Судове рішення #45973
15/65




               Україна                                                                                                                                                                                                             

 Господарський суд    Чернігівської  області

 м.Чернігів,пр.Миру,20                                                                         Тел.7-99-18   

                                                        Іменем України

                      РІШЕННЯ                     

          

21.06.06                                                                              Справа  № 15/65

Позивач- фонд комунального майна Чернігівської міської ради, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 8.

До відповідача –відкритого акціонерного товариства „Колвіенергомаш”, м. Чернігів, вул. Інструментальна, 17.

 Про стягнення   419 527 грн.    Суддя         Федоренко Ю.В.                                                                    

            

                                               Представники  сторін:

Від позивача –Савчук В.В., дов. від 04.01.06.

Від відповідача –Хряпов І.Б., дов. від 05.01.06.

          С У Т Ь   С П О Р У:

    Рішення прийняте після перерви з 05.06.06 по 21.06.06, оголошеної судом на підставі ст..77 ГПК України.

    Заявлено позов про стягнення з відповідача 419 527 грн. коштів амортизаційного фонду за укладеними договорами оренди комунального майна № 111 від 01.09.98 та № 3 від 01.10.01.

Відповідач позов не визнав і посилається на те, що позивачем подано позов по двом договорам оренди і не конкретизовано суму позовних вимог по кожному з них, включенням в суму амортизаційних відрахувань орендних платежів з 01.09.98 по 23.07.99, передачею різного майна за двома договорами, закінченням строків позовної давності по договору № 111, не встановленням ні договором ні законом обов’язку орендаря щодо повернення не використаних амортизаційних відрахувань.

Додатково у своїх поясненнях від 05.06.06 відповідач посилається також і на те, що Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди передбачено, що залишок коштів амортизаційного фонду зараховується до державної частки а не перераховується на поточних рахунок міського бюджету, вказаний порядок передбачає лише відшкодування орендарем збитків грошовими коштами у разі погіршення стану орендованого майна або його загибелі, понесеними збитками за період оренди, належним виконанням  своїх зобов’язань за договором, не створенням амортизаційного фонду, та вважає що набув право на залишок коштів, що є предметом спору, відповідно до ст. 775 Цивільного кодексу України.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.

01.09.98 між позивачем та ВАТ „Агрореммаш”, правонаступником якого є відповідач, укладено договір оренди комунального майна № 111 за яким Орендодавець ( Позивач ) передав, а Орендар ( Відповідач ) прийняв у строкове користування майно балансовою вартістю 1390139,70 грн. яке складається з теплових мереж, тепло пунктів та вузла обліку в мікрорайоні „Масани”.

За умовами договору відповідач зобов’язався після закінчення строку дії договору у 15 денний строк передати Орендодавцю одержане від нього майно у належному стані з усіма зробленими в ньому поліпшеннями та невикористаним амортизаційним фондом ( п. 2.2 ), амортизаційні відрахування на орендоване майно залишаються у розпорядженні орендаря і використовуються на відновлення орендованих основних фондів. Право власності на майно, придбане за рахунок амортизаційних відрахувань залишається за власником –Чернігівською міською радою ( п. 4.1 договору ), договір укладено до 31.12.01 ( п. 10.1 ).

01.10.01 між цими ж сторонами укладено договір оренди цілісного майнового комплексу № 3 предметом якого є цілісний майновий комплекс мереж та споруд залишковою вартістю 1184910,39 грн..

За умовами договору амортизаційні відрахування на орендоване майно нараховує і залишає у своєму розпорядженні Орендар і використовує на відновлення орендованих основних фондів ( п. 4.1 ), поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю територіальної громади м. Чернігова ( п. 4.2 ), орендар зобов’язався у разі припинення або розірвання договору у 15 денний термін передати Орендодавцеві одержане від нього майно у належному стані, не гіршому, ніж на час передачі його в оренду, з усіма зробленими в ньому поліпшеннями та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати ( часткової або повної ) орендованого майна з вини Орендаря ( п. 5.10 ).

Листом від 11.03.05 за № 173 відповідач звернувся до позивача з пропозицією направити представників для створення комісії з питань передачі Орендодавцю майна Орендарем в зв’язку з закінченням терміну дії договору.

Наказом фонду комунального майна Чернігівської міської ради від 05.04.05 № 01-3/54 створено спільну комісію по розмежуванню і оцінці майна цілісного майнового комплексу мереж та споруд, що забезпечує теплопостачання мікрорайону „Масани” м. Чернігів на який укладено договір оренди № 3 від 01.10.01.

Відповідачем складено відомість нарахованої амортизації по основних засобах цілісного майнового комплексу мереж і споруд, що забезпечує теплопостачання мікрорайону „Масани” м. Чернігова станом на 30.06.05, та баланс станом та цю ж дату.

Згідно з актом приймання передачі цілісного майнового комплексу мереж і споруд, що забезпечує теплопостачання мікрорайону „Масани” м. Чернігова від 15.07.05 відповідач здав, а представники ВАТ „Облтеплокомуненерго” прийняли основні засоби згідно з переліком, наведеним у таблиці 1. Акт затверджено головою фонду комунального майна Чернігівської міської ради.

Висновком ПП аудиторська фірма „Лотос” від 14.07.05 № 39/2005 за наслідками аудиту показників відокремленого балансу цілісного майнового комплексу структурного підрозділу ВАТ „Агрореммаш” – мереж та споруд, що забезпечують теплопостачання мікрорайону „Масани” м. Чернігова, який знаходиться в оренді ВАТ „Котельний завод „Колвіенергомаш” підтверджено факт укладення договору оренди № 111 від 01.09.98, в зв’язку з закінченням строку дії якого було переукладено договір цілісного майнового комплексу 01.10.01 № 3 до складу якого увійшло майно за договором № 111 та 4 трубні тепломережі від ЦТП до житлового будинку № 15 в мікрорайоні Масани балансовою вартістю 8485 грн.

З урахуванням цього суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що предметом двох договорів було різне майно та посилання за закінчення строку позовної давності за договором № 111 від 01.09.98, оскільки до складу майна за договором від 01.10.01 № 3 увійшло і майно за попереднім договором і амортизаційні нарахування на орендоване майно залишились у розпорядженні відповідача які він мав використовувати на відновлення основних орендованих фондів.

Цим же висновком аудитора встановлено загальну суму витрат на поліпшення орендованого цілісного майнового комплексу –7347,17 грн., факт нарахування амортизації на орендовані об’єкти відповідно до додатку 1 до аудиторського висновку.

Комісією за участю представників позивача і відповідача, яка утворена відповідно до наказу голови фонду комунального майна від 05.04.05 № 01-3/54, складено на підписано акт оцінки цілісного майнового комплексу мереж та споруд, що забезпечують теплопостачання м. Чернігова при розірванні договору оренди.

Актом визначено вартість майна цілісного майнового комплексу, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Чернігова станом на 30 червня 2005 р. до якого, зокрема, віднесено і залишок коштів амортизаційного фонду на повне відновлення орендованих основних засобів у сумі 419527 грн.

Листом від 28.12.05 за № 7-6/1759 позивач запропонував відповідачу перерахувати залишок коштів амортизаційного фонду на повне відновлення орендованих основних засобів у сумі 419527 грн. на рахунок фонду комунального майна для подальшого перерахування до міського бюджету на підставі п. 4 договору оренди № 3 від 01.10.01 та наказу Фонду державного майна України від 07.08.97 № 847.

Листом від 30.01.06 за № 51 відповідач повідомив позивача про те, що за час оренди товариство нараховувало амортизацію основних засобів, як того вимагають умови договору оренди. До тарифу на послуги тепло забезпечення та гарячого водопостачання включались, крім інших, також стаття калькуляції „Витрати на утримання обладнання”. Відповідач також повідомив що зможе перерахувати не використані кошти амортизаційного фонду на повне відновлення орендованих засобів тільки за умови повного розрахунку споживачів перед товариством.

Відповідно до ст. 23 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.92 № 2269 передача майна в оренду не припиняє права власності на  це майно;  Орендареві    належить   право  власності  на  виготовлену  продукцію,  в тому числі у  незавершеному  виробництві,  та  доход (прибуток),   отриманий   від  орендованого  майна,  амортизаційні відрахування на майно,  що є власністю орендаря, а також на набуте орендарем  відповідно до законодавства інше майно; амортизаційні  відрахування на орендовані цілісні майнові комплекси   підприємств,  їх  структурні  підрозділи,  будівлі  та споруди  нараховує  та  залишає  у  своєму  розпорядженні орендар; амортизаційні відрахування  використовуються  на  відновлення орендованих основних фондів;    право власності  на  майно,  придбане  орендарем  за  рахунок амортизаційних відрахувань,  належить власнику орендованого майна, якщо інше не передбачено договором оренди.

Отже, зазначеним законом передбачено право власноті орендаря на амортизаційні відрахування на майно, що є власністю орендаря, а у даному випадку відповідач не є власником орендованого майна.

Абзацом 2 п. 17 роз’яснення президії Вищого арбітражного суду України від 25.05.2000 № 02-5/237 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про оренду державного та комунального майна” роз’яснено, що у вирішенні питань, пов’язаних з поверненням орендованих цілісних майнових комплексів підприємств після припинення або розірвання договору оренди, господарські суди повинні керуватися також Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів..., затверджених наказом Фонду державного майна України від 07.08.97 № 847.

Наказом Фонду державного майна України від 07.08.97 № 847 затверджено Порядок повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.97 за № 446/2250 ( далі –Порядок № 847 ).

Відповідно до Порядку № 847 він забезпечує реалізацію  положень статей  26,  27,  28  і  29  Закону України "Про оренду державного майна" ( 2269-12 )   і  регулює  здійснення  комплексу  заходів  і процедур,   пов'язаних   з  поверненням  орендодавцю  орендованого державного  майна:  інвентаризації   і   оцінки   майна   орендних підприємств,  визначення  часток держави і орендаря у цьому майні, врахування  заборгованості   орендарів   по   орендних   платежах, приймання-передачі   майна,  вибору  організаційно-правової  форми підприємства,  заснованого на поверненому після оренди  державному майні і, при необхідності та за згодою орендаря, майні орендаря ( п. 1);   цей Порядок поширюється на випадки повернення  орендодавцю орендованих цілісних майнових комплексів державних  підприємств  і організацій та  їхніх  структурних  підрозділів  після  припинення (внаслідок закінчення строку) договору оренди, розірвання договору оренди за погодженням сторін або за рішенням суду чи  арбітражного суду ( п. 2 ); повна    інвентаризація   майна   орендного   підприємства здійснюється інвентаризаційною комісією,  утвореною  орендодавцем, на перше число місяця, в якому закінчується строк договору оренди, або розривається договір  оренди  за  домовленістю  сторін  чи  за рішенням суду, арбітражного суду ( п. 5 ); під час проведення  інвентаризації  Комісія  має  вирішити такі задачі:

    а) здійснити розмежування майна, що належить державі, і майна орендаря ( п. 7 ); до державної частки майна в цілісному майновому  комплексі орендного  підприємства  на  етапі  інвентаризації   і   складання передаточного балансу слід віднести:

         в) майно, придбане за рахунок амортизаційних  відрахувань  на орендоване державне майно,  якщо  інше  не  передбачено  договором оренди;

    г) залишок коштів амортизаційного фонду на повне  відновлення орендованого державного майна і майна, придбаного за  кошти  цього фонду раніше ( п. 8 );

      Оцінка    цілісного    майнового   комплексу    орендного підприємства і часток держави та орендаря в ньому здійснюється  на дату   повної   інвентаризації   за   даними   інвентаризації    і передаточного балансу в 15-денний  термін  після  їх  отримання  і оформлюється актом оцінки вартості цілісного  майнового  комплексу орендного підприємства у разі припинення або  розірвання  договору оренди (далі - акт оцінки) за наведеною формою (додаток).

Залишок    коштів    амортизаційного   фонду   на   повне відновлення орендованих основних  засобів  визначається  згідно  з передаточним балансом на підставі довідки  керівника  підприємства про рух коштів цього  фонду  за  час  оренди  і  зараховується  до державної частки у майні орендного підприємства.

      У   разі  незгоди  однієї   з   сторін   з   результатами розмежування і оцінки майна орендного підприємства  та  визначення часток  держави  і  орендаря  у  статутному  фонді  господарського товариства,  яке   може   бути   утворене   на   майні   орендного підприємства, вона може звернутися до суду або  арбітражного  суду згідно з законодавством України ( п. 10, 13, 19 Порядку №847 ).

       Оскільки залишок коштів амортизаційного фонду у сумі 419527 грн. відповідно до акту комісії від 15.07.05 віднесено до комунальної власності територіальної громади м. Чернігова а відповідач, відповідно до п. 1.1 Положення про фонд комунального майна Чернігівської міської ради, здійснює державну політику у сфері приватизації та оренди об”єктів комунальної власності територіальної громади м. Чернігова, позов є обґрунтованим і підлягає повному задоволенню.

В зв”язку з викладеним суд не може погодитись з твердженням відповідача про те, що він набув право власності на невикористані кошти амортизаційного фонду на підставі ст. 775 Цивільного кодексу України.

        Клопотання відповідача про перенесення судового засідання у зв”язку з поданням апеляційної скарги на ухвалу суду від 05.06.06 задоволенню не підлягає, оскільки вичерпний перелік підстав відкладення розгляду справи передбачено ст. 77 ГПК України. До того ж слід зазначити, що 05.06.06 суд не виносив ухвали про відкладення розгляду справи, а було оголошено перерву на підставі ст. 77 ГПК України.

    Керуючись ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України , суд

                                              В И Р І Ш И В:


    Позов задовольнити повністю і стягнути з  відкритого акціонерного товариства „Котельний завод „Колвіенергомаш”, м. Чернігів, вул. Інструментальна, 17, код 00901708, ( р/р 26005300001134 в ВАТ „Банк Демарк” ), на користь Фонду комунального майна Чернігівської міської ради, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 8, код 14227121, ( р/р 35425003001612 в УДК Чернігівської області ), 419 527 грн. залишку коштів амортизаційного фонду на повне відновлення орендованих основних засобів.

    Стягнути з   відкритого акціонерного товариства „Котельний завод „Колвіенергомаш”, м. Чернігів, вул. Інструментальна, 17, код 00901708, ( р/р 26005300001134 в ВАТ „Банк Демарк” ),  в доход Державного бюджету України 4 195,27 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь ДП “Судовий інформаційний центр”, м. Київ, пр. Перемоги,44, ( р/р 26002014180001 в ВАТ “Банк Універсальний” м. Львів ).

     Накази видати після набрання рішенням законної сили.

 

    Суддя                                                                           Ю.В.Федоренко                                                            

   


  • Номер:
  • Опис: стягнення 468 297,04 грн.
  • Тип справи: Скарга на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби
  • Номер справи: 15/65
  • Суд: Господарський суд м. Києва
  • Суддя: Федоренко Ю.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.07.2016
  • Дата етапу: 24.10.2016
  • Номер:
  • Опис: стягнення 468 297,04 грн.
  • Тип справи: Відновлення чи продовження процесуальних строків (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 15/65
  • Суд: Київський апеляційний господарський суд
  • Суддя: Федоренко Ю.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.10.2016
  • Дата етапу: 31.10.2016
  • Номер:
  • Опис: стягнення 468 297,04 грн.
  • Тип справи: Відновлення чи продовження процесуальних строків (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 15/65
  • Суд: Київський апеляційний господарський суд
  • Суддя: Федоренко Ю.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.11.2016
  • Дата етапу: 28.11.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація