Справа № 22-828/2008 р.
Головуючий у 1 інстанції: Брежнєв О.А.
Категорія 41
Доповідач Круглікова К.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2008 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області у складі:
Головуючої Круглікової К.С. ,
Суддів Соломахи Л.І.
Олєйнікової Л. С
При секретарі Проляпа О.В.
За участю позивачки ОСОБА_1 , її представника ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на ухвалу судді Київського районного суду міста Донецька від 6 грудня 2007 року про визнання неподаною та повернення позовної заяви ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 до комунального підприємства „Служба єдиного замовника Київського району м. Донецька" про стягнення сум,
ВСТАНОВИВ:
12 листопада 2007 року позивачкаОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 звернулись до суду з зазначеною позовною заявою.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Донецька від 15 листопада 2007 року позовна заява залишена без руху для усунення недоліків до 3 грудня 2007 року.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Донецька від 6 грудня 2007 року позовна заява визнана неподаною та повернута позивачу.
Визнаючи позовну заяву неподаною та повертаючи її позивачу, суддя виходив з того, що позивачка не усунула недоліки позовної заяви, а саме : позовна заява не відповідає вимогам ст. 119 ЦПК України, оскільки в ній чітко та зрозуміло не викладені позовні вимоги , не вказана ціна позову, чітко та зрозуміло не викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги ; не оплачено судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового засідання.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою , представник позивачки ОСОБА_2 подав на неї апеляційну скаргу , в якій просить її скасувати , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм цивільного процесуального права та на невідповідність висновків фактичним обставинам
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення сторін, дослідивши матеріали позовної заяви, апеляційний суд вважає , що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а ухвала судді - скасуванню з таких підстав.
Ті обставини, на які суддя посилається в оспорюваній ухвалі, а саме, що в позовній заяві чітко та зрозуміло не викладені позовні вимоги, не вказана ціна позову та зрозуміло не викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги , не є підставами для повернення позовної заяви, оскільки зазначені обставини суд , відповідно до ст. 130 ЦПК України , частково повинен з"ясувати під час попереднього судового засідання, у якому уточнити позовні вимоги, а решту обставин з"ясувати під час розгляду справи по суті, як передбачено ст. 176 ЦПК України.
Залишаючи позовну заяву без руху з тих підстав, що позивачка не сплатила судовий збір та витрати на інформаційне забезпечення судового розгляду справи , суддя не вказав розмір судового збору та зазначених витрат, що не уможливило виконання цієї ухвали. Крім того, суддя не врахував, що в позовній заяві позивачка заявила клопотання про її звільнення від судових витрат. Проте зазначене клопотання судом відповідно до ч.3 ст. 82 ЦПК України не було вирішено , в той час як під час вирішення цього питання у судовому засіданні суд і повинен з"ясувати наявність чи відсутність підстав для звільнення від сплати судових витрат.
З огляду на зазначене, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції порушено порядок, встановлений для вирішення питання про відкриття провадження у справі, тому відповідно до п.3 ч.1 ст. 312 ЦПК України ухвала судді від 6 грудня 2007 року про повернення позивачці позовної заяви підлягає скасуванню з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 313, 314, 315 ЦПК України , апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 частково
задовольнити.
Ухвалу судді Київського районного суду м. Донецька від 6 грудня 2007 року скасувати, матеріали направити до суду першої інстанції для вирішення питання щодо прийняття позовної заяви до провадження.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.