Судове рішення #4616147





Справа №  2-324/2009


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


30 квітня 2009 року   Чугуївський міський суд Харківської області у складі:

    головуючого: судді – Рєзнікової С.С.

    за участю секретаря судових засідань: Андрєєвої В.В.

    розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Чугуївської міської ради Харківської області про визнання недійсним договору оренди та стягнення матеріальної шкоди , -


ВСТАНОВИВ:


    Позивач ОСОБА_1  звернувся до суду з позовом до Чугуївської міської ради Харківської області в якому просив визнати дії Чугуївської міської ради Харківської області протиправними, визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 11.07.2005 року на якій розташована будівля майстерні  по ремонту холодильників АДРЕСА_1  зобов’язати Чугуївську міську раду Харківської області посвідчити право власності на земельну ділянку та стягнення матеріальної шкоди, спричиненої Чугуївською міською радою внаслідок укладення з ним договору оренди землі під впливом обману та тиску, після якого він по теперішній час вимушений під загрозою відібрання земельної ділянки сплачувати орендні платежі. Крім того, позивач просив стягнути з відповідача судові витрати за звернення до суду.

    У попередньому судовому засіданні  02.03.2009 року позовні вимоги, щодо визнання дій протиправними та зобов’язання Чугуївську міську раду Харківської області вчинити дії по посвідченню права власності на земельну ділянку роз’єднані з позовними вимогами про визнання недійсним договору оренди землі та стягнення матеріальної шкоди та провадження з приводу спору, що витікає з владно – публічних правовідносин закрито (а.с. 54).

    В судовому засіданні позивач ОСОБА_1  та його представник ОСОБА_2  свої позовні вимоги, щодо визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та стягнення матеріальної шкоди підтримали в повному обсязі та   ОСОБА_2  пояснив суду про те, що після переходу у власність ОСОБА_1 . цілісного майнового комплексу, що належав МП «Аіст», відповідно до діючого на той час законодавства до позивача повинна була перейти й земельна ділянка призначена для його обслуговування. Однак, Чугуївська міська рада Харківської області  в супереч існуючого на той час законодавства не передала ОСОБА_1  дану земельну ділянку, а лише після звернення ОСОБА_1 . у 2005 році з проханням про правове оформлення підстав користування земельною ділянкою запропонувала взяти земельну ділянку розміром 0,0288 га, що призначалася для обслуговування будівлі майстерні по ремонту холодильників у оренду.

Як вважає позивач та його представник ця земля на підставі діючого на момент передачі у власність будинку майстерні мала перейти до позивача у власність разом з будівлею майстерні, а наполягаючи на укладенні договору оренди Чугуївська міська рада здійснила тиск на ОСОБА_1 . та обманула його не видавши йому свідоцтво про право власності на вищевказану земельну ділянку. Таким чином на теперішній час позивач вимушений нести матеріальні витрати у вигляді сплати орендної плати, яка на теперішній час склала 6428 гривень 50 коп. та витрат понесених по оформленню договору оренди від 11.07.2005 року.

Представник відповідача Чугуївської міської ради Харківської області   ОСОБА_3 . в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував вказуючи, що позивачу на праві власності належить лише будівля майстерні по ремонту холодильників, яку він придбав за договором купівлі – продажу від 17.06.1998 року з представництвом Фонду державного майна в Україні в Чугуївському районі та м. Чугуєві, зареєструвавши право власності на даний об’єкт нерухомості у  Чугуївському міжміському державному бюро технічної інвентаризації 13.11.1999 року.

Позивач не надав документи, що підтверджують існування його права власності на земельну ділянку, яка у 2005 році передана йому  в оренду Чугуївською міською радою.

Земля та нерухомість, що на ній розташована є окремими об’єктами нерухомості та мають окремі процедури набуття на них прав володіння користування та розпорядження.

Реєстрація земельних ділянок відбувається у ДП «Центр державного земельного кадастру».

При переході до ОСОБА_1 . права власності на будівлю майстерні він не оформив у встановленому порядку право користування  земельною ділянкою, яка  призначалася для обслуговування будівлі – майстерні, що регулювалося ст. 377 Господарського кодексу України: якщо будівля розміщена на земельній ділянці, яка надана у користування то при відчуженні будівлі до покупця переходить право користування тією частиною земельної ділянки на якій вона розміщена та частина території необхідної для її обслуговування. ОСОБА_1  викупив 17.06.1998 року будівлю по АДРЕСА_1  – не оформив права користування земельною ділянкою під викупленим об’єктом, тому не отримав ніяких прав на землекористування. За діючим на час звернення за оформленням земельної ділянки у 2005 році законодавством передбачалося, що покупець повинен був або оформити акт про право власності на земельну ділянку або договір оренди. За таких обставин право власності на земельну ділянку на якій розташовувався об’єкт нерухомості - будівля  майстерні по ремонту холодильників залишилося за Чугуївською міською радою Харківської області, як власника та розпорядника містких земель.

Єдиним шляхом придбання у власність земельної ділянки під будівлею майстерні був її викуп. Таким чином право власності на земельну ділянку не перейшло до ОСОБА_1 . Придбання у власність земельних ділянок у розмірах визначених ст. 67 ЗК України для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, встановлено, а для об*єктів комерційного призначення не визначено.

Позивачем не представлено доказів того, що земельна ділянка з 1998 року по 2005 рік знаходилася у його власності. На час укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,0288 га у позивача було право викупу її за ціною грошової оцінки та оренди. Використавши своє право на укладення договору оренди позивач 11.05.2005 року уклав договір оренди земельної ділянки по вул. АДРЕСА_1 , який діє і на теперішній час.

Суд заслухавши в ході розгляду справи по суті пояснення позивача  його представника та представника відповідача,  вивчивши надані суду письмові матеріали справи, прийшов до наступного:

    Судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини:

    Позивачу по справі належить будівля майстерні по ремонту холодильників, розташована за адресою: АДРЕСА_1  на підставі договору купівлі – продажу від 17.06.1998 року. (а.с.6-10).

    Рішенням Чугуївської міської ради Харківської області  від 16.12.1998 року надано право користування земельною ділянкою загальною площею 0,0288 га під будівлею холодильної майстерні по вул. АДРЕСА_1   ОСОБА_1 , на умовах оренди строком на 5 років з встановленням орендної плати у розмірі 278 гривень за рік. (а.с. 14). До 2003 року ОСОБА_1  користувався  земельною ділянкою під будівлею майстерні по ремонту холодильників на підставі вищевказаного рішення Чугуївської міської ради Харківської області.

    В період з 2003 року по 11.07.2005 року підстав користування вищевказаною земельною ділянкою позивачем не надано.

    Як вбачається з договору оренди землі від 11.07.2005 року,  на підставі рішення Чугуївської міської ради Харківської області від 29.12.2004 року ОСОБА_1  набув права користування земельною ділянкою розміром 0,0196 га строком на 10 років.

    Доводи позивача та його представника про наявність права власності на вищевказану земельну ділянку у ОСОБА_1  суду не представлені. Також не представлені документи, що підтверджують оформлення  право власності вказаною земельною ділянкою ОСОБА_1

    Відповідно до рішення Конституційного Суду України  від 22.05.2005 № 5-рп/2005 р. де приведено аналіз поняття «право користування землею» у ЗК Української РСР від 18.12.1990 року, поряд з постійним користуванням (без заздалегідь встановленого строку) було передбачено право тимчасового користування (довгострокове – від трьох до десяти років), що і мало місце у ОСОБА_1 . З прийняттям ЗК України від 13.03.1992 року поняття строкового користування зберігалося у законодавстві. Закон України «Про оренду землі» (161-14) у ст. 1 визначає оренду землі, як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

    Право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, станови та організації, що належать до державної або комунальної власності, а також громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об*єднання), установи та організації.

    Суб*єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України,  Земельним Кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.

    Підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт тобто обставини з якими норма права пов’язує виникнення зміну або припинення правовідносин.

Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених частиною першою ст. 116 ЗК України; набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування ч.2 ст. 116 ЗК України. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації (ч.1 ст. 125 ЗК України).

    Таким чином юридичний факт щодо набуття права власності у ОСОБА_1 . на вищевказану земельну ділянку позивачем та його представником не доведено суду.

    Відомостей що б свідчили про наявність обману та психічного впливу на позивача під час укладення з ним договору оренди від 11.07.2005 року судом не виявлено, а лише встановлено обґрунтованість дій представників Чугуївської міської ради з приводу належного оформлення підстав користування земельною ділянкою ОСОБА_1 , який у власності має, розташовану на земельній ділянці Чугуївської міської ради будівлю  майстерні по ремонту холодильників.

    Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою – третьою, п’ятою та шостою статті 203 ЦК України.

    Аналізуючи загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину –  ч.ч. 1-3,5,6 ст.203 ЦК України - суд не знаходить підстав для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 11.07.2005 року.

    Укладення договору оренди з ОСОБА_1  не є нав*язування свого свавільного бажання державними службовцями Чугуївської міської ради, а є діями в межах своїх повноважень, що відповідають чинному законодавству.

    Окрім того, волевиявлення ОСОБА_1 . направлене на виконання умов договору оренди земельної ділянки, шляхом сплати орендних платежів у відповідності з договором від 11.07.2005 року є належним підтвердженням виконання зобов*язаня по оренді землі у добровільному порядку та  підтвердження вільного волевиявлення сторони договору оренди від 11.07.2005 року ОСОБА_1 .        

    За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 . про визнання договору оренди землі від 11.07.2005 року та стягнення матеріальної шкоди  задоволенню не підлягають.    

У відповідності зі ст. 79 ЦПК України  до судових витрат відноситься судовий збір та витрати пов*язані з розглядом судової справи (витрати на інформаційно - технічне забезпечення, правову допомогу та інше.) Згідно зі змісту ст. 88 ЦПК  судові витрати понесені позивачем, у разі відмови у задоволенні позову не відшкодовуються відповідачем.

    На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України,  ст.. 215,203 ЦК України, Рішення КСУ від 22.05.2005 року за №  5-рп/2005, ст. 92 ЗК України, суд -


ВИРІШИВ :


    У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1  до Чугуївської міської ради Харківської області про визнання недійсним договору оренди та стягнення матеріальної шкоди – відмовити.    

    Рішення може бути оскаржено до судової палати апеляційного суду Харківської області через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі у 10-ти денний термін, починаючи з наступного дня після його проголошення, заяви про апеляційне оскарження та подачі апеляційної скарги у 20-ти денний термін після подачі заяви або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.




Суддя –  


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація