Справа № 2-193 /2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
27 квітня 2009 року м. Хуст.
Хустський районний суд
Закарпатської області
в особі головуючого судді Волощук О.Я
при секретарі судового засідання Савинець Н.І.
з участю представників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хуст справу за позовом
ОСОБА_4
до
ОСОБА_5
Третя особа без самостійних вимог :
Хустська районна державна нотаріальна контора
про
визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом та визначення додаткового строку на прийняття спадщини
Суд, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_6 звернулася в суд з позовом до відповідача та третьої особи про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом виданого Хустською державною нотаріальною конторою 26.09.2006 року за померлою 25.03.2006 року ОСОБА_7 та визначення додаткового строку для прийняття спадщини. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивачка тривалий час проживає в Німеччині і на сьогоднішній день їй виповнилося 60 років. 25.03.2006 року померла ОСОБА_7, мати позивачки. Після своєї смерті вона залишила заповіт, у якому заповідала все своє майно своїй доньці – ОСОБА_5. На день смерті ОСОБА_7 позивачка набула 60–річного віку і мала право на отримання обов’язкової частки у спадщині. Оскільки позивачка являється людиною похилого віку, на день смерті своєї матері була важко хворою, родичі не повідомляли її про смерть матері. Позивачка дізналася про смерть своєї матері в кінці листопада 2006 року. Позивачка пропустила з поважних причин строк для прийняття спадщини. Хустською державною нотаріальною конторою 26.09.2006 року видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_5 на 5/6 частин спадкового майна за померлою ОСОБА_7 та на 1/6 частину спадкового майна отримала ОСОБА_8 як обов’язкову долю спадкового майна. Позивачка вважає, що також повинна отримати обов’язкову долю спадкового майна в частині 1/6 всього спадкового майна і має підстави для продовження строку для прийняття спадщини. Позивачка просила постановити рішення, яким визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом видане ОСОБА_5 26.09.2009 року Хустською державною нотаріальною конторою і зареєстроване в реєстрі № 2-2783 в частині 1/6 частини, яка належить до спадкування ОСОБА_4 та встановити додатковий строк для прийняття спадщини ОСОБА_6 за померлою 25.03.2006 року ОСОБА_7 строком – три місяці.
В судовому засіданні представники позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2 позов підтримали, просили його задоволити.
Представник відповідачки Берец ОСОБА_9 ОСОБА_10, що діє згідно доручення позов не визнала. Суду пояснила про те, що чинним законодавством визначено коло осіб, які мають право на обов’язкову частку спадкового майна. Перелік цих осіб є вичерпаним. Позивачем не доведено ні матеріалами справи, ні іншими доказами, що вона має право на отримання обов’язкової частки спадкового майна. Позивачем пропущено строк позовної давності для захисту порушеного права і з цієї підстави представник відповідача просили відмовити у задоволенні позову.
Хустською державною нотаріальною конторою до суду подано письмову заяву з копіями матеріалів спадкової справи по оформленню свідоцтва на спадщину за заповітом ОСОБА_5. З даної заяви вбачається, що нотаріальна контора не визнає позовних вимог ОСОБА_6 так як здійснила оформлення та видачу згаданого свідоцтва відповідачці відповідно до вимог закону. Просили суд справу розглядати без участі представника Хустської державної нотаріальної контори .
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_6 про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 26.09.2006 року Хустською державною нотаріальною конторою ОСОБА_5 в частині 1/6 та визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини на майно матері – ОСОБА_7, померлої 25.03.2006 року підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка тривалий час проживає в Німеччині і на сьогоднішній день їй виповнилося 60 років. 25.03.2006 року померла ОСОБА_7, мати позивачки. Після своєї смерті вона залишила заповіт, у якому заповідала все своє майно своїй доньці – ОСОБА_5. На день смерті ОСОБА_7 позивачка набула 60-річного віку і мала право на отримання обов’язкової частки у спадщині. Оскільки позивачка являється людиною похилого віку, на день смерті своєї матері була важко хворою, родичі не повідомляли її про смерть матері. Позивачка дізналася про смерть своєї матері в кінці листопада 2006 року.
Позивачка пропустила з поважних причин строк для прийняття спадщини. Хустською державною нотаріальною конторою 26.09.2006 року видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_5 на 5/6 частин спадкового майна за померлою ОСОБА_7 та на 1/6 частину спадкового майна - отримала ОСОБА_8 як обов’язкову долю спадкового майна.
У відповідності до ст.1241 Цивільного кодексу України неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка)
Суд приходить до висновку, що відповідно до вищенаведеної норми позивачка мала право на отримання обов’язкової частки спадкового майна і позивачкою пропущений строк з поважних причин.
У відповідності до ст.1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Наведені обставини свідчать про поважність причин зазначених позивачем неможливості у встановлений строк, звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом за померлою матір’ю.
За наведених обставин позов ОСОБА_6 підлягає до задоволення.
Питання про стягнення судових витрат сторони в судовому засіданні не ставили.
Враховуючи наведене та керуючись вимогами ст. ст. 10, 60 ,209, 215 ЦПК України, ст. ст.1241 1272 Цивільного кодексу України,
Суд, -
Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_6 задоволити .
Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом видане ОСОБА_5 26.09.2009 року Хустською державною нотаріальною конторою і зареєстроване в реєстрі № 2-2783 в частині 1/6 частини, яка належить до спадкування ОСОБА_4 та встановити додатковий строк для прийняття спадщини ОСОБА_6 за померлою 25.03.2006 року ОСОБА_7 строком – три місяці
На рішення суду може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а також може бути подана апеляційна скарга на рішення суду протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Закарпатської області.
Головуючий підпис ОСОБА_11
З оригіналом вірно:
Суддя Хустського
районного суду ОСОБА_11Я