ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Київ
03 березня 2008 року К-2533/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Фадєєвої Н.М., Бим М.Є., Леонтович К.Г., Харченка В.В., Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська на постанову Артемівського районного суду міста Луганська від 01 жовтня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2008 року у справі №2а-366/07 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок розміру пенсії виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, мотивуючи тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і відповідно до ст..49,50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання пенсії у розмірі, не меншому від 8 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75% відсотків від мінімальної пенсії за віком, а відповідач своєю відмовою протиправно порушив його пенсійні права.
Постановою Артемівського районного суду міста Луганська від 01 жовтня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2008 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії, та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська провести позивачу перерахунок пенсії відповідно до норм ст.ст. 50,54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.08.2007 року.
В касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська просить суд скасувати постанову Артемівського районного суду міста Луганська та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду, як такі, що не відповідають нормам законодавства в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
В запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_1 просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення, як законні та обґрунтовані, без змін.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_1 як особі, що постраждала від ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, була встановлена 2-група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на основну державну пенсію у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, а також на додаткову пенсію у розмірі 75% - мінімальної пенсії за віком.
На звернення позивача, відповідач 19 липня 2007 року відмовив в проведенні перерахунку пенсії, з тих підстав, що усі пенсійні виплати Пенсійний фонд здійснює відповідно до норм чинного законодавства, а саме - Постанов Кабінету Міністрів України.
Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що пенсія, на яку має право позивач, не може бути нижчою від 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст.50 цього Закону позивач- інвалід 2 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 05.10.2000р. №2017 «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» ( далі -Закон №2017) визначаються правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України - основних соціальних гарантій. Відповідно до норм ст.ст.5,6 цього Закону основним державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, на підставі якого встановлюються та визначаються державні гарантії та стандарти в усіх сферах життєдіяльності населення, в тому числі й щодо дотримання соціальних гарантій та стандартів підтримки інвалідів, осіб похилого віку
Згідно ст.17 Закону України №2017 основні державні соціальні гарантії встановлюються законами України з метою забезпечення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень - до таких гарантій віднесено і мінімальний розмір пенсії за віком та мінімальний розмір заробітної плати, які не можуть бути меншими від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Відповідно до ст.ст. 46,48 Конституції України громадяни України мають право на достатній життєвий та соціальний захист, що включає і їх право на пенсійне забезпечення в старості. Більш того, пенсії та інші соціальні виплати та допомоги мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, пенсія позивачу має бути перерахована відповідно до норм Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі ст..ст.50,54,67 цього Закону, виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, який був встановлений Законом України «Про Державний бюджет на 2007р.».
За таких обставин, суди дійшли правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.3 ст.220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська відхилити, а постанову Артемівського районного суду міста Луганська від 01 жовтня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді:
З оригіналом згідно:
Суддя М.Є.Бим