Судове рішення #456842
8/561пд

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ


           УХВАЛА          

        

14 лютого 2007 р.                                                                                   

№ 8/561пд  





Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:

головуючого:

Першикова Є.В.,

суддів:

Савенко Г.В.,


Ходаківської І.П.,

розглянула

касаційну скаргу

відкритого акціонерного товариства “Лисичанськнафтооргсінтез” (далі Товариство)

на ухвалу

Донецького апеляційного господарського суду

від

18.12.06

у справі

№ 8/561пд

господарського суду

Луганської області  

за позовом

Товариства

до

обласного комунального підприємства “Луганська обласна паливно-енергетична компанія”,

третя особа:

відкрите акціонерне товариство “Луганськгаз”,

про

визнання угоди недійсною


ВСТАНОВИЛА:


Особливості процедури розгляду господарських справ в касаційному порядку передбачені розділом ХІІ1 Господарського процесуального кодексу України.

Отже, відповідна скарга може бути розглянута в касаційному порядку за умови дотримання вимог, викладених у розділі ХІІ1 Господарського процесуального кодексу України.

Товариство звернулось до Вищого господарського суду України з  касаційною скаргою б/н від 28.12.06 на ухвалу від 18.12.06 Донецького апеляційного господарського суду про поновлення провадження у справі.

Колегія суддів Вищого господарського суду України враховує, що стаття 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, до яких віднесено забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Зазначена конституційна норма конкретизована законодавцем у ст. 12 Закону України “Про судоустрій України”, згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.

Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться у залежність від положень процесуального закону.

Тобто, Господарський процесуальний кодекс повинен містити імперативні норми про те, в яких випадках учасники судового процесу та інші особи мають право на апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 106 Господарського процесуального кодексу України  ухвали місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у випадках, передбачених цим Кодексом та Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Аналогічне положення містить ч. 1 ст. 11113 Господарського процесуального кодексу України, якою встановлено, що ухвали місцевого або апеляційного господарського суду можуть бути оскаржені у касаційному порядку у випадках, передбачених цим Кодексом та Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Отже, оскарженню підлягають лише ті ухвали, про можливість оскарження яких прямо зазначено у відповідній статті Господарського процесуального кодексу України або Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Приписами ст. 79 Господарського процесуального кодексу України не передбачено можливості оскарження ухвали суду про поновлення провадження у справі.

Колегія суддів Вищого господарського суду України наголошує, що відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 55 Основного Закону регламентовано, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони мають право, зокрема, оскаржувати судові рішення господарського суду в установленому цим Кодексом порядку. При цьому, встановлено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Також, колегія суддів Вищого господарського суду України відзначає, що відповідно до ст.ст. 6, 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, колегія суддів Вищого господарського суду України в черговий раз звертає увагу скаржника, що відповідно до ч. 3 ст. 17 Господарського процесуального кодексу України справа, прийнята господарським судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута по суті і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому господарському суду. Водночас, як вбачається з матеріалів справи ухвала про порушення апеляційного провадження Донецьким апеляційним господарським судом була винесена 02.06.03, тобто на момент її винесення Указу Президента України “Про утворення Київського міжобласного і Луганського апеляційних господарських судів” від 25.06.03 № 552/2003 не існувало.

За змістом ч. 4 ст. 17 Господарського процесуального кодексу України Голова Вищого господарського суду України або його заступник мають право витребувати будь-яку справу, що є у провадженні місцевого господарського суду, і передати її на розгляд до іншого місцевого господарського суду, у разі, якщо після відводу суддів неможливо розглянути справу в господарському суді, до підсудності якого відноситься справа. Інших випадків передачі справи за підсудністю з одного господарського суду до іншого процесуальним законом не встановлено.


Керуючись ч. 1 ст. 11113 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України  


у х в а л и л а :


Відмовити у прийнятті до розгляду касаційної скарги відкритого акціонерного товариства “Лисичанськнафтооргсінтез” б/н від 28.12.06 на ухвалу від 18.12.06 Донецького апеляційного господарського суду про поновлення апеляційного провадження у справі № 8/561пд господарського суду Луганської області.





Головуючий



Є.Першиков



судді:


Г.Савенко





І.Ходаківська














Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація