АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 11-а-286 Головуючий у 1-й інстанції Оксенюк Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
Категорія ст. 286 ч. 2 КК Т.З.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2011 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати в кримінальних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі
головуючого - судді Батрака В.В.,
суддів: Ландаря О.В., Захожая О.І.,
з участю прокурора Столяра Д.Е.,
потерпілої ОСОБА_2,
захисник - адвоката ОСОБА_3,
обвинуваченого ОСОБА_4,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві кримінальну справу за апеляціями прокурора Козельщинського району Полтавської області та потерпілої ОСОБА_2, на постанову попереднього розгляду справи Козельщинського районного суду Полтавської області від 18 лютого 2011 року. Даною постановою кримінальна справа стосовно
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 районного суду Полтавської області, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, раніше не судимого, тимчасово не працюючого, маючого на утриманні малолітню дитину, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, направлена прокурору Козельщинського районного суду Полтавської області для проведення додаткового розслідування.
ВСТАНОВИЛА:
Органами досудового слідства ОСОБА_4, обвинувачується в тому, що він 2 червня 2002 року о 19 годині 30 хвилин, керуючи автомобілем НОМЕР_1, що належить на праві особистої власності ОСОБА_5, в районі електроопори № 49 автодороги Козельщина - Глобино, по напрямку від с. Василівка до смт . Козельщина Полтавської області, безпричинно виїхав на полосу зустрічного руху транспорту та допустив зіткнення з велосипедом під керуванням ОСОБА_6 в результаті чого останній отримав тяжкі тілесні ушкодження та помер на місці ДТП.
Повертаючи справу на додаткове розслідування суд першої інстанції в постанові зазначив, що при провадженні додаткового розслідування органи досудового слідства, а саме слідчий не несвоєчасно ознайомив ОСОБА_4 з постановами про призначення криміналістичної експертизи від 18.05.2005 року, повторної комплексно - транспортно- трасологічної експертизи і автотехнічної та судово-медичної експертизи від 07.02.2007 року, тим самим позбавивши його поставити запитання експертам.
Крім того, слідчим не прийнято рішень по деяким заявленим клопотанням ОСОБА_4, про відвід експертам Полтавського відділення ХНДІСЕ.
Також судом зазначено, що незважаючи на допуск постановою від 3.10.2005 року до участі в справі в якості захисника адвоката ОСОБА_3 він фактично був позбавлений можливості виконувати свої функції аж до винесення 24.12.2010 року іншої постанови слідчого про допуск його до участі в справі в якості захисника в результаті чого було порушено право ОСОБА_4 на захист.
В поданих апеляціях прокурор та потерпіла вважають постанову суду незаконною, просять її скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд зі стадії попереднього розгляду. При цьому вони вважають, що судом при попередньому розгляді справи не було встановлено суттєвих порушень вимог кримінально-процесуального закону, які б перешкоджали суду призначити справу до судового розгляду.
Заслухавши суддю доповідача, думку прокурора та потерпілої на підтримання апеляцій, міркування обвинуваченого та його захисника, які просили в задоволенні апеляцій відмовити, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляцій, колегія суддів вважає, що апеляції підлягають до задоволення.
Статтею 246 КПК України передбачений вичерпний перелік підстав для повернення справи на додаткове розслідування зі стадії попереднього розгляду справи. Зокрема, суд має право за власною ініціативою чи клопотанням прокурора, обвинуваченого, його захисника чи законного представника, потерпілого, позивача, відповідача або їх представників повернути справу на додаткове розслідування, у випадках, коли під час порушення справи, провадження дізнання або досудового слідства були допущені такі порушення вимог КПК України, без усунення яких справа не може бути призначена до судового розгляду.
Відповідно до п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 11 лютого 2005 року "Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування" наведений у ст.246 КПК України перелік підстав для повернення справи на додаткове розслідування зі стадії попереднього розгляду справи є вичерпним. Тому суддя не вправі повернути справу на додаткове розслідування з цієї стадії з інших підстав.
Зазначені в постанові суду підстави направлення справи на додаткове розслідування не можуть бути усунені під час досудового слідства оскільки експертизи на які посилається суд уже проведені.
Доказам, які зібрані з порушення норм КПК України суд повинен дати належну оцінку і прийняти рішення щодо їх допустимості в ході судового слідства.
У випадку незгоди підсудного з особистостями експертів чи висновками проведених експертиз суд має можливість призначити додаткові експертизи проведення яких доручити інших експертам без направлення справи на додаткове розслідування.
Необгрунтованим є і посилання суду про порушення права ОСОБА_4 на захист у зв’язку з позбавленням його захисника адвоката ОСОБА_3 можливості виконувати свої функції, оскільки в матеріалах кримінальної справи відсутні будь - які процесуальні документи які стверджували б зазначені посилання суду.
За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова попереднього розгляду справи винесена судом першої інстанції, не може бути визнана законною та обгрунтованою і підлягає скасуванню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 365,366,382 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляції прокурора Козельщинського району Полтавської області та потерпілої РОЗДІЛЬНОЇ Л.А. задовольнити.
Постанову Козельщинського районного суду Полтавської області від 18 лютого 2011 року про направлення кримінальної справи про обвинувачення ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 286 КК України для проведення додаткового розслідування - скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в той же суд.
Міру запобіжного заходу ОСОБА_4 - підписку про невиїзд залишити без зміни.
СУ Д Д І :
ОСОБА_1 ОСОБА_7 ОСОБА_8