Судове рішення #46678
10/1620"НМ"

                 

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_________________________________________________

__________________________________________________________________________________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65  тел.(8-0412) 48-16-02


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 "04" липня 2006 р.                                                           Справа № 10/1620"НМ"

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого   судді                                                  Горшкової Н.Ф.

суддів:                                                                        Голубєвої Г.К.

                                                                                   Майора Г.І.


при секретарі                                                             ,

за участю представників сторін:

від позивача:      Пташник О.М., доручення від 18.05.2006р.,

від відповідача:  Куликівська В.В., довіреність №07 від 30.01.2006р.,

 

розглянувши апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Андрушівському районі Житомирської області, м.Андрушівка

на постанову господарського суду Житомирської області

від "15" лютого 2006 р.  у справі № 10/1620"НМ" (суддя Будішевська Л.О.)

за  позовом Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі, м.Андрушівка  

до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Андрушівському районі, м.Андрушівка Житомирської області

про зобов'язання вчинити певні дії,

з перервою в судовому засіданні з 18.05.2006р. по 29.06.2006р. та з 29.06.2006р. по 04.07.2006р. згідно ст.150 КАС України,

 

ВСТАНОВИВ:

  Постановою господарського суду Житомирської області від 15.02.2006р. у справі №10/1620"НМ"  позов Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі задоволено: зобов'язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Андрушівському районі вчинити дії по підписанню з Управлінням Пенсійного фонду України в Андрушівському районі акту щомісячної звірки витрат по особових справах петерпілих, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за вересень 2005р. на суму 6028грн.22коп.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у Андрушівському районі подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову суду з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.

Обґрунтовуючи  доводи апеляційної скарги, відповідач,  посилаючись на ст.16 ЦК України, зазначає, що не вчинення дій по підписанню спірних актів звіряння не суперечить законодавству і визнання сум до відшкодування є вільним волевиявленням сторін, тому позов заявлено безпідставно. Вважає також, що позивач не мав підстав включати до щомісячних актів звірок суми пенсії, виплаченої гр.Крушеницькому І.Й., який отримав каліцтво в Азербайжанській РСР.

В підтвердження своїх доводів посилається на норми Угоди про взаємне визнання  прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівнику каліцтвом, професійним захворюванням або іншими ушкодженнями здоров'я, які пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків, яка підписана 09.09.1994 року державами  колишнього СРСР, в т.ч. і Україною. Одночасно зазначає, що господарський суд  не вправі був застосовувати норми міжнародних договорів, зокрема Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, оскільки вона не ратифікована Верховною Радою України.

Окрім того, апеляційна скарга мотивована тим, що позов Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області суперечить закону, оскільки законодавством  не передбачено такого способу захисту порушеного права як примус погодитися. Зазначає, що до 01.01.2004 року Пенсійний фонд не був страховиком, а пенсії по інвалідності в зв'язку з нещасним випадком  на виробництві не були страховими виплатами, тому посилання позивача на ст. 26 Основ законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка регламентує відносини між страховиками, як на підставу регресної  вимоги, є необґрунтованим. Крім цього, посилається на недоліки акту про нещасний випадок з гр.Крушеницьким І.Й.

Позивач у письмовому запереченні на апеляційну скаргу (а.с.80-83) зазначає, що посилання відповідача на Угоду про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров'я, які пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків, від 09.09.1994 року є безпідставними, оскільки  її дія не поширюється на спірні правовідносини, вказана Угода стосується відносин між роботодавцем та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. На думку позивача, в даному випадку доцільно керуватись  Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, яка стосується порядку виплати пенсій та передбачає, що пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, якщо страховий випадок стався на території держав-учасниць Угоди, призначаються за законодавством України і виплачуються з коштів Пенсійного Фонду України, відповідно, мають бути відшкодовані Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, вважає постанову місцевого господарського суду необґрунтованою з наведених вище підстав, в зв'язку з чим просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в позові.

Представник позивача проти апеляційної скарги заперечує з наведених у відзиві підстав, вважає постанову місцевого господарського суду законною та обґрунтованою, у зв'язку з чим просить оскаржуване судове рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.


Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд встановив:

Відділенням виконавчої дирекції Фонду  соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Андрушівському районі не приймають до заліку витрати, пов'язані з виплатою пенсій громадянам України внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, якщо нещасний випадок стався або профзахворювання отримане за межами України.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи відповідач відмовляється підписати акт щомісячної звірки за вересень 2005р. на суму витрат на виплату пенсій інваліду ІІ групи з трудового каліцтва Крушеницькому І.Й., який 04.10.1980р. отримав травму в Азербайжанській РСР на Сумгаїтському виробничому об'єднанні "Органічний синтез". Посилаючись на викладене, відповідач вимагає повернути кошти в сумі 6554,46грн. за період з 01.01.2002р. по 31.08.2005р. оскільки вважає, що відшкодування страхових витрат передбачене тільки особам, які отримали трудове каліцтво чи професійне захворювання на території України.

Позивач не погоджується з такими вимогами та діями відповідача,  вважає, що останнім безпідставно відмовлено у підписанні акту звірки, посилається на невключення громадянина Крушеницького І.Й. у список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у вересні 2005 року.

Відповідно до акту про нещасний випадок на виробництві  04.10.1980року (а.с.19) в Азербайжанській РСР на виробничому об'єднанні  "Органічний синтез" стався нещасний випадок на виробництві, який спричинив гр.Крушеницькому І.Й. трудове каліцтво. Згідно витягу із акту  МСЕК  серія  ВТЭ-6 №031226 від 24.06.1984р. - група інвалідності - друга, причина – трудове каліцтво.

Позивачем понесено витрати на виплату та доставку пенсій призначену по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, що підтверджується актами звірок взаємних розрахунків між позивачем та відповідачем, розрахунками сум виплаченої пенсії, актами щомісячної звірки по особових справах потерпілих, наданим   позивачем   щомісячним Розрахунком.  

Нещасний випадок із  громадянином Крушеницьким І.Й. стався на підприємстві, яке розташовані за межами України, в зв'язку з чим Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Андрушівському районі відмовляється від відшкодування позивачу витрат, пов'язаних із виплатою та доставкою пенсій вищезазначеному громадянину.

В зв'язку із неприйняттям відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Андрушівському районі до відшкодування сум виплачених пенсій вказаному потерпілому, який отримав каліцтво на підприємстві республіки колишнього СРСР, за відповідачем утворилась заборгованість в розмірі 6028,22грн.  Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило зобов'язати відповідача вчинити дії по підписанню акта щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за вересень місяць 2005р. на суму 6028,22грн.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, дія п.п."г" і "д" п.1 ст.21  Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" розповсюджується на  вищевказаних громадян, в акті  звірки за вересень 2005р. гр.Крушеницький І.Й., як особа, якій виплачена пенсія по інвалідності, не значиться.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пенсійне забезпечення громадян України відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Стаття 81 вказаного Закону передбачає, що призначення та виплата пенсій, в тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного Фонду.

З набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсій по інвалідності в зв'язку із втратою годувальника покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Положення ч.2 п.5 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" встановлює, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований має право звернутись до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Судом першої інстанції встановлено, що витрати, понесені Пенсійним Фондом України у зв'язку із виплатою пенсій, передбачених ст.26 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Вказане підтверджується ст.7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності", відповідно до якої органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, починаючи з 1 квітня 2001р. відшкодовують органам Пенсійного фонду України пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Сумісною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03 р. № 5-4\4 затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі Порядок), що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.

Пунктом 5 Порядку визначено, що органи Пенсійного фонду України щомісячно до 10 числа місяця, наступного за звітним на підставі Списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та Списку померлих осіб, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності ... та до 15 числа місяця наступного за звітним подають його відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.

Лише на підставі даних особових справ інвалідів, занесених до актів звірки, робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню в централізованому порядку.

Господарським судом Житомирської області на підставі досліджених доказів по справі встановлено, що нещасний випадок на виробництві, який спричинив громадянину України Крушеницькому І.Й. каліцтво підтверджено актом про нещасний випадок. Нещасний випадок із потерпілим стався на території колишнього СРСР. Призначення пенсії по інвалідності підтверджено випискою із протоколу комісії про призначення пенсії. Управлінням ПФУ в Андрушівському районі Житомирської області громадину України Крушеницькому І.Й., який отримав каліцтво на території колишнього СРСР.

Відповідно до п. 5 Порядку УПФ в Андрушівському районі  (за вересень 2005р.) були складені акти щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідні внаслідок нещасного випадку на виробництві, в яких були зазначені загальні суми витрат, що підлягають відшкодуванню. Акти звірок були подані на узгодження та підписання відповідачу. Але останній відмовився підписати акти із мотивів настання нещасного випадку з Крушеницьким І.Й. на території колишнього СРСР, що на думку відповідача не є підставою для відшкодування сум виплачених пенсій по інвалідності, оскільки потерпілі не є застрахованими за законодавством України. Заперечень по розміру спірної суми відповідач не надав.

З часу прийняття Закону України "Про страховані тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності", передбачено обов'язок Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань України проводити відшкодування ПФУ проведених виплат шляхом відповідних розрахунків.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР про відшкодування шкоди, завданої працівникам внаслідок травмування на виробництві, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку на виробництві.

Відповідно до ст.З Угоди про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних держав в області пенсійного забезпечення від 13.02.1992р. всі витрати, які зв'язані із здійсненням пенсійного забезпечення по цій Угоді, несе держава, яка надає забезпечення. Взаєморозрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

Посилання відповідача на те, що вказана Угода не може бути прийнята до уваги, оскільки не ратифікована Верховною Радою України є безпідставне, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 12.07.2000р. №9-рп/2000 встановлена неконституційність положень статті 7 Закону України "Про міжнародні договори", а саме ратифікація міжнародних договорів шляхом ухвалення Верховною Радою України спеціального закону про ратифікацію.

Тому посилання позивача на норми Угоди від 13.03.1992 р. є правомірним.

Обґрунтування відповідачем своєї позиції по відмові виконати дії по підписанню актів про взаємні розрахунки із УПФ положенням Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівнику каліцтвом, професійним захворюванням  або іншими ушкодженнями здоров'я, які пов'язані із виконанням трудових обов'язків, від 09.09.1994 р. є неправомірним, оскільки вказана Угода передбачає відшкодування  шкоди, заподіяної працівнику каліцтвом, професійним захворюванням або іншими ушкодженнями здоров'я, які пов'язані із виконанням ними трудових обов'язків і не регулює питання виплати пенсій, що відповідає   і вимогам цивільного законодавства, зокрема ст. 1195 ЦК України та ст. 456 ЦК Української РСР.

Тобто відшкодування шкоди фізичній особі і відшкодування витрат на пенсійне забезпечення у зв'язку з трудовим каліцтвом - це різні поняття, які регулюються різними нормативно-правовими актами.

З врахуванням викладених обставин колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що господарський суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав  відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Андрушівському районі вчинити дії по підписанню з Управлінням Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області акту  щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за вересень 2005р. на суму 6028грн.22коп.

Судовою колегією не встановлено порушень або неправильного застосування норм процесуального чи матеріального права судом першої інстанції, які можуть бути підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Доводи відповідача, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Постанова господарського суду Житомирської області від 15.02.2006р. у справі №10/1620"НМ" відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи, підстав для скасування вказаної постанови та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

 Керуючись ст.ст.  160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Постанову господарського суду Житомирської області від 15 лютого2006 року у справі №10/1620 "НМ" залишити без змін, а апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Андрушівському районі Житомирської області, м.Андрушівка Житомирської області - без задоволення.


2.  Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.


Касаційна скарга на ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду подається протягом одного місяця після набрання нею законної сили.


3. Справу №10/1620"НМ" повернути до господарського суду Житомирської області.

Головуючий суддя                                                                 Горшкова Н.Ф.

судді:

                                                                                           Голубєва Г.К.  

                                                                                           Майор Г.І.  

 Віддруковано 4прим.:

---------------------------------

1 - до справи;

2 - позивачу; 3 - відповідачу; 4 - в наряд

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація