Справа № 2а-1461
2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«29» квітня 2009 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Кучеренко Н.В.
при секретарі - Левандовській О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, відкриту за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного Фонду України у Мелітопольському районі Запорізької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни”,
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом в якому позивачка ОСОБА_1. просить поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2006 року по 01.02.2008 року, позивачка ОСОБА_2 просить поновити пропущений строк за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року, а позивач ОСОБА_3 за період з 01.01 2006 року по 01.03.2009 року. Позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 просять визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та невиплати у повному обсязі надбавки до пенсії згідно з Законом України „Про соціальний захист дітей війни” та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену державну соціальну допомогу, обчислюючи її з урахуванням підвищення в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком позивачу Сорокіній Є.Т. у розмірі 3990,30 гривень за період з 01.01.2006 року по 01.02.2009 року, а позивачу ОСОБА_3 у розмірі 4140,9 гривень за період з 01.01.2006 року по 01.03.2009 року. Позивач ОСОБА_4 просить стягнути з відповідача недоплачену їй, як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу з 01.01.2006 року по 01.01.2009 року в сумі 3887,1 гривень. Крім того, позивачі просять стягнути на їх користь судові витрати.
Позивачі в судове засідання не з'явились, однак надали до суду заяви з проханням справу розглянути за їх відсутності. Позовні вимоги, підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, однак надала до суду заяву з проханням справу розглядати за відсутності представника, та прийняти рішення з урахуванням поданих заперечень.
В отриманих судом запереченнях представник відповідача зазначає, що фінансування виплат соціальної допомоги дітям війни проводиться з державного бюджету, а не з бюджету Пенсійного Фонду України. На 2006-2007 роки не був визначений механізм розрахунку та виплати вищевказаної соціальної допомоги, не визначено який орган, з яких джерел повинна призначатись 30% доплата до пенсії. В 2008 році питання нарахування та виплати соціальної допомоги дітям війни законодавчо врегульовано і їм щомісячно проводиться доплата до пенсії. Крім того позивачами було пропущено строк позовної давності. На підставі викладеного просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.
Згідно вимог п.3 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту.
Згідно наданих копій посвідчень позивачі мають статус дітей війни.
Відповідно до п.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду встановлюється річний строк з моменту, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В поданому позові позивачі ставлять питання про поновлення їм пропущеного строку на звернення до суду за захистом свого права за період з 01.01.2006 року.
Вирішуючи питання про поновлення строку, суд ураховує посилання позивачів на причини пропуску, а саме: що їм не було повідомлено про належні їм виплати, тому про факт порушення їх прав їм стало відомо лише після висвітлення цих подій у пресі у зв'язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним Судом України 09.07.2007 року; та заперечення проти цих обставин представника відповідача, яка вважав ці доводи неповажними.
Суд вважає що позивачами не наведено об'єктивних підстав пропуску строку, адже законодавчо не передбачено обов'язку державних органів повідомляти відповідних осіб про належні їм пільги та виплати, крім того прийняття Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і пов'язані з цим пільги та виплати були також детально висвітлені в пресі та телебаченні.
Відповідно до вимог ч.1 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення о адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Ураховуючи означене, суд вважає за необхідно відмовити позивачам в поновленні строку, і відповідно відмовити в цій частині позовних вимог.
У відповідності до вимог ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У відповідності з вимогами ч.2 зазначеної статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» встановлено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Заперечуючи проти задоволення позову позивачів в частині виплати їм недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, представник відповідача наводив ті доводи, що законом України “Про соціальний захист дітей війни” відповідна норма викладена в такій редакції: “Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.”
Однак суд вважає що відсутність коштів на виплату грошової допомоги не позбавляє осіб, яким вона повинна виплачуватись, права на таку допомогу. Законом „Про соціальний захист дітей війни” не передбачено обмеження таких виплат наявністю певних коштів чи фінансування.
Крім того Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік” в частині зупинення дії ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та зміни розміру соціальної допомоги у 2008 році.
Зазначеним рішенням встановлено, що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними. Оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
Положення Законів України на відповідний рік, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 22.05.2008 року.
Таким чином, суд вважає що позов підлягає задоволенню в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок позивачам суми виплаченої соціальної допомоги з 22.05.2008 року по 01.04.2009 року та виплати недоплаченої суми допомоги.
Оскільки під час судового слідства фактично було встановлено протиправність дій відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу ОСОБА_4 допомоги в установленому законом розмірі, виходячи з визначених у ч.1 ст.2 КАС України завдань адміністративного судочинства та відповідно до принципу офіційності, згідно з ч.2 ст.11 КАС України, а також заважаючи на підстави та зміст звернення позивачки до суду суд вважає можливим для повного захисту прав позивачки вийти за межі адміністративного позову та визнати протиправною бездіяльність відповідача. Крім того, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивачів ОСОБА_2. та ОСОБА_3 в цій частині.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,4,5,11,17-19,69-71,158,159,161,162,163 Кодексу Адміністративного судочинства України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного Фонду України у Мелітопольському районі Запорізької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни” - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Мелітопольському районі Запорізької області щодо не сплати ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3 щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі встановленому Законом України “Про соціальний захист дітей війни” в редакції Закону від 18 листопада 2004 року за період з 22.05.2008 року по 01.04.2009 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Мелітопольському районі Запорізької області перерахувати ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3 розмір щомісячної соціальної допомоги, що була виплачена за період з 22.05.2008 року по 01.04.2009 року та виплати недоплачену суму допомоги у відповідності з вимогами Закону України “Про соціальний захист дітей війни” в редакції Закону від 18 листопада 2004 року.
В іншій частині позову - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 20 днів, після подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови або з дня складання її у повному обсязі.
Суддя: