Судове рішення #4562529

Справа №2-1105/ 2008 p.

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2008 р. Ленінський районний суд м.  Донецька в складі: головуючого судді: Хмельницької Л.І. при секретарі: Богоявленської А.С.  за участю  позивача: ОСОБА_1 за участю відповідача ОСОБА_2

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м.  Донецька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2,  ОСОБА_3 про визнання права власності на домоволодіння в порядку спадкування за законом,  -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності. В обґрунтування своїх вимог зазначив,  що домоволодіння № 12а по вул.  Толмачова в Ленінському районі м.  Донецька належить його матері ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності № 763/4 від 01.12.1999р. (67/100 часток) та свідоцтва про право спадкування за заповітом (33/100 часток). 24. травня 2000року мати позивача ОСОБА_4 померла у м.  Донецьку. Після її смерті залишилось спадкове майно у вигляді вказаного домоволодіння. Спадкоємцями першої черги після її смерті є діти: позивач та відповідачі,  оскільки чоловік померлої також помер у жовтні 2004 року. Всі матеріальні витрати,  пов'язані з похованням матері та батька несли позивач та відповідачі. Позивач постійно був зареєстрований та мешкав в спірному домоволодінні,  мешкає в ньому на цей час,  таким чином спадщину після смерті матері прийняв фактично,  але в установлений законом строк в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини не звертався. Відповідачі також не звертались до нотаріальної контори,  оскільки не мали наміру приймати спадкове майно. Весь час після смерті матері та батька позивач здійснював догляд за домоволодінням,  сплачував комунальні послуги,  користувався земельною ділянкою. В цей час в нього виникла необхідність в документальному оформленні права власності на будинок,  тому він вимушений звернутися до суду з позовною заявою.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги,  просив визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 на домоволодіння № 12 а по вул.  Толмачова в Ленінському районі м.  Донецька.

Відповідач ОСОБА_2,  який представляв свої інтереси та за довіреністю інтереси відповідачки ОСОБА_3 в судовому засіданні не

2

заперечував проти позовних вимог,  пояснив,  що він та його сестра також є спадкоємцями першої черги після смерті матері,  але не мають ніяких претензій з приводу спадкового майна та не мали наміру приймати спадщину. Не заперечував проти визнання права власності на будинок за позивачем.

Відповідачка ОСОБА_3 до судового засідання не з'явилась,  надіслала до суду заяву з проханням слухати справу у її відсутність.

Суд,  вислухавши пояснення позивача,  відповідача ОСОБА_2,  дослідивши матеріали справи,  приходить до висновку,  що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Так,  у судовому засіданні встановлено,  що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с. 11) від 21.03.2000р.,  зареєстрованого у реєстрі № 2-515 державним нотаріусом ОСОБА_5. ОСОБА_4 належите на праві власності 33/100 домоволодіння № 12а по вул.  Толмачова в Ленінському районі м.  Донецька. Також ОСОБА_4 належить на праві власності,  відповідно до свідоцтва про право власності № 763/4 від

1999     p.,  виданого Виконкомом Донецької міської ОСОБА_4 (а.с. П),  67/100 часток цього ж домоволодіння. 24.05.2000 р. ОСОБА_4 померла у м.  Донецьку,  що підтверджується    актовим записом про смерть № 643 від

2000     р. у Ленінському ВРАГС (а.с. 21). Чоловік ОСОБА_4 - ОСОБА_6 помер 05.10.2004 р. (а.с. 21). Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно у вигляді домоволодіння 12 а по вул.  Толмачова у Ленінському районі м.  Донецька. Спадкоємцями першої черги після смерті спадкодавця є її діти- позивач ОСОБА_1 (а.с. 15),  та відповідачі ОСОБА_7 (а.с. П),  ОСОБА_2 (а.с. 19),  яки до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звертались. Позивач постійно мешкав разом з матір"ю,  та був зареєстрований в домоволодінні,  що підтверджується записом у домовій книзі. Після смерті матері також продовжує мешкати в будинку,  здійснює догляд за ним,  сплачує комунальні послуги,  користується земельною ділянкою,  таким чином спадщину прийняв фактично. Відповідачі не мали наміру приймати спадщину,  та в судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 заявив,  що їм не потрібен додатковий строк на прийняття спадщину.

Згідно  ст.  1261 ЦК України,  у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

На підставі  ст.  1268 ЦК України,  спадкоємець,  який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,  вважається таким,  що прийняв спадщину,  якщо він не заявив про відмову від неї. Позивач постійно доглядав домоволодіння,  сплачував комунальні послуги та податок на землю,  таким чином фактично прийняв спадщину після смерті матері.

Керуючись  ст.   ст.  10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України,   ст.   ст. 1216,  1217,  1220,  1258,  1261, 1268 ЦК України,  суд,  -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

3

Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння № 12а по вул.  Толмачова в Ленінському районі м.  Донецька,  яке складається з житлового будинку літ. „А-1",  жилої прибудови літ. „А1-1",  жилої прибудови літ. „А2-1",  погребу літ. „а",  прибудови літ. „а-3",  сараю літ. „К",  погребу літ. „Г",  огороджень № 4, 5 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4,  яка померла 24 травня 2000 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10- денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги,  або в порядку ч.4  ст.  295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація