Справа № 2 - 63/2009р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2009 року Фрунзівський районний суд
Одеської області
у складі головуючого - судді ГОНЧАР І.В.
при секретарі ГРАБОВОЇ І.Г.
розглянувши у попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ПРОКУРОРА ФРУНЗІВСЬКОГО РАЙОНУ В ІНТЕРЕСАХ ДЕРЖАВИ В ОСОБІ ФРУНЗІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
до
ОСОБА_1
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
В С Т А Н О В И В:
До Фрунзівської районної державної адміністрації з метою отримання в оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва звернулася
гр.ОСОБА_1.
31 січня 2008 року головою Фрунзівської районної державної адміністрації видано розпорядження № 85, яким ОСОБА_1. надано в оренду строком на 364 дня земельну ділянку загальною площею 14 га із земель резервного фонду Карабанівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п.1розпорядження) та зобов'язано ОСОБА_1.укласти договір з районною державною адміністрацією
(п.2 розпорядження).
29 лютого 2008 р. між Фрунзівською районною державною адміністрацією та
ОСОБА_1. укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 14 га із земель резервного фонду Карабанівської сільської ради Фрунзівського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 364 дні.
Прокурор Фрунзівського району Одеської області в інтересах держави, в особі Фрунзівської районної державної адміністрації звернувся до Фрунзівського районного суду Одеської області з позовною заявою, в якій просить суд визнати недійсним даний договір, зважаючи на те,що порядок набуття ОСОБА_1. права оренди зазначеної ділянки суперечить чинному законодавству.
Так, згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставі і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України,Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ч.2 ст.15. Закону України « Про оренду землі», порушення вимог ст.6 зазначеного закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди землі, а також визнання договору недійсним відповідно до закону.
Згідно з п.«в» ч.1 ст. 20 Закону України «Про землеустрій», на землях усіх категорій незалежно від форм власності в разі надання земельних ділянок в обов'язковому порядку проводиться землеустрій. Згідно з ст.50 зазначеного закону, у разі надання, передачі,вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок, складаються проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до п.9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 р. №667, проект відведення земельної ділянки погоджується із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронних органом, санітарно - епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Після цього погоджений проект підлягає державній експертизі.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації (ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»).
Відповідно до ст. 35 зазначеного закону, результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Позитивні висновки є підставою для прийняття відповідного рішення органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно із ст. 5 зазначеної статті, реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою без позитивного висновку державної експертизи забороняється.
Нарешті, згідно п.9 п.11 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, після одержання позитивного висновку державної експертизи, проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою або районною державною адміністрацією і затверджується ними.
Між тим, згідно інформації відділу земельних ресурсів у Фрунзівському районі, межі зазначеної ділянки в натурі (на місцевості) не визначалися, проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1. в оренду земельної ділянки загальною площею 14 га ріллі, із земель резерву Карабанівської сільської ради Фрунзівського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 364 дні, взагалі не був ані розроблений, ані погоджений з відповідними органами. Позитивних висновків державної землевпорядної експертизи цей проект не отримував і у встановленому порядку не затверджувався.
Крім того, при наданні ОСОБА_1. земельної ділянки в оренду не було дотримане положення ст.124 Земельного кодексу України, згідно з яким набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах.
Викладене свідчить про те, що порушення ч.1 ст.6 ЗаконуУкраїни «Про оренду землі», порядок набуття ОСОБА_1. права оренди земельної ділянки, передбачений Земельним кодексом України, Законом України «Про землеустрій», Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений постановою КМУ від 26.05.2004 р. №677 не був дотриманий, що відповідно до ч.2 ст.15. Закону України «Про оренду землі», є підставою для визнання договору оренди недійсним.
Як зазначено у ст.14 Конституції України, ст.1 Земельного кодексу України, земля є основним багатством народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування.
У даному разі, відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, органом, уповноваженим на розпорядження даною земельною ділянкою (в тому числі на надання її в оренду), є Фрунзівська районна державна адміністрація, оскільки земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів.
Регулювання земельних відносин з порушенням законодавства України спричиняє державі і територіальній громаді економічні збитки, перешкоджає здійсненню передбаченого Конституцією України права власності на землю, тягне нераціональне використання земель і спричинення збитків оточуючому середовищу.
В судовому засіданні прокурор та представник Фрунзівської районної державної адміністрації підтримують свої вимоги.
Відповідач проти позову не заперечує.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України, при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст.174 ЦПК України. Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», у разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним, отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
В той же час, враховуючи характер такого виду угоди як оренда, договір оренди належить до категорії договорів, за яким відновити сторони в первинне положення практично неможливо, оскільки факт користування майном - річ безповоротна, тобто повернути користування майном в натурі неможливо, отже, у такій ситуації припинення угоди, визнаної судом, відбувається на майбутнє.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.6, 21 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 20, 35, 50 Закону України «Про землеустрій», ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 203, 215, 236 Цивільного кодексу України, ст.ст.10,11,214,215 ЦПК, суд вважає, що договір оренди земельної ділянки загальною площею 14 га, яка розташована на землях резервного фонду Карабанївської сільської ради Фрунзівського району Одеської області, укладений 08.04.2008 р. між Фрунзівською районною державною адміністрацією Одеської області та ОСОБА_1., укладений в порушення вимог діючого законодавства, і тому підлягає розірванню.
Керуючись ст.ст.6, 21 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 20, 35, 50 Закону України «Про землеустрій», ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 203, 215, 236 Цивільного кодексу України, ст.ст.10,11,209,212,214-215 ЦПК, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву задовольнити.
Договір оренди земельної ділянки загальною площею 14 га, із земель резервного фонду Карабанівської сільської ради Фрунзівського району Одеської області, укладений
29 лютого 2008 р. між Фрунзівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 - визнати недійсним на майбутнє.
Стягнути з ОСОБА_1 . до державного бюджету держмито в сумі 8 гривень 50 коп. та витрати по ІТЗ судового процесу в сумі 7 гривень 50 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя підпис
Копія вірна:Голова Фрунзівського районного суду І.В.Гончар