Судове рішення #4625993

                Справа № 2а -291/09

 

ПОСТАНОВА

Іменем України

       3  квітня 2009 року     Слов”яносербський  районний  суд Луганської області у складі:

судді:                                        Скворцовой В.Г. ,

при секретарі:                          Протасовій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні смт. Слов”яносербськ  адміністративний позов Прокурора  Слов”яносербського району  Луганської області  в інтересах  ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення  Слов”яносербської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій незаконними, зобов’язання  виплатити   заборгованість  з допомоги по догляду за дитиною до  досягнення  3-річного віку,

ВСТАНОВИВ:

18.02.2009 року  прокурор  Слов”яносербського району   Луганської області  в інтересах  ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення  Слов”яносербської районної державної адміністрації Луганської області про  визнання дій незаконними, зобов’язання  виплатити   заборгованість  з допомоги по догляду за дитиною до  досягнення  3-річного віку,  посилаючись на ту обставину,  що ОСОБА_1  має  доньку дитину-інваліда, Христину,  ІНФОРМАЦІЯ_1.   З 01.01. 2007 року вона  перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку: розмір  допомоги  за дитиною  до досягнення нею   трирічного віку  за 2007 рік  склав –січень – грудень  - 1232 грн. 01 коп: з  січня 2008 року по  грудень  2008 року  по 130 грн. кожного місяця в сумі – 1560 грн., січень – 2009 року  10 грн.  

Конституційний Суд України рішенням від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 визнав, що не відповідають Конституції України положення абз. 3 частини 2 ст. 56 Закону України „ Про Державний  бюджет  України на  2007 рік,”  щодо встановлення  допомоги   по догляду  за дитиною до  досягнення  нею  трирічного віку, що визначається як різниця  між 50  відсотковим  прожитковим   мінімумом, встановленого  для працездатних осіб, та   середньомісячним сукупним доходом сім’ї , в розрахунку  на одну особу  за попередні шість  місяців, але не менше 90 грн., для незастрахованих  осіб та не менше  2 відсотка прожиткового мінімуму, встановленого для  працездатних  осіб у розмірах менше ніж  передбачено  законодавством, -  пункту 14. ст..71 в частині  зупинення  на 2007 рік дії ст..  12  частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу  УШ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну  допомогу  сім’ям  з дітьми, щодо встановлення  розміру   допомоги по догляду  за дитиною до досягнення нею  3-х  річного  віку  у розмірі прожиткового мінімуму на дітей  до 6 років.

Проте  в порушення  даного рішення  Конституційного Суду України відповідач протягом 2007 року виплачував позивачки допомогу по догляду за дитиною в розмірі, передбаченому  ЗУ „ Про  Державний  Бюджет України на 2007 рік”.

ЗУ  „ Про  Державний  Бюджет України на 2007 рік” ст.. 76  встановлено мінімальний  розмір  заробітної плати з 01. січня  2007 року  - 400 грн., з1 липня  2007 року  - 420 грн.,  з 1 грудня  450 грн.

Таким  чином, відповідач  повинен був  виплатити допомогу по догляду за дитиною  до досягнення нею   трирічного віку за 2007 рік у сумі -  5490 грн., в фактично   виплачено допомогу у сумі – 1232 грн01 коп. недоплата за 2007 рік  склала -  4257 грн. 99 коп.,

           Просить суд  визнати відмову  Управління праці та  соціального захисту  населення Слов”яносербської  райдержадміністрації  здійснити перерахунок по догляду за дитиною до  досягнення  3-річного віку, противоправною.

Зобов’язати Управління праці та  соціального захисту  населення Слов”яносербської  райдержадміністрації    виплатити  недоотриману суму допомоги по досягненню дитиною  трирічного віку за 2007 рік – 4257 грн. 99 коп.,

            Позивач  написав заяву про розгляд справи у їх відсутності.

Представник   відповідача з позовом не згоден, надав  суду письмові  заперечення, згідно ст.. 56  ЗУ „ Про Державний Бюджет   України на 2007 рік” – виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею  трирічного віку відповідно до Закону  України „ Про державну допомогу   сім’ям з дітьми” здійснюється   за рахунок коштів відповідної   субвенції з державного бюджету місцевих  бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці  між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та   середньомісячним   сукупним  доходом сім’ї в розрахунку  на одну особу  за попередні шість  місяців, але  не  менше  90  грн.  Для незастрахованих осіб та не менше  23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого  для працездатних осіб, для застрахованих осіб.

Законом України „ Про Державний Бюджет  України на 2007 рік № 489-У від 19.12.2006 року дію ст..  15 Закону України   „Про державну допомогу сім’ям з дітьми  на 2007 рік   зупинено.

Конституційний  Суд України своїм рішенням  від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнав  такими, що не відповідають  Конституції України, однак до теперішнього часу зміни до Закону України „ Про Державний Бюджет  України на 2007 рік” не внесені,  фінансування виплати  допомоги  по народженню дитини не збільшено.

Також  вважає, що згідно  до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення  до адміністративного  суду за захистом  прав, свобод та інтересів особи встановлюється  річний строк, який якщо не встановлено інше,  обчислюється  з дня, коли особа дізналася або повинна  була  дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Вважає, що позивачем пропущено строк  позовної  давності для подачі   адміністративного позову щодо оскарження сум виплаченої  щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році, тому  відповідач наполягає на відмові  у позові у зв’язку  з  пропущенням  позивачем   строку  звернення  до адміністративного  суду відповідно до ч.1  ст. 100 КАС України.

  Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача,   суд вважає, що позов  не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом  встановлено, що   ОСОБА_1 з 01.01. 2007 року  знаходиться у відпустці  по догляду за дитиною  до досягнення нею   трирічного віку.

Частиною першою статті  15 Закону України „Про державну  допомогу сім’ям з дітьми”, в редакції що діяла на 31.12.2006 року,  передбачено, що допомога до догляду за дитиною до досягнення нею  трирічного  віку, надається у розмірі встановленого законом прожиткового  мінімуму для дітей  віком до 6 років. Згідно  із Законом України „Про  Державний  бюджет України на 2007 рік” № 489  від  19.12.2006 року  дію  частини першої статті  15 Закону України „Про державну  допомогу сім’ям з дітьми” зупинено на 2007 рік, і статтею  56 цього Закону встановлено, що  допомога по  догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного  віку   відповідно  до Закону України „Про державну  допомогу сім’ям з дітьми” здійснюється  за рахунок  коштів  відповідної  субвенції з державного бюджету  місцевим  бюджетам – у розмірі,  що дорівнює різниці між 50  відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для  працездатних осіб, та середньомісячним  сукупним доходом сім’ї  в розрахунку  на одну  особу  за попередні   шість місяців, але не менше 90 гривень для  незастрахованих осіб та не менше  23  відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для  працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому  Кабінетом  Міністрів  України.

 Рішенням  Конституційного Суду   України від  09.07.2007 року  визнано неконституційним положення  статті  56 Закону України „ Про Державний  бюджет України на 2007 рік” в  частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону  України „Про державну допомогу  сім’ям з дітьми”.

З моменту  визнання норми закону неконституційною, вона втрачає чинність,  тому  з 09.07.2007 року  відновлено дію частини  1 статті 15 Закону України в редакції, відповідно до якої  допомога  по догляду  за дитиною до досягнення  нею трирічного віку  надається у розмірі  встановленого законом  прожиткового мінімуму  для дітей   віком  до 6 років.

З таких  підстав, позивачка мала право на отримання  допомоги по догляду  за дитиною до досягнення  нею  трирічного  віку у розмірі  встановленого законом  прожиткового мінімуму  для дітей   віком  до 6 років за період з 9 липня   2007 року по 31 грудня 2007 року.

Згідно ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів. У відповідністю з ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Позивачка  суду пояснила, що звернулася до суду лише в лютому 2009 року,  оскільки  вважає що  дитини не  досягла  три річного віку, тому  строк для звернення з адмінпозовом нею не пропущений.

У зв’язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення допомоги по догляду за дитиною за 2007 рік, а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважає, що в позові щодо підвищення допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку за період з 9 липня   2007 року по 31 грудня 2007 року необхідно відмовити, оскільки позивач звернувся до суду з позовом лише 18.02.2009 року.

. Відповідно до ст. 4 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку  здійснюється  за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, як для застрахованих  в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування , так і не застрахованих осіб. Управлінню не делеговано повноваження щодо розпорядження коштами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

За таких обставин  в задоволенні позовних вимог прокурору  Слов”яносербського району  Луганської  області в інтересах  ОСОБА_1  необхідно відмовити за необґрунтованістю.

            Керуючись Законом України„Про державну допомогу  сім’ям з дітьми”, ст.ст. 2, 17,18,87,94,99, 100, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

           В задоволенні позову прокурора  Слов”яносербського району  Луганської  області в інтересах  ОСОБА_1    до   Управління  праці та соціального захисту населення Слов`яносербської райдержадміністрації щодо виплати заборгованості  з допомоги по  догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку  за період з 26.02.2007 року по 31.12.2007 року  відмовити за  пропуском строку звернення до суду.

            В задоволенні інших позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

                Суддя                                                             Скворцова В.Г.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація