Справа № 567/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2009 р. Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
у складі : головуючої судді - Назаркевича М. М.
при секретарі - Крикавській У.В.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду у м. Кам'янка-Бузька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2,ОСОБА_3 про визнання дійсним договору купівлі-продажу -
В С Т А Н О В И В :
позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2,ОСОБА_3 про визнання дійсним договору купівлі-продажу.
У попередньому судовому засіданні позивач позов підтримала та пояснила, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був власником житлового будинку загальною площею 61,9 кв. м. та господарських будівель, які розташовані по АДРЕСА_1.
18.08.2006 року між нею та ОСОБА_4, в присутності відповідачів, був укладений договір купівлі-продажі вищевказаного житлового будинку.
Під час укладення даного договору, між нею та власником будинку ОСОБА_4, в присутності відповідачів, було досягнуто всіх істотних умов договору і відбулось повне його виконання а саме, нею передані гроші, відповідно до попередньої домовленості, в сумі 4,5 тис умовних одиниці, а ОСОБА_4. передав її житловий будинок, в який вона поселилася, та проживає по теперішній час.
Після виконання умов договору, вони планували даний договір нотаріально посвідчити, однак ОСОБА_4. почав часто хворіти і практично фізично не мав можливості його нотаріально посвідчити, в результаті чого у 2008 році останній помер, так і нотаріально не посвідчивши договору.
Однак, відповідними доказами підтверджується, що між нею, ОСОБА_4 і відповідачами було досягнуто згоди щодо: всіх істотних умов договору; така домовленість підтверджується письмовими доказами; відбулось повне виконання договору; одна із сторін ухилилась від його нотаріального посвідчення. Таким чином, між сторонами відбулось повне виконання умов договору купівлі-продажі житлового будинку.
При житті ОСОБА_4. одруженим не був та дітей не мав, заповіту на належне йому майно не складав, тому після його смерті спадкоємцями за законом першої черги є його батьки ОСОБА_2та ОСОБА_3 відповідачі у справі.
Згідно ч. 1 ст. 219 ЦК України у разі недодержання вимог закону про нотаріальне посвідчення одностороннього правочину такий правочин є нікчемний.
Однак, відповідно до ч. 2 цієї ж статті суд може визнати такий правочин дійсним, якщо буде встановлено, що він відповідав справжній волі особи, яка його вчинила, а нотаріальному посвідченню правочину перешкоджала обставина, яка не залежала від її волі.
Договір купівлі - продажі вищевказаного будинку відповідав справжній волі ОСОБА_4., однак нотаріальному посвідченню даного договору перешкоджала хвороба через яку останній постійно перебував у лікарні і в результаті чого помер.
Оскільки ОСОБА_4 одруженим не був, дітей не мав, тому право на спадкування за законом першої черги мають його батьки, відповідачі у справі.
У попередньому судовому засіданні відповідачі ОСОБА_2. та ОСОБА_3. позов визнали, заперечень не мають.
Заслухавши пояснення позивача, відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
18.08.2006 р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_4. укладено договір купівлі-продажу, згідно якого продавець (ОСОБА_4.) покупцю (ОСОБА_1.) належне продавцю на праві власності нерухоме майно, а саме: житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 продає, а покупець зобов'язується сплатити за неї визначену цим договором ціну у розмірі 4,5 тис. у.о.
Право власності ОСОБА_4. на житловий будинок та господарські будівлі підтверджується витягами з реєстру права власності на нерухоме майно № 12190542 та № 12190531 від 17.01.2006 року, які видані Червоноградським МЕТІ;
Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_1 ОСОБА_4. помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
У ст. 657 ЦК України передбачено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Згідно з ч. 3 ст. 640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення. Відповідно до ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається. Згідно з ч. 3 ст. 334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Як вбачається зі змісту договору він підлягає нотаріальному посвідченню, судом встановлено, що сторонами було в письмовій формі досягнуто згоди з усіх істотних умов купівлі-продажу (предмет, ціна), яких-небудь умов, що суперечили б вимогам закону договір не містить. Обмежень, встановлених законом, для укладення цього договору судом не виявлено. Сторони виконали частково свої зобов'язання за договором, а саме - продавець (ОСОБА_4.) передав квартиру покупцю (ОСОБА_1), яка оплатила вартість квартири в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 4, 10, 11, 60, 61, 213, 224 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України. Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню. Рішення суду обґрунтовується лише тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. У разі визнання позову судове рішення може бути ухвалене у попередньому судовому засіданні.
Враховуючи наведене та керуючись, ст.ст. 16, 220, 328, 334, 640, 657 ЦК України,
ст. ст. 10, 11, 60, 61, 213 - 215, 224 -226 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати дійсним. договір купівлі-продажу укладений 18.08.2006 р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_4.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: вул.. Механізаторів ,46 с. Жовтанці Кам”янка-Бузького району Львівської області.
Рішення суду може бути оскаржено позивачем до Апеляційного суду Львівської області через Кам'янка-Бузький районний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження впродовж 10 днів з дня проголошення рішення суду та апеляційної скарги впродовж 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя
Оригінал рішення