Судове рішення #46457922


Апеляційний суд Рівненської області

______________________________________________________________


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


29 квітня 2011 року                                                                                           м. Рівне


Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Рівненської області в складі суддів Рожина Ю.М., Боймиструка С.В., Мельника Ю.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області на постанову Зарічненського районного суду від 1 квітня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про стягнення невиплаченої пенсії та визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень у відмові перерахунку пенсії по інвалідності та зобов’язання вчинення певних дій, -

В с т а н о в и л а:

          ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського районного суду Рівненської області із позовом до управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області про стягнення з відповідача 61210 грн. 49 коп. за період з травня 2008 року по листопад 2009 року невиплаченої пенсії, визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень у відмові перерахунку пенсії основної та додаткової по інвалідності, обгрунтовує свої вимоги тим, що є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання пов’язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЄС. На підставі статті 14 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та призначено пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю, розмір якої повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком визначеної діючим законодавством. Вважає, що відповідачем йому невірно нарахована пенсія за шкоду заподіяну здоров’ям, відповідно до ст.54 зазначеного Закону, якою встановлено, що її розмір не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

          Постановою Зарічненського районного суду Рівненської області від 1 квітня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області провести порахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року відповідно до ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року, по 2 групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з послідуючим перерахунку пенсії, в зв’язку зі змінами розміру мінімальних пенсій за віком.

В поданій на постанову суду першої інстанції апеляційній скарзі відповідач вказує, що постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, судом неповно з’ясовано фактичні обставини справи, що призвело до неправильного її вирішення. При цьому обґрунтовується тим, що у відповідності до ч.7 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії, у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України та здійснюється за рахунок Державного бюджету.

Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, а також вимог, заявлених в суді першої інстанції, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.

У відповідності до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Стаття 19 Конституції України зобов’язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових особи діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Матеріалами справи свідчать про те, що позивач ОСОБА_1 з 8 квітня 2005 року є інвалідом 2 групи безстроково, що засвідчується довідкою МСЕК серії РВН №078486 від 22 квітня 2005 року, належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А №105170 виданого 12 листопада 2001 року Рівненською обласною державною адміністрацією.

Відповідно до ст.15 Закону України „Про пенсійне забезпечення” умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Частина 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, визначає мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіка 25 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначену законом.

Відповідач посилається на те, що постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», постановою Кабінету Міністрів України №654 від 16.07.2008 року „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” визначений розмір обчислення пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційним зміни внесені Законом України від 28.12.2007 року №107-IV „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до ст.ст.50,54,67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Колегія суддів виходить з того, що у відповідності до ст.8 Конституції України діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Судом І інстанції обґрунтовано визнано, що ч.5 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо повноважень Кабінету Міністрів України на визначення порядку обчислення передбачених пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи не надає право щодо звуження змісту та обсягу виплат визначених цим Законом.

З урахуванням викладено колегія суддів дійшла висновку, що судом І інстанції обґрунтовано визнано бездіяльність відповідача - управління Пенсійного Фонду України в Зарічненському районі щодо проведення перерахунку позивачу ОСОБА_1 пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю пов’язаного із наслідками Чорнобильської катастрофи неправомірною та зобов’язано відповідача нарахувати та провести відповідні виплати.

Колегія суддів вважає, що постанова місцевого суду прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,197,198,200,205,206, ч.10 ст.183-2, ст.254 КАС України, колегія суддів, -

У х в а л и л а:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі Рівненської області залишити без задоволення., а постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від 1 квітня 2010 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню на підлягає.


          Колегія суддів:



          


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація