Судове рішення #455721
У Х В А Л А

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах

Верховного Суду України у складі:

 

головуючого                                Кармазіна Ю.М.,                               

суддів                            Глоса Л.Ф.    і   Кліменко М.Р.

         за участю прокурора                 Сухарєва О.М.

 

розглянула в судовому засіданні 06 лютого 2007 року  в м. Києві кримінальну справу за касаційною скаргою засудженого ОСОБА_1. на вирок Дергачівського районного суду Харківської області від 08 листопада 2005 року.

         Цим вироком

                  

ОСОБА_1,

                   ІНФОРМАЦІЯ_1 народження,

                   громадянин України, судимий:

28.11.2001 р. за ст. 121 КК України (1960 р.)

на 2 роки позбавлення волі, звільнений

23.08.2003 р. за відбуттям строку покарання,

 

засуджений за ч. 4 ст. 185 КК України на шість років позбавлення волі.

Ухвалою колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Харківської області від 24 січня 2006 року вирок щодо ОСОБА_1. залишено без зміни.

За вироком ОСОБА_1. засуджено за те, що 23 лютого 2005 року приблизно о 12-ій годині 30 хвилин, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння в приміщенні поліклініки по АДРЕСА_1 у м. Дергачі Харківської області, він таємно викрав у ОСОБА_2 сумку з майном і грошима, заподіявши йому шкоду у великих розмірах на загальну суму 24931, 2 гривні.

У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1., посилаючись на те, що покарання за вироком суду є занадто суворим, просить його пом'якшити, врахувавши його щире каяття у вчиненому, а також те, що він є інвалідом другої групи та страждає на хронічне захворювання.

Заслухавши доповідача, думку прокурора, який вважав необхідним вирок і ухвалу апеляційного суду змінити, перекваліфікувати дії засудженого із ч. 4 на ч. 3 ст. 185 КК України і призначити за цим законом п”ять років позбавлення волі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Доводи в касаційній скарзі засудженого ОСОБА_1. про неправильне визначення розміру викраденого майна є безпідставними.

У суді ОСОБА_1., визнавши вину частково і заперечивши кількість викрадених ним грошових коштів, показав, що 23 лютого 2005 року вчинив крадіжку сумки, що належала ОСОБА_2. Повернувшись додому, з”ясував, що в ній знаходились гроші, але їх кількість не перелічував, взяв їх частину, а решту залишив. Викрадене майно в той же день було виявлено і вилучено в його домоволодінні при проведенні огляду працівниками міліції. Також ОСОБА_1. пояснював, що на досудовому слідстві будь-якого впливу на нього не чинилось, однак він погоджувався з обвинуваченням у повному обсязі тому, що боявся такого впливу.

Але, допитаний як обвинувачений ОСОБА_1. повністю визнав себе винним у вчиненні даного злочину та не оспорював суми викрадених грошей - 24931,2 гривні, давав докладні показання про обставини вчинення крадіжки майна в ОСОБА_2 Крім того, ОСОБА_1. показував, що вживав спиртні напої перед вчиненням злочину ( а.с. 80).

При проведенні відтворення обстановки та обставин події          ОСОБА_1. в присутності понятих показав і на місці розповів про обставини вчинення даного злочину.

Висновки суду про винуватість ОСОБА_1. в інкримінованому цим вироком злочині підтверджуються також показаннями свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_6, з яких видно, що в їх присутності як понятих при проведенні особистого огляду ОСОБА_1. та огляді його домоволодіння були вилучені грошові купюри; узгоджуються з даними протоколів огляду місця події, вилучення, іншими доказами, які є в матеріалах  справи.

Дослідивши зібрані в справі докази, суд обгрунтовано визнав достовірними показання потерпілого ОСОБА_2 стосовно суми викраденого в нього майна, оскільки вони є послідовними і не викликають сумніву у їх правдивості.

З урахуванням викладених обставин суд дійшов обгрунтованого висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1. у таємному викраденні чужого майна.

Однак, правильно встановивши фактичні обставини справи, дії ОСОБА_1. за ч.4 ст. 185 КК України  суд кваліфікував неправильно.

Законом України від 22 травня 2003 року “Про податок з доходів фізичних осіб” встановлено, що з 1 січня 2004 року для кваліфікації злочинів або адміністративних правопорушень сума неоподатковуваного мінімуму доходів громадян встановлюється на рівні податкової соціальної пільги для відповідного року з урахуванням положень пункту 22.4 статті 22 цього Закону.

Виходячи з наведеного, з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року розмір податкової соціальної пільги становив 131 гривню, а отже у великих розмірах визнавалась крадіжка чужого майна, якою були спричинені збитки на суму від 32750 гривень.

Враховуючи, що вартість викраденого ОСОБА_1. майна (24931,2 грн.) не становить великого розміру, його дії підлягають перекваліфікації з ч. 4 на ч. 3 ст. 185 КК України, оскільки він вчинив крадіжку чужого майна, яка завдала значної шкоди потерпілому.

Істотних порушень вимог кримінально-процесуального закону, які були б безумовною підставою для скасування судових рішень, у справі не виявлено.

Як видно з матеріалів справи, на досудовому слідстві з моменту затримання ОСОБА_1., притягнення його як обвинуваченого, йому роз'яснялись його процесуальні права, в тому числі і право мати захисника. Скористатись цим правом він відмовився, що підтверджується його записом у відповідних процесуальних документах. Відмова ОСОБА_1. від захисника була прийнята на підставі та в порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законом.

У судовому засіданні ОСОБА_1. роз'яснювались його процесуальні права, передбачені ст. 263 КПК України. Він заявив, що захист своїх інтересів буде здійснювати самостійно і підтвердив відмову від надання правової допомоги адвоката в заяві (а.с. 133).

Під час судового розгляду за клопотанням ОСОБА_1. до участі у справі було допущено захисника, від послуг якого він у подальшому відмовився, що підтверджується його заявою (а.с. 208).

За таких обставин вважати, що на досудовому слідстві та судовому розгляді справи було порушено право засудженого на захист, підстав немає.

Також є необгрунтованими посилання засудженого ОСОБА_1. про позбавлення його права виступити з останнім словом, оскільки з протоколу судового засідання видно, що йому було надано таке право і він у судових дебатах та в останньому слові розкаявся і просив його суворо не карати.

Перевіркою матеріалів справи не встановлено будь-яких об”єктивних даних, які б свідчили про те, що ОСОБА_1. себе обмовив внаслідок застосування до нього недозволених методів ведення слідства.

         Керуючись ст. ст. 394 - 396 КПК України, колегія суддів

 

у х в а л и л а:

        

касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1. задовольнити частково.

         Вирок Дергачівського районного суду Харківської області від 08 листопада 2005 року і ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Харківської області від 24 січня 2006 року щодо ОСОБА_1 змінити, перекваліфікувати його дії з ч. 4 ст. 185 КК України на ч. 3 ст. 185 КК України та призначити йому покарання за цією статтею у виді позбавлення волі строком на  п”ять років.

 

     С у д д і:

        

  

Ю.М. Кармазін                       Л.Ф. Глос                            М.Р. Кліменко              

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація