Справа № 2-3729/09р.
РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
14 квітня 2009р. Харківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Є.В. Чайченко
при секретарі - І.Ю. Івановій
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільхівської сільської Ради про визнання права власності на житловий будинок як за забудовником та у порядку спадкоємства згідно із законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, у якому просить визнати за ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1., право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1, як на знов створене нерухоме майно, а також визнати за ним право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею 4,0767га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1. Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 в бюро технічної інвентаризації не зареєстрований. Згідно довідки Вільхівської сільської ради на підставі запису погосподарчої книги за 2006-2010 роки за № НОМЕР_1 зареєстрований індивідуальний житловий будинок, розташований за вищевказаною адресою, головою господарства значиться ОСОБА_2. Також матері позивача ОСОБА_2. належить земельна ділянка площею 4,0767 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області, на яку виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті ОСОБА_2. позивач прийняв спадщину шляхом фактичного вступу до управління та керування спадковим майном, поховав мати, доглядає за будинком, оброблює земельну ділянку, влітку проживає в будинку. Зокрема позивач є спадкоємцем першої черги після смерті матері, інших спадкоємців по справі не має, але тому, що будинок не зареєстрований в бюро технічної інвентаризації, нотаріальна контора у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом позивачу відмовляє, що змушує його звернутися до суду.
У судове засідання з'явився позивач ОСОБА_1. та повністю підтримав позовні вимоги. Відповідач – Вільхівська сільська Рада у судове засідання не з’явився, проте надали суду заяву № 02-11/34 від 03.04.2009р., згідно якої з позивними вимогами згодні і просили слухати справу за відсутності їх представника.
Суд, вислухавши пояснення позивача у справі, оглянувши лист с Виконавчого комітету та дослідивши зібрані в справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно довідки КП «Харківського районного бюро технічної інвентаризації» б/н від 11.03.2009р. житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 ні за ким не зареєстрований і право власності на нього не оформлене.
Земельна ділянка розміром 4.0767гектарів на території Вільхівської сільської Ради, Харківського району і області належить ОСОБА_2 згідно Державного акту про право власності на землю серії ЯБ № НОМЕР_2, виданого Харківським районним відділом земельних ресурсів 21 вересня 2005 року на підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 29.08.2005р. № НОМЕР_3. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № НОМЕР_4, що підтверджується копією акту.
Житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, був самовільно побудований матір’ю позивача ОСОБА_2 у період з 1965 по 1980 роки, як вбачається з даних технічного паспорту на будинок.
ОСОБА_2. проживала у вказаному вище житловому будинку разом із сім’єю все життя, була у ньому зареєстрована, що підтверджується довідкою № НОМЕР_5 від 22.09.2008р., виданою Вільхівською сільською Радою.
Також відповідно до довідки № НОМЕР_6 від 27.03.2009р. виданої виконкомом Вільхівської сільської Ради, житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований у Погосподарчий книзі Вільхівської сільської Ради за № НОМЕР_1 і головою домогосподарства значиться ОСОБА_2. Проте до експлуатації будинок прийнятий не був.
Відповідно до листа Державного комітету із будівництва, архітектури і житлової політики України від 23.03.1999р. № 12/5-126 «Про оформлення права власності на об'єкти нерухомості, на які відсутні акти введення в експлуатацію» - вимоги про акти введення в експлуатацію розповсюджуються на об'єкти нерухомості, які зведені після 05.08.1992р., на об'єкти, що зведені раніше 05.08.1992р., акт введення в експлуатацію не є обов'язковим.
У відповідності зі ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли від дня вступу їх у чинність.
Згідно ст.331 ЦК України «Набуття права власності на новостворене майно та об’єкти незавершеного будівництва»(Назва статті 331 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3201-1У (3201-15) від 15.12.2005р.)
«1. Право власності на нову річ, що виготовлена (створена) особою, здобувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
2. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачене прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
На підставі ст. 376 ЦК України ч. 5. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб».
Те, що житловий будинок з господарчими будівлями належав ОСОБА_2. також підтверджується технічним паспортом, виданим на її ім’я КП «ХРБТІ» 05 січня 2009 року.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарчими будівлями за вказаною вище адресою як за забудовником та на знов створене нерухоме майно.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ № НОМЕР_7 Після її смерті спадкоємцем став її син – позивач по справі ОСОБА_1., про що свідчить свідоцтво про народження. Інших спадкоємців по справі не має, свідоцтво про право на спадщину нікому не видавалося, що підтверджується листом № 900/11/9 від 31.03.2009р. з Першої Державної нотаріальної контори Харківського району і області. Позивач прийняв спадщину у вигляді житлового будинку за вказаною вище адресою та земельної ділянки, розташованої на території Вільхівської сільської Ради, звернувся із заявою про прийняття спадщини після смерті матері до 1ї Державної нотаріальної контори, проживав разом із матір’ю на день її смерті, поховав, що підтверджується довідкою Вільхівської сільської Ради № 552 від 24.03.2009р.
На підставі ст. 1261 ЦК України позивач ОСОБА_1. є спадкоємцем 1-ї черги після смерті матері ОСОБА_2., згідно ст. ст. 1225, 1268, 1270 ЦК України прийняв спадщину у вигляді житлового будинку та земельної ділянки, тому суд вважає необхідним визнати за ним право власності на спадкоємний житловий будинок з прилежними господарчими будівлями і земельну ділянку у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2.
Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 15, 60, 212, 215 ЦПК України, ст.ст. 5, 319, 325, 328, 331, 376, 1225, 1261, 1268, 1270 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Визнати за ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1., право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1, як на знов створене нерухоме майно та як за забудовником.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею 4,0767га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов’язати КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» зареєструвати житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 з прилежними до нього господарчими будівлями за ОСОБА_1.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду 1ї інстанції може бути подано протягом 10ти днів від дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Чайченко Є.В.