Судове рішення #4562688

Справа № 2-4731/08

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМУКРАЇНИ

6 червня 2008 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді - Дрішлюка А.І.,

при секретарі судового засідання - Шер - Алієвої В.В.,

розглянув у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

В Малиновський районний суд м. Одеси звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом. В обґрунтуванні заявлених вимог вона зазначила, що вона є спадкоємцем за законом після смерті її чоловіка -ОСОБА_4, але через те, що в неї відсутні правовстановлюючі документи на квартиру їй відмовлено в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом. Відповідно, позивачка просила суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 на 14 частину квартири № 80, по вул.  Малиновського, 55 у м. Одесі, та на /4 частину зазначеної квартири, як спільне сумісне майно подружжя.

Відповідачі ОСОБА_2М, ОСОБА_3 у відкритому попередньому судовому засіданні позов визнали, про що надали суду відповідні заяви. Згідно з ч.4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 був членом житлово-будівельного кооперативу «Приморський -13». В 1982 році він сплатив повністю пайовий внесок за квартиру № 80, по вул.  Малиновського, 55 у м. Одесі, в сумі 4336, 06 крб. (чотири тисячі шістсот тридцять шість крб.). Факт сплати паю підтверджується довідкою житлово-будівельного кооперативу «Приморський -13» за № 20/1 від 20.02.2008 року. Свідоцтво про право власності на квартиру він не отримував.

Відповідно до ст. 22 КпШС України майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном.

ОСОБА_4 помер 13.10.2007 року, про що Першим відділом реєстрації цивільного стану Приморського районного управління юстиції м. Одеси в книзі реєстрації актів про смерть зроблено відповідний актовий запис № 8965.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на 1/2 частину вищезазначеної квартири.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Позивачка такої заяви не робила. Таким чином, спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є його дружина ОСОБА_1Б та діти ОСОБА_2, ОСОБА_3

Позивачка після смерті ОСОБА_4 фактично прийняла спадкове майно і звернулась до Сьомій одеської державної нотаріальної контори м. Одеси з заявою про прийняття спадщини та про видачу свідоцтва про право власності на майно, яке належало ОСОБА_4

Відповідно до листа Сьомої Одеської державної нотаріальної контори № 4754 від 01.11.2007 року в оформленні свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено на підставі того, що в неї відсутні належним чином оформлені документи, які б підтверджували право власності спадкодавця на спірне майно.

Згідно зі ст. 15 Закону України „Про власність", що був чинний на момент завершення виплат, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно. Згідно зі ст. 384 ЦПК України у разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником. Відповідно, ОСОБА_4, яки за життя повністю виплатив пайовий внесок до житлово - будівельного кооперативу «Приморський -13» вважається власником квартири № 80, по вул.  Малиновського, 55 у м. Одесі, що підтверджується довідкою № 20/1 від 20.02.2008 року, а оттак після його смерті вказана квартира увійшла у спадок, який був прийнятий позивачкою. Підставою виникнення права приватної власності є зокрема успадкування майна.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Згідно ст. 317 ЦК України власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання права. Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Таким чином, суд вважає, що зібрані по справі докази та встановлені судом фактичні обставини справи, дозволяють задовольнити позов в повному обсязі.

Згідно зі ст. 217 ЦК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст.15 Закону України „Про власність", ст.16, 317, 392, 1258, 1268 ЦК України, ст. 22 КпШС України, ст.ст. 10, 11, 60, 130, 208, 209, 212, 213-215, 224-225 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1, після смерті ОСОБА_4, померлого 13.10.2007 року.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 як спільне сумісне майно подружжя ОСОБА_1.

Встановити порядок виконання рішення суду згідно з яким після набрання законної сили цим рішенням воно є підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_1 права власності на квартиру АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк зі дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація