01.1999 року, яким все належне їй майно заповіла позивачу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входило вищевказане спірне спадкове майно.
Спадкоємцем за заповітом після її смерті є позивач. Інших спадкоємців за заповітом чи законом немає. При цьому ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернувся до нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини, однак йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки позивач не довів факт родинних відносин між ним та спадкодавцем ( а. с. 5 - 23 ).
При цьому судом встановлено, що позивач фактично прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном. Родинні відносини між сторонами підтверджені документально і не викликають у суду сумнівів.
При таких обставинах, суд вважає, що позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 за заповітом, він має право на спадкове майно, а тому його позов підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись, ст.1235 ЦК України, ст.ст. 10,11,14,15,212,213-215,218 ЦПК України , суд –
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на
- земельну частку ( пай ), загальною площею 7,56 га, яка розташована на території КСП " Нива " в с. Південному Нікопольського району Дніпропетровської області;
- майновий пай у КСП " Нива " ТОВ " Нива " с. Південного Нікопольського району, вартістю 2732,12 грн., або 0,1126 % від загальної вартості пайового фонду у порядку спадкування за заповітом після смерті його бабусі, ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження , яка може бути подана протягом 10 днів з моменту проголошення рішення через Нікопольський міськрайонний суд або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: