Судове рішення #46152093


Богодухівський районний суд Харківської області

м. Богодухів, м-н. Кірова, 17, 62103, (05758) 3-20-64


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 березня 2010 року

Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого – судді САЩЕНКО І.С., при секретарі Макушинській О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богодухів справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Богодухівська державна нотаріальна контора про надання додаткового строку для прийняття спадщини, -

встановив :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, мотивуючи тим, що 25 березня 2005 року помер її батько ОСОБА_4, після його смерті залишилося спадкове майно, що знаходиться за адресою вул. Харківська, 101 м. Богодухів та яке складається з домоволодіння та земельної частки (паю). За життя ОСОБА_4 було складено заповіт, згідно якого все своє майно він заповідав позивачці та її сестрі ОСОБА_2, відповідачці по справі. До спадщини позивачка не вступила, оскільки не знала про заповіт, про його існування вона дізналася 28 грудня 2009 року, після чого і звернулася до Богодухівської ДНК, але оскільки пройшов шестимісячний термін звернення їй було відмовлено.

ОСОБА_1 просить суд надати додатковий строк для прийняття спадщини , оскільки шестимісячний термін нею було пропущено з поважної причини.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, просила суд надати їй додатковий двохмісячний строк для прийняття спадщини, пояснила, що вона доглядала батька останні три місяці його життя, про наявність заповіту їй не було відомо.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання з"явилася, проти задоволення позову заперечила, пояснила, що позивачка по справі є її рідною сестрою, вони разом доглядали батька перед смертю. Про наявність заповіту знали, як вона сама так і її сестра, але спадщину після смерті чоловіка прийняла їх мати ОСОБА_3 На даний час мати займається оформленням свідоцтва про право на спадщину, тому ОСОБА_1 було запропоновано відмовитися від спадщини за заповітом, щоб все майно отримала мати.

Представник відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 - ОСОБА_5 в судове засідання з’явився, пояснив, що він заперечує проти позову, оскільки позивачці було відомо про заповіт і вона без поважної причини пропустила строк для прийняття спадщини.

Представник третьої особи Богодухівської державної нотаріальної контори у судове засідання не з»явився, але надав суду заяву про слухання справи у його відсутність.

Суд, вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, представника відповідачів ОСОБА_5, дослідивши матеріали справи в судовому засіданні вважає, що позов задоволенню не підлягає зі слідуючих підстав:

Встановлено, що ОСОБА_4, який помер 25.03.2005 року є батьком ОСОБА_1, ОСОБА_2

Згідно довідки Богодухівської державної нотаріальної контори спадщину після смерті ОСОБА_4 фактично прийняла, але не оформила його дружина ОСОБА_3, яка постійно проживає за місцем реєстрації спадкодавця.

Позивачка знала про смерть батька, оскільки доглядала його разом з сестрою, знала про те, що вона являється спадкоємицею як за заповітом, так і за законом. Заяву про прийняття спадщини не подавала до нотаріальної контори так як між спадкоємцями існувала усна домовленість про розподіл спадкового майна. Будь – яких обставин, які б перешкоджали подати заяву про прийняття спадщини на протязі березня – вересня 2005 року у неї не було. Вказаного не заперечує сама позивачка.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно до ч.1 та ч. 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24. Постанови Пленуму ВС України №7 від 30.05.08 року " Про судову практику у справах у спадкуваннях", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК . Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до ч. ч. 2,3 ст. 10 ЦПК України, сторони та інші особи , які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов"язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Тобто, в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 не надала суду будь-яких доказів на підтвердження того, що нею було пропущено строк для прийняття спадщини, після смерті її батька ОСОБА_4, з поважної причини, що дає суду підстави для відмови у задоволенні позову.

Керуючись ст. 1272 ЦК України, п. 24 Постанови Пленуму ВС України №7 від 30.05.08 року " Про судову практику у справах у спадкуваннях" , ст. ст. 10, 60 , 208-218 ЦПК України суд, -

вирішив :

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Богодухівська державна нотаріальна контора про надання додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання через Богодухівський районний суд заяви про апеляційне оскарження даного рішення протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подання через Богодухівський районний суд апеляційної скарги на рішення протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. У разі, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяв про апеляційне оскарження, апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ


  • Номер: 22-ц/772/223/2016
  • Опис: за позовом ВАТ "ВТБ Банк" до Гнатенко Оксани Володимирівни, Сміян Ніни Іванівни про стягнення заборгованості
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-156/2010
  • Суд: Апеляційний суд Вінницької області
  • Суддя: Сащенко І. С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.12.2015
  • Дата етапу: 29.01.2016
  • Номер:
  • Опис: про стягнення аліментів на повнолітню дитину.
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-156/2010
  • Суд: Славутицький міський суд Київської області
  • Суддя: Сащенко І. С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.01.2010
  • Дата етапу: 02.03.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація