ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" червня 2006 р. | Справа № 9/151-2371 |
12:30 год.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Кропивної Л.В.
при секретарі судового засідання Кулагіній Т. В.
Розглянув справу
за позовом Прокурора Підгаєцького району, смт. Підгайці, в особі Управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі, м. Підгайці, вул. Шевченка, 20, Тернопільської області
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Голгочанське", с. Голгоче Підгаєцького району Тернопільської області
За участю представників сторін:
позивача: Пельц Н.П.., доручення № 368/04 від 22.06.2006 р.
відповідача: не з’явився.
прокурора: Тиховліс Г.М., посвідчення № 2
Учасникам судового процесу роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
Прокурор Підгаєцького району Тернопільської області в особі Управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі звернувся 10.05.2006 р. до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача –Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Голгочанське”, с Голгоче, Підгаєцького району, про стягнення 17 530,74 грн. на відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.
На підтвердження своїх доводів, прокурор, якого підтримує позивач, посилається на п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у відповідності до якого відшкодуванню Пенсійному фонду підлягають фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Згідно ст. 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підприємства та організації, працівники яких мають право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 цього закону, крім обов’язкових платежів до Пенсійного фонду, вносять додаткові відрахування, з коштів, призначених на оплату праці, які за своєю правовою природою відмінні від обов’язкових пенсійних внесків і є витратами на виплату пенсій.
Порядок і строки відшкодування зазначених витрат визначаються п. 6 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”.
Як стверджує прокурор, покликаючись на розрахунок суми позову по відшкодуванню витрат по виплаті та доставці пенсій на пільгових умовах ТзОВ “Голгочанське”, кількість пенсіонерів в товаристві, яким нараховані та виплачені пільгові пенсії в 2004 році становила 5 осіб. Витрати по виплаті та доставці їм пенсій на пільгових умовах складають 9193,00 грн. у 2004 р. та 8 337,74 грн. у 2005 р., Не зважаючи на направлені рекомендованою кореспонденцією відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату пенсій, за період з січня 2005 р. по грудень 2005 р. , відповідачем не відшкодовано вказаних витрат, що є підставою для звернення до суду про стягнення 17 530,74 грн.
Ухвалою від 02.06.2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 12:00 год. 23 червня 2006 р.
У попередньому судовому засіданні 23.06.2006 р. прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, прокурор подав клопотання про відмову від стягнення з відповідача суми державного мита.
Суд розглядає спір відповідно до п. 5,6 Розділу УІІ Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України за правилами вказаного Кодексу, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 N 121/2001 (з наступними змінами та доповненнями), Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2 (далі - Положення про управління Пенсійного фонду), управління у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Пенсійного фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків, сум на відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах та інших платежів до Пенсійного фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Пенсійного фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
З наведеного випливає, що Управління у прийнятті рішення про стягнення простроченої заборгованості для відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах діють як орган державної влади у здійсненні ним владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Згідно з п 2. Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п.п. 6,9 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” Управління має право стягувати заборгованість для відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника прокурора та позивача, суд встановив:
Платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи –суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників (ст. 1 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 11.09.1997р. за № 527/97-ВР, з послідуючими змінами та доповненнями).
Сільськогосподарське Товариство з обмеженою відповідальністю “Голгочанське” є юридичною особою приватної форми власності і включене до Єдиного державного Реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 30919661, що підтверджується довідкою № 073084 від 11.04.2006 р. Головного управління статистики у Тернопільській області.
Як визначається у ч. 3 ст. 8 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, фінансування витрат на виплату пенсій провадиться по всій території України щомісячно незалежно від надходжень коштів та соціально-економічного стану конкретних регіонів за рахунок перерозподілу коштів Пенсійного фонду України в межах країни.
Як визначено в п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 р., відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” .
Відповідно до п. 6.4. вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ( v0207569-03 ), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
З поданих прокурором матеріалів судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України у Підгаєцькому районі Тернопільської області на підставі п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 р з наступними змінами, направило відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної громадянам Рудому В.Г., Симанюк М.С., Федчишин І.В., Стульковській Г.С., Щур О. О.
Згідно п. 6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Копії особових рахунків одержувачів пенсій( а.с. 13, 17,21, 25, 29) , відомості про суми виплачених пенсій ( а.с. 51-67), розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування „ в частині пенсій , призначених відповідно до пунктів „б”-„з” ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” , підтверджують доводи прокурора про те, що Управління Пенсійного фонду України у Підгаєцькому районі Тернопільської області понесло витрати по виплаті та доставці пенсій вказаним громадянам у розмірі 9193,00 грн. у 2004 р. та 8 337,74 грн. у 2005 р.. , але відповідачем ці витрати управлінню не відшкодовано.
Відповідач не подав суду доказів, на спростування доводів прокурора , а тому , враховуючи, що матеріалами справи підтверджено факт несплати відповідачем коштів по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, суд визнає позовні вимоги прокуророра щодо стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Голгочанське”, с. Голгоче, Підгаєцького району, Тернопільської області, 17 530,74 грн. правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
В силу положень ст. 94 КАС України, та на підставі поданого позивачем клопотання про відмову від стягнення з відповідача державного мита, судові витрати, з відповідача не стягуються.
За згодою прокурора та представника позивача відповідно до ч. 4 ст. 167 КАС України у судовому засіданні 22.05.2006 р. оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення господарського суду України .
З огляду на наведене, керуючись ст. ст. 17, 69, 76, 77, 79, 86, 94, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України , господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Голгочанське”, (с. Голгоче, Підгаєцького району, Тернопільської області, р/р 260061997 в ТОД АППБ “Аваль”, МФО 338501, ід код 30919661) 17 530,74 грн. заборгованості для відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах в користь Управління Пенсійного фонду України в Підгаєцькому районі Тернопільської області, (вул. Шевченка, 20, м. Підгайці, Тернопільської області, р/р 256063002184 у Бережанському відділенні Ощадного банку, МФО 398057, ідентифікаційний код № 21156387).
На постанову суду сторони мають право подати через місцевий суд заяву про апеляційне оскарження постанови протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви - апеляційну скаргу.
Суддя Л.В. Кропивна