Судове рішення #4663616

                                                                                

                           

 

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

            13 травня 2009 року                                                                  м. Рівне    

                                                                           

            Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду  Рівненської області в складі :

           головуючого - судді              Мельника Ю.М.

           суддів:                                     Гордійчук С.О., Собіни І.М.

           при секретарі -                       Сеньків Т.Б.

   з участю  позивача                 ОСОБА_2,

   представника позивача -       ОСОБА_4

   представника  ОСОБА_1 -  ОСОБА_5,

 

          розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Млинівського районного суду від 26 лютого 2009 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про  відшкодування майнової та моральної шкоди ,-

                                              в с т а н о в и л а :

    У березні 2008 року ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до  ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про  стягнення солідарно 15085 грн. 09 коп.  для відшкодування майнової  шкоди , 1700 грн. - для відшкодування  моральної шкоди та  711 грн. 58 коп. - витрат за проведення товарознавчого дослідження.

    На обґрунтування позову покликався на те, що 2 листопада 2007 року ОСОБА_3 , керуючи автомобілем ВАЗ 21043 р. н. НОМЕР_1 , який належить на праві власності ОСОБА_1 , порушив п.12.1 та 14.6 Правил дорожнього руху України і допустив зіткнення із автомобілем Форд-Ескорт р. н . НОМЕР_2, під керуванням позивача.

    Внаслідок зіткнення транспортних засобів автомобіль позивача зазнав механічних пошкоджень і на відновлення його технічного стану необхідно затратити 15085 грн. 09 коп.

    Стверджуючи , що шкоду йому завдав ОСОБА_3 , використовуючи при цьому автомобіль , що належить ОСОБА_1, позивач просив стягнути кошти на відшкодування шкоди із відповідачів солідарно.

    У судовому засіданні позивач збільшив позовні вимоги і просив стягнути із відповідачів  солідарно кошти  на відшкодування майнової шкоди із урахуванням індексу інфляції  в розмірі 19319 грн. 32 коп.

    Рішенням Млинівського районного суду від 26 лютого 2009 року позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 та  ОСОБА_3 - задоволено частково.

    Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2  6439 грн. 77 коп. майнової шкоди, витрат понесених на автотоварознавче дослідження та

Справа № 22-779/09                     Головуючий в 1-ій інст.: Коваленко В.М.

                                                         Суддя-доповідач : Мельник Ю.М.

виклик відповідачів для огляду пошкодженого автомобіля.

    Стягнуто з ОСОБА_3на користь ОСОБА_2 12879 грн. 55 коп. майнової шкоди, витрат понесених на автотоварознавче дослідження та виклик відповідачів для огляду пошкодженого автомобіля.

    Стягнуто з ОСОБА_3на користь ОСОБА_2 1000 грн.  для відшкодування моральної шкоди.

    У стягненні з відповідачів витрат на правову допомогу ОСОБА_2 відмовлено .

    Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_3на користь ОСОБА_2 205 грн. судових витрат.

    Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_3в дохід держави  86 грн. 23 коп. судового збору.

    Не погодившись з рішенням суду в частині стягнення із ОСОБА_1 коштів на відшкодування майнової шкоди, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій покликається на незаконність рішення, через порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Вказує , що під час дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_3 на підставі довіреності керував транспортним засобом, а тому він як володілець джерела підвищеної небезпеки і повинен нести відповідальність за заподіяну цим джерелом шкоду.

Стверджує, що вона  позивачеві шкоди не завдавала, а тому  у місцевого суду не було правових підстав для стягнення із неї коштів на відшкодування шкоди.

Просить рішення  районного суду  в частині стягнення з неї коштів на відшкодування  шкоди  - скасувати , та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 - відмовити.

    Заслухавши пояснення сторін , перевіривши матеріали справи та  проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга  ОСОБА_1 підлягає задоволенню  з наступних підстав .

    Ухвалюючи рішення про стягнення коштів із ОСОБА_3, суд 1 інстанції вказав , що він як володілець джерела підвищеної небезпеки , який безпосередньо заподіяв шкоду, має нести відповідальність  за заподіяну шкоду у розмірі 2/3  частин цієї шкоди , а ОСОБА_1 , як власник транспортного засобу,  - в розмірі 1/3 частини цієї шкоди.

    Проте погодитися із висновком місцевого суду в частині стягнення коштів із ОСОБА_1 на відшкодування майнової шкоди , завданої ОСОБА_3, колегія суддів не може із наступних підстав.

    Відповідно до ч. 2 ст. 1187 ЦК шкода , завдана джерелом підвищеної небезпеки , відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом  .

    Із матеріалів справи вбачається і це встановлено судом , що ОСОБА_3 під час дорожньо - транспортної пригоди  керував автомобілем ВАЗ 21043 р. н. НОМЕР_3, власником якого є ОСОБА_1, на підставі довіреності ( а.с. 74, 75).

    За таких обставин колегія суддів вважає, що ОСОБА_3 є особою, яка на відповідній правовій підставі володіла автомобілем, тобто є володільцем джерела підвищеної небезпеки.

    Відповідно до  роз»яснень, які містяться у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами  цивільних справ за позовами про відшкодування  шкоди»  слідує, що  шкода ,  заподіяна особі і майну громадянина  джерелом підвищеної небезпеки підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла за умови , що дії останньої були неправомірними , між ними і шкодою є безпосередній причинний зв»язок.

    Оскільки ОСОБА_1 ,  будучи власником автомобіля , під час ДТП ним не керувала  і шкоди позивачеві не завдавала , то  колегія суддів вважає , що суду першої інстанції  без достатніх правових підстав  поклав обов»язок по відшкодування шкоди  на ОСОБА_1

    Зважаючи на те, що рішення  місцевого суду в частині стягнення коштів із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2  було ухвалене з порушенням норм матеріального права , що призвело до неправильного вирішення спору у цій частині , то  рішення  місцевого суду відповідно до  п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України частково підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову  ОСОБА_2 у задоволенні позову до ОСОБА_1 за безпідставністю позовних вимог.

    Одночасно колегія суддів  вважає що підлягає скасуванню і рішення суду в частині стягнення із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 та в дохід держави судових витрат.

    Рішення суду 1 інстанції в частині стягнення коштів  із ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2  сторонами  в апеляційному порядку не було оскаржене, а тому рішення  місцевого суду у цій частині апеляційним судом не перевірялося.

    На підставі наведеного , керуючись  п.2 ч. 1 ст. 307,  п.4 ч.1 ст. 309 , ст.. 316, ст.. 317 ЦПК України , колегія суддів

                                 ВИРІШИЛА :

    Апеляційну скаргу  ОСОБА_1 задовольнити повністю.

    Рішення Млинівського районного суду від 26 лютого 2009 року в частині стягнення із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2  6439 грн. 77 коп. на відшкодування майнової шкоди , 205 грн. судових витрат та в частині стягнення із ОСОБА_1  в дохід держави 86 грн. 23 коп. судового збору - скасувати.

    Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди та  стягненні судових витрат за безпідставністю позовних вимог.

    Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і на нього  протягом двох місяців із дня набрання законної сили безпосередньо до Верховного Суду України може бути подана касаційна скарга.

 

    Головуючий :

    Судді:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація