Справа № 2-о-83/08
РІШЕННЯ
іменем України
04 серпня 2008 року Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Кривцової Г.В.,
при секретарі Катирчієвій Д.Х.
з участю заявника ОСОБА_1, представника заінтересованої особи
Березовської сільської ради - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухів справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Березівська сільська рада Глухівського району, про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
23 липня 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, яку мотивує тим, що 20 серпня 1999 року помер його дядько ОСОБА_3, який проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1. Для підтвердження родинних відносин з померлим дядьком у нього немає свідоцтва про народження свого батька ОСОБА_4. Актовий запис про народження батька заявника ОСОБА_4 в органах РАЦС не зберігся, а тому заявник просить встановити факт родинних стосунків між рідними братами - його батьком ОСОБА_4 та ОСОБА_3, що відповідно підтвердить і родинні стосунки між заявником та його дядьком. Різницю в тому, що по-батькові братів зазначені «Опанасович» та «Афанасович», заявник пояснює неправильним перекладом з російської мови на українську імені «Афанасий». Той факт, що померлі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 були рідними братами, заявник підтверджує свідоцтвом про одруження свого батька ОСОБА_5 (на російській мові), відновленим записом акта про народження дядька ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 (на російській мові), довідкою з відділу реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Сумській області, довідкою Березівської сільської ради щодо записів в погосподарських книгах, показаннями свідків.
Встановлення даного факту необхідно заявнику для того, щоб отримати спадщину після смерті дядька ОСОБА_3 - земельний пай КСП ім. Дзержинського розміром 3, 59 га, що згідно заповіту ОСОБА_3 заповів своєму
племіннику - заявнику ОСОБА_1 При встановленні факту родинних відносин між заявником та спадкодавцем, заявнику не буде необхідності сплачувати високий податок, і він зможе отримати спадщину як спадкоємець третьої черги.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав свою заяву та пояснив, що дійсно померлий ОСОБА_3 є його рідним дядьком і рідним братом його батька ОСОБА_4. Батько помер раніше, а дядько не був ніколи одружений, не мав дітей, проживав один у с Береза, а потім заявник доглядав дядька, коли той став старий і потребував допомоги, і похоронив його, взявши на себе всі затрати. Свідоцтво про народження батька не збереглось, а тому підтвердити факт родинних відносин між батьком та дядьком, що вони були рідними братами, заявнику доводиться через суд. Зазначив, що спорідненість між братами підтверджується даними погосподарських книг Березівської сільської ради, показаннями свідків, які все життя проживали у с Береза.
Представник заінтересованої особи Березівської сільської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що Березівська сільська рада не заперечує проти встановлення факту родинних стосунків між ОСОБА_4 та ОСОБА_3, що вони були рідними братами, оскільки це дійсно так, і це відомо всім жителям с Береза, і також підтверджується записами в погосподарських книгах Березівської сільської ради.
Допитаний в суді свідок ОСОБА_7 пояснив, що проживає все життя в с Береза Глухівського району по сусідству з заявником, знає заявника ОСОБА_1, також знав його батька ОСОБА_4 та дядька ОСОБА_3, які також проживали в с Береза. Свідок підтвердив, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 були рідними братами, у них одні батьки. Свідок не знає, чому у них різні по-батькові «Опанасович» і «Афанасович», точно знає, що батько у них був один, це напевно помилка при перекладі. ОСОБА_3 ніколи не був одружений, проживав один, і в старості його доглядав племінник ОСОБА_1
Допитаний в суді свідок ОСОБА_8 дав аналогічні пояснення, пояснив, що оскільки сам проживає в с Береза все життя, то добре знав ОСОБА_4 та ОСОБА_3, які дійсно були рідними братами, а заявник ОСОБА_1 є рідним племінником ОСОБА_3.
Заслухавши пояснення заявника ОСОБА_1, представника заінтересованої особи Березовської сільської ради ОСОБА_9, свідків ОСОБА_7, ОСОБА_8, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, з свідоцтва про народження ГД № 627305, виданого 06 лютого 1957 року Березівським сільським ЗАГС с Береза Глухівського району, вбачається, що ОСОБА_1 народився 1 лютого 1957 року в с Береза Глухівського району, і його батьками є: «ОСОБА_5 та ОСОБА_10» (мовою оригіналу на російській мові, а.с.8).
З відновленого запису акта про народження № 190 від 08 червня 1971 року, виданого Глухівським міським бюро ЗАГС вбачається, що ОСОБА_6 народився 5 травня 1936 року в с Береза, і його батьками є ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (мовою оригіналу на російській мові, а.с. 10).
В той же час, з довідки, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Сумській області вбачається, що актовий запис про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, по виконкому Березовської сільської ради Глухівського району відсутній, перевірка здійснена з 1924 по 1930 роки (а.с. 12).
Відповідно до довідки, наданої виконкомом Березовської сільської ради Глухівського району від 17 липня 2008 року № 402, за даними погосподарських книг за 1947-1949 роки, 1951-1953роки, 1955-1957 роки, колгоспний двір ОСОБА_13 складався з неї, як голови колгоспного двору, та двох синів: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 13).
З свідоцтва про смерть, І-БП № 064023, виданого 21 серпня 1999 року Березівським сільським виконкомом Глухівського району вбачається, що ОСОБА_3 помер 20 серпня 1999 року, місце смерті - с Береза (а.с.11).
Крім того, судом встановлено, що померлому ОСОБА_3 належало право на земельну частку (пай) КСП ім. Дзержинського розміром 3, 59 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (а.с.7).
Розбіжності по-батькові ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суд вважає неточним перекладом з російської мови на українську мову по-батькові, похідного від російського варіанту імені «Афанасій», що на українську мову перекладається як «Опанас».
Так, з свідоцтва про народження ОСОБА_1, яке викладено російською мовою (а.с.8), та з свідоцтва про одруження ОСОБА_5 та ОСОБА_15, яке також викладено російською мовою (а.с.9), вбачається, що на російській мові по-батькові ОСОБА_4 зазнається як «Афанасьевич», що практично співпадає з зазначенням по батькові ОСОБА_6 у відновленому записі акта про його народження (а.с. 10).
Оцінивши докази у справі у їх сукупності, зважаючи на те, що у відновленому записі акта про народження батьками ОСОБА_6 зазначені ОСОБА_11 та ОСОБА_12, в погосподарських книгах ОСОБА_13 зазначена як мати ОСОБА_4 та ОСОБА_14, також приймаючи до уваги показання свідків, які підтвердили, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є рідними братами, суд вважає необхідним встановити факт, що ОСОБА_3, 1936 року
народження та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, є рідними братами.
Керуючись ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 218, 234-235, 256-259 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_6, який помер 20 серпня 1999 року, є рідним братом ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, який помер 27 квітня 1990 року.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано на протязі десяти днів після його проголошення.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Сумської області через Глухівський міськрайонний суд на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.