Старобешівський районний суд Донецької області
Справа № 2а-82/2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2009 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Дмитрієва О.Ф., при секретарі Гавриленко Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними, спонукання до проведення перерахунку суми та стягнення недоотриманих коштів на оздоровлення за 2008 рік, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у лютому 2009 року звернувся з позовною заявою до управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації ради про стягнення коштів на оздоровлення за 2008 рік згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнання незаконними відмови у виплаті цих коштів (а.с.1-2).
Відповідач - управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації у письмових запереченнях вказав, що кошти на оздоровлення за 2008 рік нараховані відповідно до розділу ІІ пункту 28 підпункту 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» N 107/VІ, яким змінена редакція статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», й до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено встановлення порядку та розміру виплат на оздоровлення. На виконання ст. 48 Закону в редакції Закону №107-VІ, й керуючись Постановою Кабінету Міністрів №562 від 12 липня 2005 року Управлінням нарахована позивачеві допомога на оздоровлення за 2008 рік в сумі 90 гривень, проте ці кошти не виплачені у зв’язку із арештом рахунків управління (а.с.21).
Позивач у судове засідання не з’явився, але надав до суду заяву, де позовні вимоги змінив, і просив стягнути з відповідача на його користь щорічну допомогу на оздоровлення як інваліду ІІ групи у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, а саме - 3025грн., справу розглянути в його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не з’явилась, але у письмовій заяві, наданій до суду, позовні вимоги не визнала з підстав викладених у письмових запереченнях до позовної заяви, а справу розглянути в її відсутність.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає позов обґрунтованим й задовольняє з таких підстав.
Позивач - учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії (посвідчення серії А №440426) (а.с.4), визнаний інвалідом ІІ групи (посвідчення серія Б №523593) (а.с.4). Перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Старобешівської РДА, як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, категорія 1, у зв'язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 48 зазначеного Закону передбачена щорічна допомога на оздоровлення, зокрема, інвалідам ІІ групи – п’ять мінімальних заробітних плат, при цьому розмір мінімальної заробітної плати встановлюється на момент виплати.
Відповідачем за 2008 рік нарахована щорічна допомога на оздоровлення в сумі 90 гривень, фактично не сплачено взагалі нічого, що підтверджується довідкою № 12\307 від 19.03.2009 року (а.с.21).
Вказані обставини встановлені судом й не заперечуються сторонами.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
ОСОБА_2 положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 63 Закону передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 48 спеціального Закону щорічна допомога на оздоровлення сплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання громадянина.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення.
Таким чином, відповідач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету та нього покладений обов'язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає необґрунтованим застосування відповідачем при розрахунку виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік розміру виплати, який встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107/VІ) текст ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в такій редакції «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Положення вказаного закону протирічить положенням ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України, згідно із якими, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008року № 10-рп2008 по справі № 1-28/2008, положення пункту 20 розділу ІІ «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону № 107-VІ, за яким текс ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викладено в новій редакції, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).
У зв'язку із цим ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діє в редакції згідно змін № 230\96-Вр від 06.06.1996року до цього Закону, а саме передбачена щорічна допомога на оздоровлення особам, зокрема, інвалідам ІІ групи – п’ять мінімальних заробітних плат.
Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Тобто, нормами спеціального Закону визначений розмір щорічної допомоги як величина, кратна розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на час здійснення виплати.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу у відповідності до пункту 2 Указу Президента України «Про Єдиний державний реєстр нормативних актів» від 27.06.1996 року стосовно преюдиції нормативних актів.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню норми ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2008 рік, а не вказана Постанова КМУ.
Конституція - ОСОБА_2 України і має найвищу юридичну силу, а тому суд приходить до висновку, застосовує конституційні положення щодо пільг, компенсацій і гарантій, які Держава надає громадянам.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-VІ), розмір мінімальної заробітної плати встановлено з 01 грудня 2008 року у сумі 605грн.
Враховуючи викладене, суд приймає до уваги те, що відповідачу за 2008 рік щорічна допомога на оздоровлення не виплачувалась, тому при обчисленні даної допомоги для стягнення з відповідача на користь позивача враховує розмір мінімальної заробітної плати встановлену з 01 грудня 2008 року у розмірі 605грн. Так, позивачу в 2008 році слід було сплатити щорічну допомогу на оздоровлення - 3025грн (605х5=3025).
Таким чином, дії відповідача в частині нарахування позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 90 грн. за 2008 рік, суд визнає неправомірними, а поновлюючи порушені права зобов’язує здійснити перерахунок допомоги згідно до вимог ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» й стягує невиплачену суму.
На підставі викладеного керуючись Конституцією України, Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 2, ст. 9, ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними, спонукання до проведення перерахунку суми та стягнення недоотриманих коштів на оздоровлення за 2008 рік - задовольнити.
Дії посадових осіб Управління праці і соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації в частині нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 90 грн. за 2008 рік, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнати неправомірними.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації провести перерахунок ОСОБА_1 недоотриману щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме п’яти мінімальні заробітні плати, які були встановлені на момент виплати, тобто на 01.12.2008 року у розмірі 3025 (три тисячі двадцять п’ять) гривень.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації за рахунок Державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоотриману щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в сумі 3025 (три тисячі двадцять п’ять) гривень.
Постанову суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобешівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя:
Надруковано 3 примірника: 1. позивачу – 1.
2. відповідачу – 1.
3. до справи – 1.
________________________________________________________________________________________________________________________________
Адреса і телефон Старобешівського районного суду Донецької області: 87200,смт.Старобешеве, вул. Поштова, 29, тел. (253)21001