Апеляційний суд Кіровоградської області
м. Кіровоград, вул. Верхня Пермська, 2, 25006, (0522) 24-56-63
Справа №22- 3009 2010року Головуючий у 1-ій інстанції - ОСОБА_1
Категорія - 57 Доповідач - Спірідонова Л.С.
РІШЕННЯ
Іменем України
23 червня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
головуючого - Кодрула М. А.
суддів - Спірідонової Л.С, ОСОБА_2
при секретарі - Пітель Г.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді на постанову Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 25 лютого 2010 року.
Колегія суддів, -
ВСТАНОВИЛА
У січні 2010 року ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльності фонду по перерахунку та призначенні пенсії по інвалідності.
Зазначав, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до першої категорії, у 2008 році йому довічно встановлено 3 групу інвалідності.
Відповідно до діючого законодавства розмір основної та додаткової пенсії залежить від розміру прожиткового мінімуму.
З жовтня 2008 року цей мінімум було підвищено до 498 грн., але перерахунок пенсії не проведено і він отримує пенсію вдвічі меншу.
Просив визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду по перерахунку та призначенню основної та додаткової пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язати Управління пенсійного фонду призначити та провести перерахунок пенсії відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян», виходячи з розміру мінімальної пенсії з 01 жовтня 2008 року.
Постановою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 25.02.2010 року позов задоволено частково, відповідача зобов'язано здійснити належний перерахунок та виплату з 01.01.2010 року.
В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду через неправильне застосування норм матеріального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1,2,3 та 4 категорій встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст.50 Закону особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам III групи - 50% від мінімальної пенсії за віком.
Частинами 3 та 4 ст.54 Закону було встановлено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання проводить на загальних підставах, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, для інвалідів III групи, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом 12 пункту 28 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 50 Закону було викладено в новій редакції, зокрема стосовно щомісячної додаткової пенсії інвалідам III групи, виплата передбачена в розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно з законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Підпунктом 15 пункту 28 Закону України «Про державний бюджет на 2008- рік» частини 3 і 4 ст. 54 було викладено у новій редакції, зокрема про те, що розмір пенсій зазначеної категорії громадян для інвалідів III групи не може бути нижчим 180 відсотків прожитого мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції окремих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №10-рп від 22.025.2008 року пункт 28 розділу II даного закону визнано неконституційним.
Відповідачем призначалась та виплачувалась пенсія позивачу згідно постанови КМУ VI від 03.01.2002р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категорія пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» з розрахунку 19.91 грн., що втратила чинність з 01.09.2008 року згідно з постановою КМУ від 16.07.2008р. №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, чи захворювання, затверджено постановою КМУ від 30.05.1997 року № 523 «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи». Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Положення ч.З ст, 28 даного закону щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого
ч.І цієї статті тільки стосовно визначення розміру пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру за віком для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.І цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку; що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсій за віком.
Разом з тим, задовольняючи позов частково, суд керувався положеннями ч. 5 ст. 45 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" про те, що у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком, а оскільки позивач до Пенсійного фонду не звертався і подав заяву до. суду 12.01.2010 року то прийшов до висновку, що право на порахунок у ОСОБА_3 виникло не з 01.01.2009 року, як він про те просив, а з 01.01.2010 року.
Колегія суддів вважає, що в даному випадку суд невірно застосував норми матеріального права, оскільки зазначені норми закону застосовують лише у випадку виникнення такого права.
Право на виплату пенсії в повному обсязі у позивача виникло з моменту її призначення. Впослідуючому обмеження виплат було встановлено актами, що в наступному визнані неконституційними.
Відповідно у позивача фактично виникло право, а не обв'язок про донарахування , виплати, яке він захистив шляхом звернення до суду.
Покладення зобов'язання виплатити позивачу пенсію з 01.01.2010 року не суперечить вимогам ст.. 11 КАС України про те, що суд може вийти за межі позовних вимог у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав сторін.
Разом з тим, судом не враховано положення ст.. 104 КАС України про те, що судом підлягають захисту вже порушення права особи, а спори на майбутнє суд не вправ вирішувати.
Оскільки, ст.. 6 Закону у 2009 році не була обмежена в дії в рішенні слід зазначити кінцевий період порахунку пенсії, обмеживши його датою ухвалення рішення суду, залишивши в решті оскаржувану постанову без змін.
Керуючись ст.ст.307, 309, 313-314, 316 ЦПК України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА: .
Апеляційну скаргу задовольнити частково.
Постанову Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 25 лютого 2010 року змінити в частині періоду, за який слід здійснити перерахунок та виплату пенсії, а саме з 01 січня по 31 грудня 2009 року та з 01 січня по 25лютого 2010 року.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий
Судді