ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21квітня 2009р. Справа №2а-80/09/2370
13год.12хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Новікової Т.В.
при секретарі Комишній О.М.
за участю представника відповідача ОСОБА_1 (за дорученням УПФУ в Соснівському районі від НОМЕР_1,
за відсутності представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси про визнання незаконною відмову в призначенні пенсії за вислугу років,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом від 25.12.2008р. до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси про визнання незаконною відмову в призначенні пенсії за вислугу років, посилаючись на ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту» та постанову Кабінету Міністрів України № 963 від 14 червня 2000 року «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників». Позивач просить суд визнати відмову управління Пенсійного фонду в Соснівському районі м. Черкаси у призначенні пенсії протиправною, визнати протокол № НОМЕР_1 засідання комісії по розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій та відказних пенсійних справ управління Пенсійного фонду в Соснівському районі м. Черкаси нечинним та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії та призначити пенсію за вислугу років.
Позивач та його представник до зали судового засідання не з'явились хоча належним чином повідомлені про час та дату судового засідання.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та подав до суду заперечення від 25.12.2008р., в якому посилаючись на ст.ст. 12, 55 Закону України „Про позашкільну освіту» та постанову Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 вказав на відсутність у відповідача порушень законодавства при винесенні рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років на пільгових умовах.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. звернулася до управління Пенсійного фонду України у Соснівському районі м.Черкаси із заявою від 04.11.2008р. про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», мотивуючи тим, що в період з 01.09.1983р. по 30.06.1987р. позивач працювала у Черкаській дитячій музичній школі № 4 на посаді викладача по класу народних інструментів, а в період з 01.07.1987р. по 30.09.2008р. у зв'язку з реорганізацією музичної школи № 4 була переведена на аналогічну посаду до Черкаської дитячої школи мистецтв. Станом на 01.09.2008р. стаж роботи на зазначених посадах склав 25 років. Комісією управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси по розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій та відказних пенсійних справ згідно протоколу № 13 від 04.12.2008р. прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_2і пенсії за вислугу років.
Позивач не погодилась із рішенням управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси, тому звернулась до суду за захистом порушеного права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
До повноважень Пенсійного фонду належить з'ясування питання про наявність пільгового стажу та призначення (відмову в призначенні) пенсії, такі висновки узгоджуються з нормами матеріального права. Зокрема із ст. 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якою передбачено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Статтею 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років. Згідно з п. «е» ст.55 право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до Положення про початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школу естетичного виховання), затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 6 серпня 2001 р. №523 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2001р. за № 803/5994 початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музична, художня, хореографічна, театральна, хорова, мистецтв та інші) є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти, які належать до системи позашкільної освіти, засновуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на державній та комунальній формах власності.
Згідно п. 1.1 Загальних положень статуту Черкаської дитячої школи мистецтв затвердженого Рішенням Черкаської міської ради від 03.02.2004р. № 5-343, Черкаська дитяча школа мистецтв є початковим спеціалізованим мистецьким закладом системи позашкільної освіти, заснована на комунальній формі власності і має статус державного закладу освіти.
Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту» права, обов'язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників позашкільного навчального закладу визначаються Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Частиною 2 ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 із змінами, внесеними постановою цього органу N 1436 від 26.09.2002р., затверджено перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років згідно з яким, право на пенсію за вислугу років мають директори, їх заступники, директори із навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, що працюють в позашкільних навчальних закладах. Даний перелік є вичерпним та додатковому тлумаченню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи,ОСОБА_2. працювала викладачем школи мистецтв, тому періоди роботи на посаді до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років не зараховано управлінням Пенсійного фонду так як дана посада не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Відмовляючи у призначенні такого виду пенсії суб'єкт владних повноважень діяв відповідно до вимог законодавства, що підлягало застосуванню до спірних правовідносин й не порушив права та законні інтереси позивача.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позову ОСОБА_2 щодо пенсії за вислугу років.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1,2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправним рішення та зобов'язання відповідача призначити пенсію за вислугу років на пільгових умовах є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ч.2 ст.128, ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_2до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси про визнання незаконною відмову в призначенні пенсії за вислугу років, відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.В. Новікова
|
|
Повний текст постанови виготовлено 30.04.2009р.