ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
справа № 4/98
"16" лютого 2009 р. м.Чернівці
10:50
За позовом Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” в особі Чернівецького району електричних мереж
до відповідача Закритого акціонерного товариства “Електро”
про порушення правил користування електричною енергією –19352,60 грн.
Суддя О. Г. Проскурняк
Представники:
Від позивача – Тимофійчук Л.М.
Від відповідача –Андрухович В.Й.
В засіданні приймали участь
СУТЬ СПОРУ: Відкрите акціонерне товариство “Енергопостачальна компанія “Чернівціобленерго” в особі Чернівецького району електричних мереж звернулося з позовом до Закритого акціонерного товариства “Електро” про стягнення коштів за порушення правил користування електричною енергією у сумі 19352,60 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що постачання електричної енергії відповідачу здійснюється на підставі укладеного договору на користування електричною енергією № 215 від 04.01.1997р. та у відповідності до положень Закону України “Про електроенергетику”, “Порядку постачання електричної енергії споживачам”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 р. № 441, “Правил користування електричною енергією”. Згідно пункту 1 договору, енергопостачальна організація зобов'язується постачати електричну енергію, а споживач своєчасно проводити оплату за використану електричну енергію та виконувати інші умови, визначені даним договором. При відсутності письмового повідомлення споживача про договірні величини споживання електроенергії та потужності, діють обсяги граничного споживання електричної енергії, визначені в Додатку № 1 на відповідний період. У випадку неподання заявки в зазначені строки, енергопостачальник має право самостійно встановити величини споживання електричної енергії та потужності або повністю припинити подачу електроенергії споживачу. Підпунктом 7.1. пункту 7 договору встановлено, що платежі за електричну енергію здійснюються споживачем платіжним дорученням у порядку передоплати відповідно до п. 7.1. договору, але не пізніше 30-го числа місяця перед наступним розрахунковим періодом в обсязі 100% договірних величин електропостачання наступного розрахункового періоду. При значному відхиленні очікуваної величини електроспоживання проти договірної платіж повинен бути здійснений, виходячи з очікуваного електроспоживання наступного розрахункового періоду. При розрахунках за фактично спожиту електричну енергію поняття "розрахунковий період" та "розрахунковий місяць" вважати прирівняними (п. 7.1 Договору). Заявлена величина дає право на використання певної кількості електроенергії, але не покладає на споживача обов'язку вибрати раніше обумовлену в договорі величину. Вказана величина є основою для укладення договору і створює зобов'язання щодо укладення договору. Попередня оплата - 100%, відповідно до абз. 44 п.п 1.2 ст. 1 ПКЕЕ, - оплата до початку розрахункового періоду вартості прогнозованого обсягу споживання електричної енергії у відповідному періоді. Вказане свідчить про те, що споживач самостійно, на свій розсуд, без погодження з енергопостачальником, повністю використовує своє право щодо одностороннього корегування (зменшення), величини споживання електричної енергії в наступному розрахунковому періоді. Провівши попередню оплату в сумі, яка є меншою від вартості заявленої (договірної) величини споживання електричної енергії наступного розрахункового періоду (Додаток № 1 Договору), сторони за договором визначили нову прогнозовану договірну величину, яка повністю залежить від суми проведеного ним попереднього платежу.
Далі позивач стверджує, що у відповідності до п. 1. “Порядку”, регулювання постачання електричної енергії проводиться шляхом встановлення граничних величин її споживання. Відповідно до п.11 вищезазначеного Порядку, граничні величини споживання електричної енергії та потужності доводяться до споживачів як договірні величини у терміни, обумовлені договором між місцевою енергопостачальною організацією та споживачем. За підсумками місяця гранична величина споживання електричної енергії для споживачів коригується до рівня фактично сплаченої за цей місяць величини її споживання. Скоригована гранична величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування.
Позивач зазначає, що в травні 2005 року, відповідачем було спожито 17979 кВт/год електроенергії на суму 5805,78 грн., яка всупереч вимогам п. 7.1 Договору до кінця розрахункового місяця не була оплачена. Відповідно до п. 11 “Порядку”, було скоригованого спожиту електричну енергію до рівня оплаченої. Тому, відповідачем фактично за травень 2005р., було спожито 17979 кВт/год, а оплачено за 0 кВт/год, на цій підставі заборгованість склала 17979 кВт/год (17979 - 0 кВт/год.). В червні 2005 року Чернівецьким РЕМ було зроблено нарахування в двократному розмірі різниці між фактично спожитою та оплаченою електричною енергію.
Відповідач заперечує проти позовних вимог та вказує, що підстав для нарахування двократної вартості електроенергії не було, оскільки не відбулося споживання електроенергії понад договірну величину, при цьому позивач не коригував договірні величини та не повідомляв про коригування споживача.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
4 січня 1997 року між ВАТ ЕК “Чернівціобленерго” та ЗАТ “Електро” укладено договір на користування електричною енергією № 215, згідно якого позивач зобов’язується постачати електричну енергію у відповідності з умовами договору, а відповідач своєчасно проводити сплату за використану електричну енергію та виконувати інші умови, визначені даним договором.
Пунктом 2.1. означеного договору визначено, що позивач зобов’язується відпускати електроенергію, як різновид промислової продукції відповідачу в межах 400 кВт приєднаної (дозволеної до використання) потужності згідно з визначеними йому цим договором умовами та обсягами постачання електроенергії відповідно до додатку № 1 до договору.
Відповідно до додатку № 1 до договору встановлено обсяги споживання електричної енергії відповідачу у травні 2005 року в обсязі 18000,00 кВт/год. При цьому сторони в даному додатку визначили, що відповідно до постанови № 475 від 09.04.2002 р. граничні величини будуть коригуватись відповідачу при відсутності боргів за підсумками місяця, після терміну сплати за використану електроенергію. Гранична величина споживання буде відповідачу відкоригована до рівня фактичної оплати за цей місяць в той чи інший бік.
Пунктом 11 Постанови КМУ від 24 березня 1999 р. N 441 “Про невідкладні заходи щодо стабілізації фінансового становища підприємств електроенергетичної галузі” визначено, що граничні величини споживання електричної енергії та потужності доводяться до споживачів як договірні величини у терміни, обумовлені договором між місцевою енергопостачальною організацією та споживачем. Повідомлення про ці величини є невід'ємною частиною договору. Обов'язковому погодженню з представництвом Держенергонагляду підлягають граничні величини споживання електричної енергії та потужності, розраховані для споживачів з максимальною дозволеною величиною споживання електричної потужності 750 кВт і більше та вибірково для інших споживачів, які впливають на режими електроспоживання у регіоні.
Згідно пунктів 1,2 додатку № 7 укладеного 24.12.2003 року до договору визначено, що у разі несвоєчасної повної оплати фактично спожитої електричної енергії за розрахунковий місяць в обумовлений в договорі термін для оплати рахунку постачальника, споживач несе відповідальність перед постачальником у вигляді підвищеної (п'ятикратної) вартості неоплаченої електроенергії за розрахунковий місяць (з урахуванням раніше виставленого рахунку на оплату спожитої електроенергії). При цьому договірна величина споживання електричної енергії споживачем за розрахунковий місяць коригується до рівня фактично оплаченої її величини. Повідомлення про коригування договірних величин споживання разом з рахунком на оплату п'ятикратної вартості обсягу перевищення надається споживачу в трьохденний термін після закінчення терміну, встановленого в договорі, на оплату електроенергії в розрахунковому місяці. Розрахунок на оплату обсягу перевищення повинен бути оплачений Споживачем протягом п'яти днів з моменту видачі. Повідомлення про коригування договірних величин споживання є невід'ємною частиною даного договору.
Згідно статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Ухвалами від 24 вересня, 22 жовтня 2008 року суд витребував у позивача докази коригування об’єму постачання електричної енергії за травень 2005 року.
Так, позивач не надав суду витребуваних доказів.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що позивач не довів суду обставин щодо коригування постачальником у червні 2005 року договірних величин споживання за травень 2005 року, оскільки повідомлення про коригування договірних величин споживання, які є невід'ємною частиною даного договору, відповідачу не надавались ( не вручались, не надсилались ), а тому між сторонами не узгоджувались вказані договірні величини, окрім тих, що попередньо були встановлені у додатку № 1 до договору стосовно обсягів постачання електричної енергії на 2005 рік.
Згідно пункту 7.1. договору, щомісячно 30 числа згідно з додатком N 4 до договору на користування електроенергією направляється представник споживача у відділ збуту для подання звіту про використану електроенергію за розрахунковий місяць, документів, що підтверджують оплату за розрахунковий період та одержання платіжних вимог-доручень (платіжних доручень) для оплати спожитої енергії в наступному розрахунковому періоді та інших платіжних документів (надбавка за компенсацію реактивної енергії, плата за перевищення договірних величин електричної енергії та потужності і т. ін.). При цьому сума оплати за використай) електроенергію визначається у відповідності очікуваним споживанням електроенергії в наступному розрахунковому періоді з урахуванням сальдо розрахунків за минулий розрахунковий період і є передплатою. Пунктом 7.2. договору передбачено, що оплата платіжних документів здійснюється споживачем самостійно, в 5-ти денний строк після дати, зазначеної в платіжному документі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач отримав рахунок від 30.05.2005 року на оплату електроенергії за травень 2005 року. При цьому в рахунку зазначалось попередня заборгованість за електроенергію і перевищення договірних величин, та спожита у травні 2005 року електроенергія у кількості 17979 кВт/год на суму 5805,78 грн. Згідно рахунку на оплату електроенергії за червень 2005 року, без відмітки споживача про його отримання та доказів його надсилання, позивачем нараховано суму 19352,60 грн. за перевищення договірних величин.
Так, згідно рахунків на оплату електроенергії за травень, червень 2005 року та платіжного доручення № 297 від 31.05.2005 року на суму 12290,88 грн., відповідачем 31 травня 2005 року в тому числі було сплачено суму 5805,78 грн. за електроенергію, що спожита у травні 2005 року. Тобто, відповідачем в 5-ти денний строк, згідно рахунку на оплату від 30.05.2005 р., сплачено вартість спожитої електроенергії у травні 2005 року. За таких обставин, позивач не довів, що відповідачем несвоєчасно сплачено спожиту електроенергію у травні 2005 року.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку у задоволенні позову, відмовити.
Керуючись статтями 4-2, 4-3, 43, 49, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд —
ВИРІШИВ :
У задоволенні позову, відмовити.
Суддя О. Г.Проскурняк
- Номер:
- Опис: 362
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 4/98
- Суд: Господарський суд Сумської області
- Суддя: Проскурняк О.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.03.2004
- Дата етапу: 29.03.2004