Справа № 2-4771/10
Р І Ш Е Н Н Я
іменем україни
22 вересня 2010 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Яковенко Н.Л.,
при секретарі Федій О.М.,
за участю:
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Київської районної в місті Полтаві ради про зобов’язання виділити земельну ділянку, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 15 червня 2010 року звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Київської районної в місті Полтаві ради про зобов’язання виділити земельну ділянку, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
В своїй позовній заяві посилався на те, що звертався до відповідача з питання виділення земельної ділянки під металевий гараж у зв’язку з переселенням на інше місце проживання. Заява була оформлена та подана відповідно до норм законодавства, але у видачі земельної ділянки було відмовлено.
Просив суд зобов’язати виконавчий комітет Київської районної в м. Полтаві ради виділити земельну ділянку розміром 7х4 м. в районі вулиці Уютної, стягнути на його користь на відшкодування спричиненої матеріальної шкоди суму в розмірі 52 000 грн. та на відшкодування моральної шкоди 100 000 грн.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав подану до суду заяву та просив її задовольнити, посилаючись на викладені в ній обставини.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, будучи повідомлений судом про час та місце розгляду справи.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши зібрані в справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням двадцять шостої сесії Полтавської міської ради п’ятого скликання від 28 березня 2008 року «Про погодження розташування готельного комплексу та надання дозволу та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельної ділянки по Першотравневому проспекту, 18», термін дії якого продовжений згідно з рішенням тридцять дев’ятої сесії п’ятого скликання Полтавської міської ради від 16 квітня 2009 року, позивач ОСОБА_1, як мешканець квартири АДРЕСА_1 підлягає відселенню.
Також встановлено, що з метою реалізації зазначених рішень Полтавської міської ради, 14 жовтня 2009 року між ПП «Полтавський гостинний двір», позивачем ОСОБА_2 та відділом обліку та розподілу житла виконкому Полтавської міської ради укладено договір про встановлення порядку відселення.
Згідно з вказаним договором ПП «Полтавський гостинний двір» зобов’язався передати у комунальну власність м. Полтави квартиру в будинку № 15 по вул. Уютна в м. Полтаві виключно з метою відселення до неї ОСОБА_2 з АДРЕСА_2, якою останній користується на умовах найму і яка перебуває у комунальній власності міста. При цьому позивач ОСОБА_2 згідно договору зобов’язався звільнити кв. № 7 за адресою пр. Першотравневий, 20 в м. Полтава та з моменту отримання ордеру на АДРЕСА_3 відмовитись від права найму та користування квартирою № 7 в м. Полтаві по пр. Першотравневому, 20.
Питання виділення земельної ділянки під металевий гараж при вирішенні питання про відселення позивача не вирішувалося.
Порядок надання в Україні земельних ділянок в користування здійснюється в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до ст. 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Згідно ст. 40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
Відповідно до ст. 116 ЗК України, на яку посилається позивач в поданій до суду позовній заяві, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_2 звернувся до Київської районної в м. Полтаві ради з заявою про виділ земельної ділянки для встановлення металевого гаражу.
Також встановлено, що рішенням Полтавської міської ради сорок другої сесії п’ятого скликання від 13 серпня 2009 року було затверджено Порядок розміщення та будівництва гаражів для легкових автомобілів у м. Полтава.
Відповідно до п. 3.3. вказаного Порядку дозволи на тимчасове встановлення металевих гаражів в масивах багатоквартирної забудови надаються категорії громадян, які користуються пільгами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 999 від 19 липня 2006 року, якою затверджено Порядок забезпечення інвалідів автомобілями.
Згідно з п.п. 4.3.1., 4.3.2. Порядку розміщення та будівництва гаражів для легкових автомобілів у м. Полтава передбачено, що дозвіл на встановлення тимчасових металевих гаражів в масивах багатоповерхової житлової забудови надається рішеннями виконавчих комітетів районних у м. Полтаві рад за погодженням управління з питань містобудування та архітектури, дозвіл на встановлення тимчасових металевих гаражів в масивах багатоповерхової житлової забудови можуть надаватись категоріям громадян, які користуються пільгами і мають в користуванні автомобілі з ручним управлінням та особисто ними керують.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_2 не є інвалідом, не забезпечувався транспортним засобом в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 999 від 19 липня 2006 року, не користується пільгами та не має в користуванні автомобіля з ручним управлінням.
Встановивши дані обставини, вирішуючи справу в межах заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що відповідачем, виконавчим комітетом Київської районної в м. Полтаві ради, не було порушено право позивача на отримання земельної ділянки в користування в порядку, встановленому законом.
Будь-які правові підстави для зобов’язання виконавчого комітету Київської районної в м. Полтави для виділення позивачу ОСОБА_2 земельної ділянки в районі вул. Уютної в м. Полтаві для встановлення металевого гаражу всупереч вимог законодавства відсутні, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги заявлені безпідставно та не підлягають задоволенню.
Статтею 22 ЦК України особа, якій завдано збитків, у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Особа має право на відшкодування моральної шкоди згідно зі ст. 23 ЦК України внаслідок порушення її прав.
Оскільки в судовому засіданні не встановлено наявність порушення відповідачем прав позивача ОСОБА_2, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
У зв’язку з відмовою в задоволенні позовних вимог понесені позивачем судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 209, 213-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Київської районної в місті Полтаві ради про зобов’язання виділити земельну ділянку, відшкодування матеріальної та моральної шкоди відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий Н.Л.Яковенко
22.09.2010