Судове рішення #45481107

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" січня 2011 р.справа № 2а-11137/09


Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:                    Мірошниченка М.В.

          суддів:                     Руденко М.А. Семененка Я.В.

при секретарі судового засідання:          Щербатому І.М.

за участю представників :

позивача: ОСОБА_1 дов. від 11.01.2011р.

відповідача: не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу           Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі

          Дніпропетровської області, м. Нікополь

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду

від 08.12.2009р.

у справі № 2а-11137/09/0470

за позовом           Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі

          Дніпропетровської області, м. Нікополь

до відповідача           ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від

          нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань

          України в м. Нікополь, м. Нікополь

про           зобов’язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИЛА:

Управлінням Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області заявлено позов до ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нікополь про зобов’язання прийняти до заліку витрати, що підлягають відшкодуванню з лютого 2009 року по травень 2009 року, на користь Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області, всього на суму 45 183,77 грн., у тому числі:

-          на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3 за період з 01.06.09р. по 31.07.09р.

(основний розмір пенсії на суму 300,00 грн., державна адресна допомога на суму 788,00 грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.08р., всього на суму 1088,00 грн.);

-          на виплату та доставку пенсії за період з 01.06.09р. по 31.07.09р. (державна адресна

допомога на суму 43 183,73 грн. згідно Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.08р., витрати на доставку держаної адресної допомоги та витрати на доставку підвищення до пенсії на суму 283,44, підвищення до пенсії на суму 628,60 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 198 від 11.03.09р., всього на суму 44095,77 грн.

Розглянувши справу по суті, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2009р. у справі № 2а-11137/09/0470 адміністративний позов задоволено частково. Зобов’язано ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нікополь прийняти до заліку витрати на виплату основного розміру пенсії ОСОБА_3 за період з 01.06.09р. по 31.07.09р. на суму 300,00 грн. В іншій частині позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції ґрунтується на приписах ст. 21, п.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», п.2 ст. 7 (Прикінцеві положення) Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян», п. 3, 4, 7 «Порядку відшкодування витрат Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання»та мотивована тим, що не прийнявши до загального заліку суми щомісячної держаної адресної допомоги відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Щодо вимоги позивача про прийняття до заліку витрат, що підлягають відшкодуванню на виплату основного розміру пенсії ОСОБА_3 за період з 01.06.09р. по 31.07.09р. на суму 300,00 грн., суд першої інстанції визнав її обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції,            Управлінням Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області подана апеляційна скарга, в якій зазначено, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам діючого законодавства. Позивач посилається на норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили страту працездатності», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян», Порядок відшкодування витрат, який затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4.

           Відшкодування витрат Пенсійного фонду пов’язаних з виплатою щомісячної державної адресної допомоги повинно здійснюватись відповідно до чинного законодавства, а саме за рахунок коштів, з яких виплачується пенсії по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2009р. у справі № 2а-11137/09/0470 в частині відмови в задоволенні позову про зобов’язання вчинити дії щодо включення до актів щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нікополь прийняти до заліку витрати, що підлягають відшкодуванню за червень та липень 2009 року на суму всього: 44883,77 грн., у тому числі:

-          сума боргу, яка підтверджується на підставі списків осіб, яким виплачено пенсії по

інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які отримали каліцтво на підприємствах, розташованих на території країн СНД (ОСОБА_3І.) та не прийнято до заліку за червень та липень 2009р.: державна адресна до допомога на суму 788,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. № 265;

-          сума боргу, яка підтверджується на підставі списків осіб, яким виплачено пенсії по

інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного

захворювання, які отримали каліцтво на підприємствах, розташованих на території України та не прийнято до заліку за червень та липень 2009р.: (державна адресна допомога на суму 43 183,73 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. № 265, витрати на доставку державної адресної допомоги та витрати на доставку підвищення до пенсії на суму 283,44 грн., підвищення до пенсії на суму 628,60 грн. знадно постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009р. № 198, всього на суму 44 095,77 грн.

ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нікополь, відповідач у справі, заперечень на апеляційну скаргу не надав.

В судове засідання 20.01.2011р. представник відповідача не з'явився. Про час, дату і місце судового розгляду справи відповідач повідомлений належним чином. На підставі ст. 196 КАС України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, оскільки його неявка не є перешкодою для цього.

           Судове засідання фіксувалось за допомогою технічного комплексу “Камертон”.

           За результатами судового розгляду справи в судовому засіданні 20.01.2011р. колегією суддів було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду апеляційної інстанції.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та обставини справи, перевіривши їх доказами колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання призначається органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст. 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України “Про страхові тарифи на страхування від нещасного випадку”, Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Порядком відшкодування витрат, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, визначено механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до п. 4 цього Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та інших нормативно-правових актів, а саме:

•сума основного розміру пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

•щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

•допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

•сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

          Колегія суддів зазначає, що відповідно до п.4 Порядку, не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги, а тому і витрати на виплати та доставку цього виду пенсій Фондом соціального страхування не відшкодовується.

          Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо задоволення вимоги позивача про прийняття до заліку витрат, що підлягають відшкодуванню з червня 2009р. по липень 2009р. на виплату основного розміру пенсії ОСОБА_3 за період з 01.06.09р. по 31.07.09р. у сумі 300,00 грн., оскільки Порядок відшкодування витрат визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»(крім осіб, зазначених у п. 2 ст. 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов’язаних з виконанням ними трудових обов’язків, в тому числі суми основного розміру пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

          

Керуючись ст. ст. 195, 198 п.1, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

          

          Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2009р. у справі № 2а-11137/09/0470 залишити без змін.

          

          Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання до адміністративного суду касаційної інстанції.

           Повний текст ухвали виготовлено – 04.02.2011р.


Головуючий:                                                            М.В. Мірошниченко


          Суддя:                                                            Я.В. Семененко


          Суддя:                                                            М.А. Руденко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація