ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2006 р. | Справа № 9/132-1904 |
10- 25 год.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Кропивної Л.В.
при секретарі судового засідання Кулагіній Т. В.
Розглянув справу
за позовом Державного управління екології та природних ресурсів в Тернопільськійобласті, м. Тернопіль
до Дослідного господарства "Хоростківське", вул. Незлежності, 19, м. Хоростків, ід. код 30003440
За участю представників сторін:
позивача: Рижак С.М., доруч.
відповідача: не з’явився
Судом роз’яснено учасникам судового процесу їх процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України
Позивач –Державне управління екології та природних ресурсів в Тернопільській області , м. Тернопіль , - звернувся 12.04.2006 р. до суду з позовом до відповідача – Дослідного господарства „Хоростківське”, м.Хоростків, ід код 30003440, - про стягнення з відповідача 9306 грн. у відшкодування збитків , заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Зазначає, що в порушення ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” завдано збитків, розрахунок яких проведено згідно ч 2 п. 62 Правил відпуску деревини на пні в лісах України, затверджених постановою КМУ від 29.07.99 N 1378 ( 1378-99-п ).
Відповідач не скористався своїм правом взяти участь у судових засіданнях, не зважаючи на судові виклики повістками, направленими в його адресу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, суд встановив:
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 року (зі змінами та доповненнями) до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать подання позовів про відшкодування збитків і витрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 1 Положення про державне управління екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природоохоронних ресурсів України від 11.08.2000 N 108( із наступними змінами та доповненнями) , державне управління екології та природних ресурсів в областях є територіальним органом Міністерства екології та природних ресурсів України і входить до сфери його управління.
За пунктом 3 вказаного Положення , одним із основних завдань управління є: державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами України і особами без громадянства, іноземними юридичними й фізичними особами на відповідній території, додержанням екологічних вимог у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності митниць призначення та відправлення.
Пункт 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
З наведеного випливає , що державне управління екології та природних ресурсів в Тернопільській області має адміністративну процесуальну правоздатність , адже діє у сфері забезпечення реалізації державної екологічної політики, спрямованої на забезпечення ефективного використання та відтворення природних ресурсів, тобто у сфері публічно-правових відносин . При таких обставинах справи, господарський суд розглядає позов державного управління екології та природних ресурсів відповідно до ст. 4, 6, 17, 18 та п.6 розділу УП Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що інспекторською службою Держлісінспекції державного управлінням екології та природних ресурсів в Тернопільській області під час проведення 06.10.2005 р. перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у Дослідному господарства „Хоростківське”, м.Хоростків, ід код 30003440, зафіксовано порушення відповідачем природоохоронного законодавства, що полягало у рубці 29 дерев без наявності клейма відводу ( невідведених у рубку) і не визначених у лісорубному білеті. Так, в урочищі „Дубина”, площею 37,2 га , яке перебуває у користуванні відповідача, було виявлено 29 зрізаних дерев без клейма відводу дерев у вибіркову санітарну рубку , з яких 26 зрізаних дуба звичайного а також 3 пеньки ясеня звичайного .
Даний факт підтверджується актом перевірки від 06.10. 20005 р. дотримання відповідачем природоохоронного законодавства України, польовими переліковими відомостями, які підписані представниками держінспекції та керівником Дослідного господарства „Хоростківське”, розрахунком майнових стягнень.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з розрахунком, здійсненим згідно з Постановою КМУ України від 29.071999 р. № 1378, яким затверджено „Правила відпуску деревини на пні в лісах України” , розмір збитків , які повинен відшкодувати відповідач, становить 9306 грн.
Матеріалами справи доведено , що відповідач у добровільному порядку 9306 грн. на відшкодування збитків не сплатив, а претензію на вказану суму , яка надіслана йому держуправлінням екології та природних ресурсів в Тернопільській області 28.10. 2005 р. , залишив без відповіді та задоволення.
За п. 5 ст. 64 Закону України „Про державний бюджет України на 2006 р.” грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності,зараховуються на рахунок місцевого бюджету..
Статтею 2 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 N 254 2-III ( 2542-14 ) встановлено, що до бюджетів місцевого самоврядування відносяться бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань .
З огляду на наведене, кошти на відшкодування завданих відповідачем збитків у розмірі 9306 грн. підлягають зарахуванню в доход місцевого бюджету Хоростківської міської ради Гусятинського району .
Судові витрати, в силу положень. ст. 94 КАСУ, стягненню з відповідача не підлягають, адже згідно з ст. 4 Декрету КМ України "Про державне мито" від 21.01.93 р. N 7-93 ( 7-93 ), зі змінами та доповненнями, державне управління екології та природних ресурсів і його територіальні органи звільняються від сплати держмита за позовами, з якими вони звертаються до суду у справах про стягнення коштів на покриття шкоди, заподіяної державі забрудненням навколишнього середовища, порушенням лісового законодавства та нераціональним використанням природних ресурсів і рибних запасів.
Керуючись ст. 22 Закону України „Про судоустрій України”, ст. 4, 6, 7, 18, ст. 94, 162, 163 та п.6 розділу УП Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України , господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Дослідного господарства „Хоростківське”,( м. Хоростків, вул.. Незалежності, 19, р/р 260024992, ід . код у відшкодування збитків :
- 9306 грн. в доход місцевого бюджету Хоростківської міської ради Густинського району на р/р 3151990360019, код бюджетної класифікації 24061600, ід код 23588131 в УДК у Тернопільській області, МФО 838012.
На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя Л.В. Кропивна