Судове рішення #4644793

Справа 2а-21-09/0533

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

22  квітня 2009 року                             м. Мар`їнка

Мар`їнський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді: Клікунової А.С.,

при секретарі: Мілаєвій Т. А.,

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2М

за участю представника відповідача: ОСОБА_3 В

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недорахованих сум, -

В С Т А Н О В И В:

    Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації про визнання неправомірних дій, стягнення недорахованих сум виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі 2 984 грн. 51 коп., за 2008 рік у розмірі 3 288 грн. 76 коп.

    Позивач зазначила, що має на утримання малолітню дитину – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження.

    Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року з послідуючими змінами і доповненнями станом на 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку до 6 років.

    Оскільки вказаний вид допомоги отримується позивачем ОСОБА_1 у значно меншому, ніж зазначено у Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» розмірі, вона звернулась до суду з позовною заявою до відповідача для проведення перерахування виплат по державній допомозі по догляду за дитиною.

    Позивач у судове засідання з’явилась, позовні вимоги підтримала, надала суду пояснення аналогічні викладеним в позові.

    Представник відповідача у судове засідання з’явився, проти задоволення позову заперечував та суду пояснив, що ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджені категорії одержувачів, яким передбачена у відповідному році грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлено розмір допомоги цим особам, який був обрахований із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету України на 2007 рік».

    Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

    Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

    Як відомо з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_4, 13 вересня 2005 року в зв’язку з чим їй були проведені-виплати таким чином:

-   за квітень 2007 року – 129 грн. 03 коп.

-   за травень 2007 року – 129 грн. 03 коп.

-   за червень 2007 року – 129 грн. 03 коп.

-   за липень 2007 року – 129 грн. 03 коп.

-   за серпень 2007 року – 132 грн. 64 коп.

-   за вересень 2007 року – 134 грн. 45 коп.

-   за жовтень 2007 року – 136 грн. 13 коп.

-   за листопад 2007 року – 140 грн. 05 коп.

-   за грудень 2007 року  - 144 грн. 10 коп.

-   за січень 2008 року – 144 грн. 10 коп.

-   за лютий 2008 року – 144 грн. 10 коп.

-   за березень 2008 року - 144 грн. 10 коп.

-   за квітень 2008 року - 144 грн. 10 коп.

-   за травень 2008 року - 144 грн. 10 коп.

-   за червень 2008 року - 144 грн. 10 коп.

-   за липень 2008 року – 144 грн. 10 коп.

-   серпень 2008 року – 144 грн. 10 коп.

-   вересень 2008 року – 62 грн. 44 коп.

Саме у зазначеному розмірі позивач і отримав, а відповідач виплатив грошову допомогу за 2007 – 2008 роки, що не спростовується сторонами.

Спору про право на отримання грошової допомоги між сторонами немає, спір виник тільки про розмір вказаних виплат.

Ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІП було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-У від 19.12.2006 р. було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 грн. з виплатою допомоги одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн. та решти протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.2 ч.2 ст.56); а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абз.З ч.2 ст.56).

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. № 6-рп були визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема, абз. З ч. 2 ст. 56 та п.7 і 14 ст.71, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими а ніж передбачений законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляди ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до положень статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, зокрема, затвердити на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів для виплати відповідної допомоги, оскільки відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, тобто, фактично вимога Позивача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною є формою реалізації конституційного права громадян на соціальний захист.

За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною громадянам України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги по догляду за дитиною, яка прямо передбачена законом.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання" органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги. Так, наприклад, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

    Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання допомоги по догляду за дитиною засновані на принципі юридичної визначеності.

Зазначений принцип - не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

    Як свідчить позиція Європейського Суду з прав людини принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії.

Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Позивач має дитину віком до трьох років, тобто наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років.

Наділивши осіб зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які мають дітей віком до трьох років.

Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають діти.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Як зазначалося, розмір прожиткового мінімуму на 2007 рік згідно Законів України № 32135-ЙV від 20 грудня 2005 року, № 489-V від 19 грудня 2006 року для дітей віком до 6 років складав:

-   з 1 січня 2007 року по 31 березня 2007 року – 434 гривень;

-   з 1 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року – 463 гривень;

-   з 1 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року – 470 гривень.

Таким чином, розмір грошової допомоги, який повинен був виплачений позивачеві, повинен розраховуватись виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року, тобто за липень 2007 року (з 9.07.07 – 31.07.07) – 463 грн. – 119 грн. 52 коп. - 129 грн. 03 коп. = 214 грн. 45 коп ., за серпень 2007 року – 463 грн. - 132 грн. 64 коп. = 330 грн. 36 коп.,  за вересень 2007 року – 463 грн. -  134 грн. 45 коп. = 328 грн. 55  коп., за жовтень 2007 року – 470 грн. - 136 грн. 13 коп. = 333 грн. 87 коп ., за листопад 2007 року – 470 грн. -  140 грн. 05 коп. = 329 грн. 95 коп. , за грудень 2007 року  - 470 грн. - 144 грн. 10 коп. = 325 грн. 90 коп . Загальна сума недорахованих виплат склала 1 863 грн. 08 коп .

Так, відповідно до принципу верховенства права та законності - суд, при вирішені справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз'яснено постановою Пленуму Верховного суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя»,- судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України), підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.

Таким чином, вимоги позивача в частині визнання неправомірними дій адміністрації Управління праці та соціального захисту населення Мар’їнської міської ради щодо неправильного нарахування державної допомоги за дитиною  підлягають частковому задоволенню.

Крім того, суд керуючись ст. 87 КАС України вважає що позивні вимоги позивача в частині стягнення на її користь витрат, пов’язаних з розглядом справи, а саме витрат на правову допомогу  в сумі 400 гривень, підлягають задоволенню так як вони підтверджені документально та відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню з Державного бюджету.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263, пунктом 2-1 розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області задовольнити   частково .

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області щодо нарахуванню, призначення та виплати ОСОБА_1  державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Зобов'язати відповідача управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області донарахувати на користь позивача ОСОБА_1 1 863 (одна тисяча вісімсот шістдесят три) гривень 08 копійок недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Стягнути з відповідача управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області на користь позивача ОСОБА_1 400 (чотириста) гривень , які були сплачені нею за правову допомогу.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя                                

Справа 2а-21-09/0533

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

(вступна  та резолютивна частина)

22  квітня 2009 року                             м. Мар`їнка

Мар`їнський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді: Клікунової А.С.,

при секретарі: Мілаєвій Т. А.,

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2М

за участю представника відповідача: ОСОБА_3 В

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недорахованих сум, -

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263, пунктом 2-1 розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області задовольнити   частково .

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області щодо нарахуванню, призначення та виплати ОСОБА_1  державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року  по 31 грудня 2007 року.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області донарахувати на користь позивача ОСОБА_1 1 863 (одна тисяча вісімсот шістдесят три) гривень 08 копійок недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Стягнути з відповідача управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації, Донецької області на користь позивача ОСОБА_1 400 (чотириста) гривень , які були сплачені нею за правову допомогу.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя                                

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація