СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
25 березня 2009 року | Справа № 2-5/10078-2008 |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ,
суддів ,
,
за участю представників сторін:
прокурора: Цуркан Сергій Анатолійович, посвідчення № 505 від 13.06.2007,
позивача - Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Автономної Республіки Крим: не з'явився,
відповідача - Щебетовської селищної ради: не з'явився,
відповідача - Сільськогосподарського приватного підприємства "Чумаки": Безкоровайний Олександр Олександрович, довіреність № 285 від 28.11.2008,
розглянувши апеляційне подання Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Гаврилюк М.П.) від 01.12.2008 у справі № 2-5/10078-2008
за позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора (вул.К.Маркса, 28, місто Керч, 98300)
в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114, місто Сімферополь, 95038)
до Щебетовської селищної ради (вул. Леніна, 26, смт. Щебетовка, місто Феодосія, 98187)
Сільськогосподарського приватного підприємства "Чумаки" (вул. Шкільна, 10, с. Чумаки, Дніпропетровська обл., 52024)
про визнання недійсним договору оренди,
ВСТАНОВИВ:
Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Автономної Республіки Крим звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Щебетовської селищної ради, Сільськогосподарського приватного підприємства "Чумаки" про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 226 від 02.08.2007, укладеного між Щебетовською селищною радою та Сільськогосподарським приватним підприємством "Чумаки".
Позов мотивовано тим, що зазначений договір не відповідає вимогам статей 15, 21 Закону України „Про оренду землі”, статті 13 Закону України "Про оцінку земель", оскільки нормативна грошова оцінки земельної ділянки не проводилась, а отже не виконані всі істотні умови договору оренди землі.
Відповідачі заперечують проти позовних вимог, оскільки договір містить всі передбачені статтею 15 Закону України "Про оренду землі" істотні умови, нормативна грошова оцінка земельної ділянки проводилась та складає 100440,00 грн., а тому відсутні підстави для визнання договору оренди недійсним.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2008 по справі № 2-5/10078-2008 в позові відмовлено.
Не погодившись з постановленим судовим актом, Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся з апеляційним поданням, в якому просить рішення господарського суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
На думку прокурора, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права і підлягає скасуванню у зв’язку з неповним з’ясуванням обставин справи, недоведеністю обставин та невідповідністю висновків, що мають значення для справи.
В апеляційному поданні прокурор зазначає, що судом першої інстанції не встановлені обставини проведення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки та затвердження радою її технічної документації відповідно до вимог закону.
Також прокурор вважає необґрунтованим висновок суду першої інстанції про виконання відповідачем всіх істотних умов договору, укладеного між Щебетовською селищною радою та Сільськогосподарським приватним підприємством "Чумаки".
У відзивах на апеляційне подання відповідачі - Щебетовська селищна рада та Сільськогосподарське приватне підприємство "Чумаки" просять рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2008 залишити без змін, апеляційне подання –без задоволення.
Розгляд апеляційного подання був відкладений з 18.02.2009 на 04.03.2009, з 04.03.2009 на 25.03.2009.
У судове засідання, яке було призначене на 25.03.2009, позивач –Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель Автономної Республіки Крим, відповідач –Щебетовська селищна рада явку уповноважених представників не забезпечили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини нез’явлення суд не сповістили.
Враховуючи те, що явка сторін не визнавалась обов’язковою, судова колегія вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представників Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Автономної Республіки Крим та Щебетовської селищної ради, повідомлених належним чином про час та місце розгляду апеляційного подання, за наявними у матеріалах справи доказами.
Розглянувши справу у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
02.08.2007 між Щебетовською селищною радою та Сільськогосподарським приватним підприємством "Чумаки" укладено договір оренди земельної ділянки № 226, відповідно до умов якого Сільськогосподарському приватному підприємству "Чумаки" надано земельну ділянку площею 0,30 га для будівництва господарсько-складської бази, яка розташована за адресою: місто Феодосія, смт.Щебетовка, вул. Жовтнева, район колишньої бази ПММ радгоспу "Коктебель" (кадастровий номер 01:116:465:00:01:001:0426).
Вищевказаний договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах України" про що у Державному реєстрі вчинено запис від 21.12.2007 № 040701900021.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, обговоривши доводи апеляційного подання, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія не встановила підстав для скасування рішення, вважає апеляційне подання таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом першим статті 215 Цивільного кодексу України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Як свідчать матеріали справи, предметом спору є дійсність правочину, укладеного 02.08.2007 між Щебетовською селищною радою та Сільськогосподарським приватним підприємством "Чумаки" про оренду земельної ділянки площею 0,30 га для будівництва господарсько-складської бази, яка розташована за адресою: місто Феодосія, смт. Щебетовка, вул.Жовтнева, район колишньої бази ПММ радгоспу "Коктебель".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату з землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Частиною другою статті 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок, залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною та експертною. При визначенні розміру земельного податку, розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності необхідною умовою є проведення нормативно-грошової оцінки (стаття 13 Закону України "Про оцінку земель").
Згідно зі статтею 13 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно з частиною першої статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до статті 15 Закону України „Про оренду землі” істотними умовами договору оренди землі є:
- об’єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
- умови збереження стану об’єкта оренди;
- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об’єкта оренди чи його частини;
- відповідальність сторін.
З матеріалів справи вбачається, що пунктом 4 договору оренди землі встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки проводилась та складає 100440,00 грн.
Пунктом 9 договору оренди земельної ділянки визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати по договору оренди землі № 226 від 02.08.2007, розмір орендної плати розраховується з огляду на нормативну грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 100440,00 грн.
Отже, оспорюваний правочин містить всі передбачені вищезазначеною нормою закону істотні умови.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету по земельних ресурсах України, Міністерством аграрної політики України, Міністерством будівництва та архітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 № 388/12262, наданий Феодосійським управлінням земельних ресурсів 10.01.2007, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 100440,00 грн.
Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим № 544-24 від 06.03.2007 зауваження до землевпорядної документації щодо доповнення інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки усунути.
На запит суду надійшов лист Феодосійського міського управління земельних ресурсів від 13.003.2009, згідно з яким розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,30 га, яка розташована за адресою: місто Феодосія, смт. Щебетовка, вул. Жовтнева, район колишньої бази ПММ радгоспу Коктебель, кадастровий номер 0111646500:01:001:0426 був здійснений для проходження проекту землеустрою з відводу земельної ділянки Сільськогосподарському приватному підприємству "Чумаки" державної експертизи землевпорядної документації. Розрахунок нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки входить до проекту землеустрою з відводу земельної ділянки Сільськогосподарському приватному підприємству "Чумаки", якій пройшов державну експертизу землевпорядної документації і отримав 06.03.2007 висновок державної експертизи землевпорядної документації №544-24 (арк. справи 52).
З врахуванням викладеного, судова колегія вважає, що підстави для скасування рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2008 по цій справі відсутні.
Керуючись статтею 101, пунктом першим частини першої статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційне подання Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2008 у справі № 2-5/10078-2008 залишити без змін.
Головуючий суддя підпис
Судді підпис
підпис