Судове рішення #46581
20-7/621-8/036

       


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД


Постанова

Іменем України


 18 липня  2006 року  


Справа № 20-7/621-8/036


                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Горошко Н.П.,

суддів                                                                      Сотула В.В.,

                                                                                          Прокопанич Г.К.,

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився, приватної фірми "Ольма";

відповідача: Афонічева Олега Станіславовича, довіреність № 1006/1 від 10.06.04,  товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд";

третьої особи: не з'явився, сільськогосподарського науково-виробничого підприємства "Закрите акціонерне товариство "Україна";

розглянувши апеляційну скаргу сільськогосподарського науково-виробничого підприємства "Закрите акціонерне товариство "Україна" на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя  Ткаченко М.І.) від 26 травня 2006 року у справі №20-7/621-8/036

за позовом           приватної фірми "Ольма" (с. Іванівка, Врадіївський район,  Миколаївська обл.,56330)

до           товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" (вул. Часника, 34, місто Севастополь, 99009)

(вул. Соловьова, 6, місто Севастополь, 99029)

 третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні  позивача:

сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Закрите акціонерне товариство "Україна"

(вул. 9 січня, 15, к. 403, а/с, 32, місто Херсон,73000)

(с. Ольгіно, Горностаєвський район, Херсонська область)

про витребування майна з чужого незаконного володіння; за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" до приватної фірми "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги

                                                            

                                                            ВСТАНОВИВ:


                    Рішенням господарського суду міста Севастополя від 26 травня 2006 року (суддя Ткаченко М.І.) прийнята відмова товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" від зустрічного позову до приватної фірми "Ольма" про  припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги на суму 210540 грн.

                    Припинено провадження у справі в частині зустрічного позову  товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" до приватної фірми "Ольма" про  припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги.

                    У задоволенні  позовних вимог приватної фірми "Ольма" відмовлено.

                    Не погодившись з  рішенням господарського суду міста Севастополя, сільськогосподарське  науково-виробниче підприємство "Закрите акціонерне товариство "Україна" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить  рішення господарського суду міста Севастополя від 26 травня 2006 року у справі № 20-7/621-8/036 скасувати, та прийняти нове рішення, яким  задовольнити вимоги позивача про визнання недійсною угоди щодо уступки права вимоги від 23 травня 2002 року. Витребувати від товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" оригінали документів, які підтверджують дійсність вимоги, що  стала предметом угоди від 23 травня 2002 року.

                    Сторона вважає,  що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки, суд не дослідив  оригінали накладної № 626 від  20 травня 2001 року, та угоди про уступку права вимоги від 23 травня 2002 року, не надав оцінки тому, що посадові особи сільськогосподарського  науково-виробничого підприємства "Закрите акціонерне товариство "Україна" та приватної фірми "Ольма"  не підписали дану  накладну, а також відсутні дані про  прізвище, ім'я та по батькові особи,  яка отримала товар, тому угода про уступку права вимоги від 23 травня 2002 року є  фіктивною, яку вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цим правочином, а включно з метою затягування розгляду справи та її зупинення.

                    За клопотанням представника  відповідача судочинство здійснювалось  російською мовою у відсутності представника  позивача та третьої особи, про час і місце  слухання справи повідомлених належним чином рекомендованою кореспонденцією 05 липня 2006 року, не сповістивших судову колегію про причини своєї відсутності.

                    Оскільки участь  у судовому засіданні це право, а не обов'язок сторін, судова колегія, порадившись, ухвалила розглянути справу у відсутності представника позивача та третьої особи.

                    На підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія повторно розглянувши  справу, встановила наступне.

                    Приватна фірма "Ольма" звернулась до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" про витребування майна з чужого незаконного володіння.

                    03 червня 2002 року товариство з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" звернулось до господарського суду міста Севастополя з зустрічною позовною заявою до приватної  фірма "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги (т.1 а.с.27).

                    06 червня 2002 року ухвалою  господарського суду міста Севастополя  в порядку статті 27 Господарського процесуального кодексу України в якості  третьої особи, яка не заявляє  самостійні вимоги  на предмет спору було залучено сільськогосподарське  науково-виробниче підприємство "Закрите акціонерне товариство "Україна" (т.1  а.с.37).

                    Заявою від 05 жовтня 2005 року товариство з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" уточнило свої зустрічні  позовні вимоги та просило суд припинити його зобов'язання перед приватною  фірмою "Ольма" на суму  210540 шляхом заліку зустрічної однорідної вимоги, тобто шляхом припинення зобов'язання приватної  фірма "Ольма" перед товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд", яке в загальній сумі складає  381600 грн. Також просить суд стягнути з  приватної  фірма "Ольма"  непогашену заборгованість у сумі 171 060,00 грн.

        10 листопада 2005 року ухвалою  господарського суду міста Севастополя провадження у справі  зупинено.

                    11 квітня 2006 року  постановою  Вищого господарського суду України касаційну скаргу  приватної фірми "Ольма" на ухвалу господарського суду  міста Севастополя від 10 жовтня 2005 року задоволено частково. Ухвалу господарського суду міста Севастополя від 10 жовтня 2005 року скасовано. Справу передано до господарського суду міста Севастополя до розгляду по суті.

                    26 травня 2006 року рішенням господарського суду  міста Севастополя  прийнята відмова  товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" від зустрічного позову до приватної фірми "Ольма"  про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги на суму  210540 грн. Провадження у справі  в частині  зустрічного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд"  до приватної фірми "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги на суму  210540 грн.  припинено. В задоволенні позовних вимог приватної фірми "Ольма" відмовлено.

                    З матеріалів справи вбачається, що товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" по накладній № 169 від 15 серпня 2001 року було отримано 660 тон пшениці 5-го класу на переробку від приватної фірми "Ольма" по усній домовленості між  сторонами, що  не заперечується позивачем та відповідачем (т.1  а.с.12).

                    Отримання вказаної кількості пшениці товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" підтверджується довіреністю МАЙ № 082557 від 15 серпня 2002 року (т. 1 а.с.10).

                    Позивач, заявляючи свої позовні вимоги посилається на статтю 469 Цивільного  кодексу України, згідно якої, особа, яка одержала майно  за рахунок іншої особи без достатньої підстави, встановленої  законом або договором, зобов'язана повернути безпідставно придбане майно цій особі.

                    Як випливає з  накладної № 169 від 15 серпня  2001 року товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд"  отримано 660 тон пшениці. Підставою для відвантаження пшениці на адресу товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" була передача пшениці "на переробку".                                         Вказана обставина свідчить про те, що сторонами в письмовому вигляді  був укладений договір на переробку  660 тон пшениці шляхом складання та підписання накладної № 169 від 15  серпня  2001  року.

                    Згідно статті 4 Закону України   "Про власність",  власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої  не забороненої законом діяльності, зокрема передавати його безоплатно або за  плату у володіння і користування.  

                    З матеріалів справи вбачається , що 660 тон пшениці були передані власником  - приватної фірми "Ольма" отримувачу  - товариству з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" . Факт  передачі підтверджується накладної " 169 від 15 серпня 2001 року та отримано  за довіреністю серії МАЙ  № 083557 від 15 серпня 2001 року.

                    Оскільки, довіреність на отримання майна була оформлена  раніш ніж оформлено накладну, то це свідчить  про договірні відносини  між сторонами на виконання цієї господарської  діяльності.

                    Дії, які були між товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" та приватною фірмою "Ольма" свідчать про те, що майно - 660 тон пшениці було передано приватною фірмою "Ольма" та прийнято товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" обгрунтовано.

                    Крім того, стаття  33 Господарського процесуального кодексу України  передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

                    Таким чином, позивачем не  доказана безпідставність передачі відповідачу пшениці.

                    Господарський суд правомірно дійшов висновку про  обгрунтованість передачі 660 тон пшениці, які були передані приватною фірмою  "Ольма" та прийняті товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" і відмовив у задоволенні  позовних вимог.

                    Керуючись статтями 101, частиною 1 статті 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд


                                                            ПОСТАНОВИВ:          


          1. Апеляційну скаргу сільськогосподарського науково-виробничого підприємства "Закрите акціонерне товариство "Україна" залишити без задоволення.

          2. Рішення господарського суду міста Севастополя від 26 травня 2006 року залишити без змін.

                                                  

Головуючий суддя                                                  Н.П. Горошко

Судді                                                                                В.В.Сотула

                                                                                Г.К. Прокопанич

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація