Судове рішення #4592616

Справа № 2-а-317/2009

                                                                 

     П О С Т А Н О В А

      І М Е Н Е М           У К Р А Ї Н И

                                                                       


            16 квітня 2009 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді - Безсмолого Є.Б.,

при секретарі – Квітки Н.О.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -


         ВСТАНОВИВ:


У квітні 2009 року позивачка звернулася до   суду з вказаним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську про визнання протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язання зробити перерахунок пенсії. При цьому просила суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених свобод та інтересів за період з липня 2007 року, та зобов'язати відповідача нарахувати на її користь недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.

В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що вона народилася в 1940 році і відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" відноситься до категорії "діти війни". Статтею 6 зазначеного Закону передбачена виплата їй щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак у 2007—2008 роках відповідачем вказана допомога не виплачувалась в повному обсязі. При обрахунку суми невиплаченої допомоги позивачка виходила з таких розрахунків. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становив на 2007 рік: з 1 січня— 380 грн., з 1 квітня— 406, з 1 жовтня— 411 грн., на 2008 рік: з 1 січня - 470 грн., з 01 квітня - 481 грн., а з 1 липня - 482, з 1 жовтня - 498 грн. Таким чином, сума невиплаченої допомоги за 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року становить 5878 грн.

В судове засідання позивачка подала заяву про те, що позов підтримує, просить розгляд справи провести без її участі.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську до суду надав заперечення, в якому зазначив, що на даний час відсутній механізм реалізації положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Просив розгляд справи провести без його участі та відмовити в задоволенні позову.  

Беручи до уваги, що сторони заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в силу ч.3 ст.122, пунктів 2 та 3 ч.1 ст.128 КАС України, суд ухвалив про проведення судового розгляду справи на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання зробити перерахунок пенсії підлягає задоволенню з таких підстав.

У відповідності до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що, відповідно до пенсійного посвідчення ОСОБА_1 , 1940 р.н., отримує пенсію за віком і є дитиною війни (а.с.5), тобто вона має право на пільги передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року.

Відповідно до ст. ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Пуктом 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007" від 19 грудня 2006 року №489-V, дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від18 листопада 2004 року №2195-ІУ, на 2007 рік зупинено.

Проте, Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення п.12 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнанні неконституційними. Згідно ч.2 ст.152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення  зворотної дії в часі не має.

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку,   що з 9 липня по 31 грудня 2007 року позивач мав правові підстави для нарахування та отримання від відповідача підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 "Про соціальний захист дітей війни", і тому позовні вимоги підлягають   задоволенню.

Крім цього, згідно п.п.2 п.41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI, ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року №2195-ІУ, викладено в новій редакції згідно якої, дітям   війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Частиною 4 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, п.п.2 п.41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року,   визнано неконституційним.

Судом встановлено, що з 22 травня 2008 року, на підставі рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008   перерахунок пенсії з урахуванням ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в редакції від 18.11.2004 року) позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в м. Світловодську не проводилось.

З 22 травня 2008 року позивач має право на отримання від відповідача підвищення пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

На підставі зазначеного, Управлінню Пенсійного фонду України в м. Світловодську належить здійснити позивачу перерахунок пенсії починаючи з 22 травня 2008 року, згідно вище вказаного законодавства України, і тому в цій частині позовні вимоги також належить задовольнити.

Суд не погоджується з посиланнями відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов”язань, які встановлені ст.46 Конституції України, та ст.6 вказаного Закону.

При цьому, реалізація особою права, що пов”язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов”язань судом не приймається до уваги.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку держави у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцш на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У відповідності до зазначеної норми Закону,  забезпечуючи  захист  порушених  прав  позивача,  враховуючи,   що  згідно  вище вказаного законодавства, перерахунок пенсії належить до обов'язків компетентних органів Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку,   про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську самостійно здійснити щомісячне нарахування підвищення до пенсії в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни” за відповідні періоди.

Крім цього, суд визнає, що для обрахування розміру доплати до пенсії для позивача відповідач повинен застосовувати положення ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, які не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до обрахування доплати пов”язаної з мінімальною пенсією за віком до пенсії для позивача, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою ст.28 вказаного закону, мінімального розміру пенсії за віком, і саме цей розмір пенсії відповідач повинен брати за основу для нарахування і виплати щомісячної державаної соціальної допомоги позивачу.

Щодо вимоги позивача про відновлення пропущеною строку для звернення за захистом порушених свобод та інтересів за період з 09 липня 2007  року до 31 грудня 2007 року, то дана вимога   підлягає задоволенню з тих підстав, що до правовідносин пов'язаних з нарахуванням та виплатою пенсії, строк позовної давності не   застосовується, а позивач не звертався до суду за захистом своїх прав, як вважає суд, з поважних причин.

Так як, судове рішення ухвалене на користь позивача, що не є суб'єктом владних повноважень, у відповідності до ст.94 КАС України, з відповідача на користь позивача належить стягнути судові витрати   по справі, що складаються із судового збору в розмірі З грн. 40 коп.

Керуючись ч.2 ст.152 Конституції України, ст.1, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року, ст.28 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, ст.58. п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року, п.п.2 п.41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, рішенням Конституційного суду України під 09.07.2007 року №6-рп/2007, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст.ст.10,11,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:


Позовні вимоги ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання зробити перерахунок пенсії – задовольнити.

Поновити ОСОБА_1  строк звернення до суду.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську щодо нездійснення підвищення та виплати пенсії ОСОБА_1  на 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни, відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудень 2007 рік та з 22 травня 2008 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську здійснити щомісячне нарахування та виплату ОСОБА_1  підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням положення ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік та з 22 травня 2008 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Світловодську на користь ОСОБА_1  судові вітрити в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Світловодський міськрайонний суд поданням в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови, а у разі оголошення вступної та резулятивної частини постанови - з дня складання постанови в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги на постанову суду. Апеляційна скарга може бут,и подана ї5ез попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.




Суддя Світловодського

міськрайонного суду                     Є.Б. Безсмолий


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація