ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09.04.09р. | Справа № 19/16-09 |
За позовом Дніпропетровської обласної громадської організації „Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України”, м. Дніпропетровськ
до Дніпропетровська обласна рада, м. Дніпропетровськ
про визнання укладеним та дійсним договору купівлі-продажу та визнання права власності
Суддя Петренко І.В.
При секретарі Увлахович В.М.
Представники :
Від позивача: Орел К.Є. - голова
Від відповідача: Смирний О.С. - дов. від 23.12.08 р.
СУТЬ СПОРУ :
По справі оголошувалась перерва з 07.04.09 р. по 09.04.09 р.
Позивач звернувся до господарського суду із позовом про визнання укладеним та дійсним договору купівлі-продажу між Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною громадською організацією „Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України” та визнання права власності на нежитлові приміщення загальною площею 565,1 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно з договорами оренди від 20.12.2005 р. та 10.04.2008 р. позивач є орендарем нежитлових приміщень загальною площею 565,1 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а, в яких позивачем за згодою орендодавця здійснені невід’ємні поліпшення. Відповідачем прийнято рішення від 04.12.2007 р. № 328-13/V „Про перелік об’єктів комунального майна, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, перебувають в управлінні обласної ради та підлягають продажу”, згідно якого нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а підлягає продажу. Проте відповідач відмовляється відчужувати орендоване позивачем майно, порушуючи його переважне право на придбання.
Відповідач позов не визнає, та посилається на те, що на сесії обласної ради не розглядалося питання про продаж спірного майна позивачу, а також таке рішення не приймалось.
Господарський суд згідно зі ст.75 ГПК України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між Обласним комунальним закладом „Дніпропетровське медичне училище”, як орендодавцем, та Дніпропетровською обласною громадською організацією „Управління соціального захисту ветеранів МВС України” (надалі –позивач), як орендарем, 20.12.2005 р. було укладено договір оренди нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а (приміщення загальною площею 565,1 кв.м). Вказаний договір було укладено на підставі дозволу Дніпропетровської обласної ради № 410 від 15.12.2005 р.
09.06.2006 р. між Обласним комунальним закладом „Дніпропетровське медичне училище” та позивачем укладено додаткову угоду до договору оренди нерухомого майна, відповідно до якої надано згоду позивачу на здійснення реконструкції, технічного переобладнання та невід’ємних поліпшень орендованого майна, яке здійснюється орендарем за власний рахунок; доповнено договір підпунктом 5.2.6, відповідно до якого орендар –позивач має право викупати орендоване майно згідно з чинним законодавством України у разі якщо орендар за рахунок власних коштів здійснив за згодою орендодавця поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від майна без заподіяння йому шкоди.
На підставі додаткової угоди від 09.06.2006 р. позивачем здійснено невід’ємні поліпшення орендованого майна на суму 210970,80 грн., що підтверджується аудиторським висновком спеціального призначення від 25.12.2008 р. № 48. Залишкова вартість орендованого майна згідно бухгалтерської довідки ОКЗ „Дніпропетровське медичне училище” від 07.08.2008 р. № 01-434/03 станом на 01.04.2007 р. становить 70574 грн.
На підставі рішення Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 р. №322-13/V „Про оренду нерухомого майна, що є власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області” 10.04.2008 р. між Дніпропетровською обласною радою (надалі –відповідач) та позивачем було укладено договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області. Відповідно до договору оренди від 10.04.2008 р. відповідач передав, а позивач прийняв в строкове платне користування нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а (приміщення площею 565,1 кв.м).
04.12.2007 р. Дніпропетровською обласною радою прийнято рішення № 328-13/V „Про перелік об’єктів комунального майна, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, перебувають в управлінні обласної ради та підлягають продажу”, яким затверджено єдиний перелік об’єктів комунального майна, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, перебувають в управлінні обласної ради та підлягають продажу. Згідно додатку до цього рішення нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а підлягає продажу.
Позивач листом від 27.02.2009 р. звернувся до відповідача з пропозицією викупити зазначене нерухоме майно та укласти договір купівлі-продажу нерухомого майна: нежитлових приміщень загальною площею 565,1 кв.м на першому та другому поверхах літ. А-9, що знаходяться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а з наданням проекту договору купівлі-продажу та зазначенням факту здійснення позивачем невід’ємних поліпшень орендованого майна на суму більше 25 відсотків його залишкової вартості, що підтверджується аудиторським висновком та експертною оцінкою. Однак, листом № ВИХ-345/0/2-09 від 04.03.2009 р. відповідач відмовив позивачу в укладенні з останнім договору купівлі-продажу.
Господарський суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне:
Спосіб приватизації визначає орган, який затверджує переліки об’єктів малої приватизації. Так положеннями частини п’ятої статті 7 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2000 р. № 14-рп/2000, встановлено, що орган приватизації зобов’язаний розглянути подані покупцями заяви та, в разі відсутності підстав для відмови, включити конкретне підприємство до переліку об’єктів, що підлягають приватизації у встановлений спосіб, або відмовити у приватизації. Відмова у приватизації можлива виключно у випадках, зазначених у частині третій статті 12 Закону України „Про приватизацію державного майна” та частині п’ятій статті 7 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”.
На підставі згоди орендодавця позивачем здійснено невід’ємні поліпшення орендованого майна на суму 210970,80 грн., що підтверджується аудиторським висновком спеціального призначення від 25.12.2008 р. № 48, що перевищує 25 відсотків залишкової вартості.
Законодавством України передбачається переважне право орендаря на придбання майна, що орендується. Відповідно до ч.2 статті 777 Цивільного кодексу України орендар, який належно виконує свої обов’язки за договором оренди, у разі продажу майна, переданого в оренду, має переважне право перед іншими особами на його придбання. Статтею 28 Закону України „Про приватизацію державного майна”, забезпечується захист права орендаря на майно, одержане ним за договором оренди, нарівні із захистом, встановленим законодавством щодо захисту прав власності.
Згідно з Законом України „Про Державну програму приватизації” основні цілі, пріоритети, завдання та способи приватизації державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим, та відчуження комунального майна, групи об’єктів, які підлягають приватизації, тощо визначаються Державною програмою приватизації на 2000-2002 роки, яка діє до затвердження чергової Державної програми приватизації. Пунктом 51 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки передбачено, що у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об’єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об’єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки.
У відповідності до вимог статті 12 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” та статті 20 Закону України „Про приватизацію державного майна” ціна продажу об’єкту, що підлягає приватизації шляхом викупу, визначається експертним шляхом.
В матеріалах справи є докази проведення експертної оцінки майна, а саме у звіті про незалежну оцінку ринкової та інвестиційної вартості не житлових приміщень:
ринкова вартість не житлових приміщень становить 523124,0 грн. (п’ятсот двадцять три тисячі сто двадцять чотири гривні 00 копійок), в тому числі ПДВ –87187,34 грн.;
ринкова вартість невід’ємних поліпшень не житлових приміщень становить 210970,80 грн. (двісті десять тисяч дев’ятсот сімдесят гривень 80 копійок);
інвестиційна вартість не житлових приміщень становить 312153,20 грн. (триста дванадцять тисяч сто п’ятдесят три гривні 20 копійок), в тому числі ПДВ –52025,54 грн..
Згідно статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом; день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору. Відповідно до статті 334 Цивільного кодексу України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Орендоване позивачем майно –нежитлові приміщення загальною площею 565,1 кв.м на першому та другому поверхах літ. А-9, що знаходяться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а мають наступну характеристику: на першому поверсі 34 коридор загальною площею 5,4 кв.м, 35 коридор загальною площею 2,3 кв.м, 36 кладова загальною площею 3,2 кв.м, 37 туалет загальною площею 1,3 кв.м, 49 коридор загальною площею 4,9 кв.м, 50 їдальня загальною площею 20,9 кв.м, 51 їдальня загальною площею 25,5 кв.м, 52 їдальня загальною площею 17,8 кв.м, 53 їдальня загальною площею 18,7 кв.м, 54 їдальня загальною площею 59,4 кв.м, 55 кабінет загальною площею 13,8 кв.м, 56 коридор загальною площею 7,2 кв.м, 57 коридор загальною площею 25,1 кв.м, 58 підсобне приміщення загальною площею 10,4 кв.м, 59 коридор загальною площею 18,1 кв.м, 60 кабінет загальною площею 22,9 кв.м, 61 підсобне приміщення загальною площею 7,9 кв.м, V тамбур загальною площею 2,0 кв.м, VI сходова клітина загальною площею 13,2 кв.м, VІІ сходова клітина загальною площею 19,0 кв.м, VІІІ тамбур загальною площею 1,8 кв.м; на другому поверсі 98 коридор загальною площею 4,6 кв.м, 99 зала їдальні загальною площею 178,8 кв.м, 100 моєчна загальною площею 12,0 кв.м, 101 хол загальною площею 24,3 кв.м, 104 коридор загальною площею 3,2 кв.м, 105 коридор загальною площею 2,2 кв.м, 106 туалет загальною площею 1,1 кв.м, Х сходова клітина загальною площею 14,1 кв.м, ХІ сходова клітина загальною площею 24,0 кв.м.
У відповідності до ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки можуть виникати з рішення суду. Способом захисту цивільних прав та інтересів згідно зі ст.16 ЦК України може бути визнання права.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. №7/5, правовстановлювальними документами, зокрема, є рішення судів про визнання права власності на об’єкти нерухомого майна.
На підставі вищевикладеного, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати слід віднести на позивача, оскільки вини з боку відповідача не вбачається.
Керуючись ст.ст. 11, 16, 334, 777 Цивільного кодексу України, ст. 187 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 12, 32-34, 36, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, –
ВИРІШИВ :
Позов Дніпропетровської обласної громадської організації „Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України”, м.Дніпропетровськ до Дніпропетровської обласної ради, м.Дніпропетровськ задовольнити повністю.
Визнати укладеним та дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна між Дніпропетровською обласною радою, м. Дніпропетровськ та Дніпропетровською обласною громадською організацією „Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України”, м. Дніпропетровськ на таких умовах:
„Дніпропетровська обласна рада, надалі –„Продавець”, в особі голови Дніпропетровської обласної ради Вілкула Юрія Григоровича, який діє на підставі рішення Дніпропетровської обласної ради від 30.08.2006 р. та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” з урахуванням рішення Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 р. № 328-13/V „Про перелік об’єктів комунального майна, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, перебувають в управлінні обласної ради та підлягають продажу”, з однієї сторони, та
Дніпропетровська обласна громадська організація „Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України”, надалі –„Покупець”, в особі голови координаційної ради Орла Костянтина Євгеновича, який діє на підставі Статуту, з другої сторони,
уклали цей договір про нижченаведене:
1. Предмет договору
1.1. Продавець зобов’язується передати у власність Покупцю нерухоме майно –нежитлові приміщення загальною площею 565,1 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а (на першому та другому поверхах літ. А-9) –надалі „Об’єкт”, а Покупець зобов'язується прийняти вказаний Об’єкт і сплатити ціну відповідно умов, визначених цим договором.
1.2. Об'єкт продажу, передбачений даним договором, належить Продавцю на праві власності і останній гарантує, що на момент укладення цього договору він не знаходиться під заставою чи під арештом.
1.3. Згідно з експертною оцінкою:
ринкова вартість Об'єкту продажу становить 523124,0 грн. (п’ятсот двадцять три тисячі сто двадцять чотири гривні 00 копійок), в тому числі ПДВ –87187,34 грн.;
ринкова вартість невід’ємних поліпшень Об'єкту продажу, здійснених Покупцем, становить 210970,80 грн. (двісті десять тисяч дев’ятсот сімдесят гривень 80 копійок);
інвестиційна вартість Об'єкту продажу становить 312153,20 грн. (триста дванадцять тисяч сто п’ятдесят три гривні 20 копійок), в тому числі ПДВ –52025,54 грн.
1.4. Об'єкт продажу, передбачений даним договором, продається за 312153,20 грн. (триста дванадцять тисяч сто п’ятдесят три гривні 20 копійок), в тому числі ПДВ –52025,54 грн.
1.5. Право власності на нерухомий Об'єкт переходить до Покупця з моменту укладення даного договору.
2. Порядок розрахунків за об’єкт
2.1. Покупець зобов'язаний оплатити Продавцю за придбаний Об'єкт 312153,20 грн. (триста дванадцять тисяч сто п’ятдесят три гривні 20 копійок) протягом тридцяти днів з моменту укладення даного договору.
2.2. Розрахунки за придбання Об'єкту здійснюються Покупцем шляхом безготівкового перерахування коштів в сумі 312153,20 грн. (триста дванадцять тисяч сто п’ятдесят три гривні 20 копійок) на розрахунковий рахунок Продавця або іншим передбаченим законодавством України шляхом.
2.3. У разі зміни банківських реквізитів Продавець письмово повідомляє про це покупця в термін не менш як за п'ять банківських днів до кінця строку оплати, вказаному в пункті 2.1 цього договору.
3. Права та обов’язки сторін
3.1. Кожна сторона зобов’язується виконувати обов’язки, покладені на неї цим договором, та сприяти другій стороні у виконанні її зобов’язань.
3.2. Сторони несуть матеріальну відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов цього договору.
3.3. Покупець зобов’язаний:
в установлений даним договором термін сплатити Продавцю ціну продажу Об’єкта;
3.4. Продавець зобов’язаний:
прийняти від Покупця оплату за Об’єкт.
4. Відповідальність покупця
4.1. У разі несплати у встановлений даним Договором термін коштів за Об’єкт Покупцем сплачується неустойка в порядку та розмірі встановленому чинним законодавством.
5. Ризик випадкової загибелі
5.1. Ризик випадкової загибелі Об'єкту з моменту укладення цього Договору несе Покупець.
6. Реквізити сторін:
Продавець: Дніпропетровська обласна рада, 49004, м. Дніпропетровськ, проспект Кірова, 2, р/р 37183023000212 в ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 23928934.
Покупець: Дніпропетровська обласна громадська організація „Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України”, 49100, м. Дніпропетровськ, пр. Героїв, буд. 12, кв. 307, р/р 26009300001393 в АКБ „Форум”, МФО 306878, код ЄДРПОУ 26510810”.
Визнати за Дніпропетровською обласною громадською організацією „Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України” (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Героїв, буд. 12, кв. 307, код ЄДРПОУ 26510810) право власності на на нежитлові приміщення загальною площею 565,1 кв.м в будівлі літ. А-9, що знаходяться за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 23-а, а саме: на першому поверсі 34 коридор загальною площею 5,4 кв.м, 35 коридор загальною площею 2,3 кв.м, 36 кладова загальною площею 3,2 кв.м, 37 туалет загальною площею 1,3 кв.м, 49 коридор загальною площею 4,9 кв.м, 50 їдальня загальною площею 20,9 кв.м, 51 їдальня загальною площею 25,5 кв.м, 52 їдальня загальною площею 17,8 кв.м, 53 їдальня загальною площею 18,7 кв.м, 54 їдальня загальною площею 59,4 кв.м, 55 кабінет загальною площею 13,8 кв.м, 56 коридор загальною площею 7,2 кв.м, 57 коридор загальною площею 25,1 кв.м, 58 підсобне приміщення загальною площею 10,4 кв.м, 59 коридор загальною площею 18,1 кв.м, 60 кабінет загальною площею 22,9 кв.м, 61 підсобне приміщення загальною площею 7,9 кв.м, V тамбур загальною площею 2,0 кв.м, VI сходова клітина загальною площею 13,2 кв.м, VІІ сходова клітина загальною площею 19,0 кв.м, VІІІ тамбур загальною площею 1,8 кв.м; на другому поверсі 98 коридор загальною площею 4,6 кв.м, 99 зала їдальні загальною площею 178,8 кв.м, 100 моєчна загальною площею 12,0 кв.м, 101 хол загальною площею 24,3 кв.м, 104 коридор загальною площею 3,2 кв.м, 105 коридор загальною площею 2,2 кв.м, 106 туалет загальною площею 1,1 кв.м, Х сходова клітина загальною площею 14,1 кв.м, ХІ сходова клітина загальною площею 24,0 кв.м.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області набирає законної сили через 10 днів з дня його прийняття відповідно до ст. 85 ГПК України.
Суддя І.В. Петренко
Згідно з оригіналом
помічник судді В.М.Увлахович