Теплицький районний суд Вінницької області
смт. Теплик, вул. І. Франка, 26, 23800, (04353) 2-14-49
Справа № 2-13/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2010 року Теплицький районний су Вінницької області в складі: головуючого судді Войнаревича М.Г.,
секретаря Бевза О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теплик цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до СТОВ «Ренет» про розірвання договору оренди землі від 01.07.2006 року. -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до СТОВ «Ренет» про розірвання договору оренди землі від 01.07. 2006 року, вказавши, що відповідач не виконує умов п. 9, п. 12, п. 13 вказаного договору. Пояснила, що розмір орендної плати від оренди земельної ділянки (паю) змінювався двічі з 1.5% до 2.5%, і з 2.5% до 3%. Згідно Наказу Президента України від серпня 2008 року розмір орендної плати від оренди земельної ділянки (паю) становить 3% від вартості земельної ділянки. Пояснила, що на її заяву про внесення змін до п. 9, п. 13 договору оренди чи заключения додаткової угоди керівництво СТОВ „Ренет" відповіді не надало. На кінець кожного року повинна проводитись переоцінка земельної ділянки з урахуванням індексу інфляції, на будь-які зміни до умов договору має заключатись відповідна додаткова угода. Протягом трьох років СТОВ „Ренет" не дотримується ні умов договору оренди землі, ні чинного законодавства. Також, при отриманні натурпродукції не надаються акти, тому є порушення п. 12 договору оренди земуті, крім того, орендна плата в натурі не виражена в грошовому еквіваленті, не надається інформація про ціну відпуску продукції і належність до класу, тому вважає, що орендна плата проводиться не в повному обсязі. Просить розірвати договір оренди землі від 01 липня 2006 року укладений між СТОВ „Ренет” та ОСОБА_1.
До суду надійшло заперечення проти позову, в якому відповідач вважає позовні вимоги необгрунтованими. Відповідно до п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.
Відповідно п. 13. договору розмір орендної плати переглядається по потребі у разі: зміни зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом.
У 2006-2009 роках СТОВ «Ренет» згідно п. 10 договору здійснювало розрахунок розміру орендної плати за оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з урахуванням коефіцієнтів індексації та здійснило перерахунок орендної плати відповідно до п. 13 договору. Ціни на продукцію, яка передавалась відповідачем орендодавцю в рахунок плати є значно нижчими від цін, рекомендованих Вінницькою радою сільгоспвиробників, що підтверджується листом Управління АПК Теплицької РДА № 252 від 22.12. 2009 року.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримала заявлені вимоги. Пояснила, що у відповідності до Державного акту на право приватної власності на землю її дочка ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки площею 2,358 га. В липні 2006 року вона уклала договір оренди землі з відповідачем, який бажає розірвати, оскільки, СТОВ „Ренет” за 2006 рік орендну плату виплатило з порушенням строків, зерно було неналежної якості, товариство не виконало взятих на себе зобов’язань.
На сьогоднішній день вона бажає укласти договір оренди з іншим орендарем.
Представник відповідача - СТОВ «Ренет» - ОСОБА_3, який діє за довіреністю, позов не визнав. Пояснив, що СТОВ „Ренет” повністю виплатило позивачеві орендну плату за 2006 - 2008 роки відповідно до умов укладеного договору з урахуванням коефіцієнтів індексації. Також пояснив, що всім орендодавцям пропонується виплата за оренду землі в грошовій формі, а за бажанням продукцією, договір оренди не передбачає видачу сертифікатів якості на сільськогосподарську продукцію, незважаючи на це, ніколи з боку позивача не було претензій щодо виплаченої орендної плати продукцією.
Судом встановлено, що 1 липня 2006 року між позивачем ОСОБА_1 ОСОБА_4 „Ренет’ укладено договір оренди землі. Вказаний договір зареєстровано в секторі ДЗК Теплицького району Вінницької регіональної філії ДП ’’Центр ДЗК” 25 червня 2007 року, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040780400879.
У 2006, 2007 роках розмір орендної плати становив 574.40 грн., оскільки в цей період не змінювались коефіцієнти індексації; у 2008 році розмір орендної плати був збільшений у зв'язку зі зміною коефіцієнтів індексації та згідно Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 19 серпня 2008 року № 725/2008 та склав - 836,74 грн.: у 2009 році розмір орендної плати був збільшений у зв'язку зі зміною коефіцієнтів індексації - 3,022 та склав - 1360,91 грн. Розрахунок розміру орендної плати здійснювався на основі умов договору на підставі довідок про нормативно-грошову оцінку земельної частки (паю) на території Бджільнянської сільської ради з урахуванням коефіцієнта індексації, виданих відділом земельних ресурсів у Теплицькому районі у 2006-2009 роках та згідно Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 2 лютого 2002 року № 92/2002. Таким чином умови договору не змінювались, а змінювався лише розмір орендної плати відповідно до п.п 10, 13 договору.
За 2006,2007, 2008 роки позивачка одержача орендну плату за користування земельною ділянкою в повному обсязі, а в 2009 році була повідомлена про виплату орендної плати та місце її отримання в усній та письмовій формі, але відмовилась її отримувати. Наказами директора СТОВ «Ренет» у 2006, 2007,
2007,2009 роках було встановлено ціну та кількість продукції, яка передавалась орендодавцю в рахунок орендної плати, з якими орендодавець могла ознайомитись. З боку позивача жодних претензій щодо розміру орендної плати за період 2006-2008 роки не було. 31 серпня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до СТОВ „Ренет” із заявою про розірвання договору оренди, після чого, 16 вересня 2009 року, подала до відповідача заяву про відмову від отримання орендної плати. Питання про зміну розміру орендної плати за 2009 рік не ставилось.
Відповідно до роз’яснення відділу Держкомзему у Теплицькому районі Вінницької області від 08.01.2010 року технічну документацію по передачі земельних часток (паїв) з виготовлення державних актів на право власності на землю власникам земельних сертифікатів на території Бджільнянської сільської ради розроблено ДП „Вінницьким науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою” у 2003 році. З метою уточнення площі земель, що підлягають поділу на земельні частки (паї-) передбачено зарезервувати для:
- створення мережі під’Тзних шляхів - 15.13 га;
- рубежге KMОТ- 13.31 га;
- проектного залуження - 6.95 га:
Розрахунок грошової оцінки та розміру земельної частки (паю) в кадастрових гектарах визначено відповідно до „Методичних рекомендацій щодо паювання земель” затверджений наказом Держкомзему від 20.02. 1996 року №11.
При проведенні робіт був проведений уточнений розрахунок оцінки сільськогосподарських угідь по колишньому КСП „Зоря” на території Бджільнянської сільської ради. Вартість земельної частки (паю) становить - 15011 грн., а рілля земельної частки (паю) - 2.77 умовних кадастрових гектарів.
Перед проектуванням виконавцем робіт були визначені площі земельних часток (паїв) у фізичних гектарах методом проектного розрахунку шкал грошової оцінки агро виробничих груп грунтів окремих земель. Площі земельних часток (паїв) залежать від якості грунтового покрову, тому площі земельних часток (паїв) різні. У випадках, коли площа останньої земельної частки (паю) не відповідала розрахунковій - допускались дорізки в суміжних полях в розмірі не менше 10% земельної частки. А коли площа дорізки (яка має бути в суміжному полі) менше 10% від розміру частки або наступне поле знаходиться на значній відстані в цьому полі проектувалися з коефіцієнтом менше 1. Якщо ж залишалась у полі не розпайована площа менше 10% паю, то проектування паїв проводилось з коефіцієнтом більшим 1. Таким чином, допускалось відхилення від розрахункової величини земельної частки (паю) до 0.01 га або 1% в ту чи іншу сторону.
В довідці про грошову оцінку земельної ділянки, яку відділ Держкомзему подав СТОВ „Ренет” зазначено середній розмір земельної частки (паю) - 2.77 га та нормативну грошову оцінку земельної ділянки розміром - 2.77 га. В довідці про грошову оцінку земельної ділянки ОСОБА_1 надано нормативну грошову оцінку земельної ділянки за № 457. яка є її власністю. Також, станом на 01.01.
2008 рік коефіцієнт індексації грошової оцінки складає 1.028. а станом на 01.01.2009 року - 1.152. що підтвердила в судовому засіданні представник відділу Держкомзему у Теплицькому районі Вінницької області ОСОБА_5
Правовідносини між сторонами регулюються Законом України „Про оренду землі” та Земельним кодексом України:
ст. 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем;
ст. 125 Земельного кодексу України визначає, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі(на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється;
ст. 13 Закону України „Про оренду землі”, яка встановлює, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства;
ст. 15 Закону України „Про оренду землі”, яка визначає істотні умови договору оренди земельної ділянки: об’єкт оренди, строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежів, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, та інші умови;
ст. 24 Закону України „Про оренду землі”, яка вказує, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати;
ст. 18 вищезазначеного Закону передбачає, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, а ст.29 визначає, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ч. З ст. 640 ЦК України договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту його державної реєстрації. А у відповідності до ч.2 ст. 631 ЦК України договір набирає чинності з моменту його укладення, тобто, з цього моменту стає обов’язковим дЛя сторін.
Аналізуючи вищевикладене та умови договору оренди, укладеного між ОСОБА_1 та СТОВ ’’Ренет”, суд вважає, що вказаний договір є укладеним з 1 липня 2006 року, і діє з моменту його державної реєстрації. ОСОБА_4 оренди землі за договором - 10 років. Починаючи з 2006 року по 2008 рік включно відповідач СТОВ ’’Ренет” виплачували позивачеві орендну плату у натуральній форі. Жодних претензій щодо виплаченої орендної плати в орендодавця не було. Щодо розбіжностей в оцінці орендованої земельної ділянки, то суд враховує, що дана оцінка визначається в залежності від площі земельної ділянки з урахуванням якості грунту. Оскільки, за умовами договору оренди, орендна плата має бути сплачена орендарем за рік користування земельною ділянкою, то суд вважає, що відповідачем не порушено умов договору оренди землі в частині виплати орендної плати, так як у визначений договором строк відповідачем виплачено плату відповідно до умов договору, що підтверджується відповідними платіжними відомостями, які були оглянуті в судовому засіданні.
Посилання позивача на те, що відповідач не надав сертифікатів якості на сільськогосподарську продукцію при виплаті орендної плати в натуральній формі, як на підставу розірвання договору оренди, не заслуговує уваги, оскільки, вказана умова не відноситься до істотних умов договору оренди землі, які передбачені ст. 15 Закону України „Про оренду землі”, та не передбачена, як підстава розірвання договору оренди ні в укладеному між сторонами договорі оренди землі, ні в Законі України „Про оренду землі”.
Дослідивши матеріали справи, представлені суду документи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 124,125 Земельного кодексу України, ст.ст. 13,15,18,24,29 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 640, 631 ЦК України, ст.ст. 3,10,15,60,209,213,215 ЦПК України, суд-
вирішив :
В позові ОСОБА_1 до СТОВ ’’Ренет” селище Кубліч про розірвання договору оренди землі - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження, якщо заяву не було подано.
Суддя:
- Номер: 2-13/10
- Опис: про визнання державного акту на право власності наземельну ділянку
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-13/10
- Суд: Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Войнаревич М.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.06.2015
- Дата етапу: 17.06.2015
- Номер: 2-13/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-13/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Войнаревич М.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.08.2015
- Дата етапу: 10.08.2015
- Номер: 22-ц/787/2043/2015
- Опис: розподіл майна подружжя
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-13/10
- Суд: Апеляційний суд Рівненської області
- Суддя: Войнаревич М.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.09.2015
- Дата етапу: 18.11.2015
- Номер: 2-в/242/33/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 2-13/10
- Суд: Селидівський міський суд Донецької області
- Суддя: Войнаревич М.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.07.2019
- Дата етапу: 23.12.2019
- Номер: 2-13/10
- Опис: про визнання недійсним державного акта про право приватної власності на землю та визнання права власності на земельну ділянку та про усунення перешкод в користуванні нею
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-13/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Войнаревич М.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.11.2006
- Дата етапу: 17.07.2015