№4-152
ПОСТАНОВА
на затримання та доставку до суду
11 липня 2008 року місто Київ
Військовий місцевий суд Київського гарнізону у складі: головуючого - судді підполковника юстиції ВЕРЛАНОВА СМ. , при секретарі СІРЕНЧЕНКО В.В., за участю прокурора відділу військової прокуратури Центрального регіону України майора юстиції БАЙДИ О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні військового суду подання старшого слідчого військової прокуратури Центрального регіону України підполковника юстиції ЗБАРИХА СМ. про затримання обвинуваченого ОСОБА_1 і доставку його до суду під вартою для вирішення питання про обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий військової прокуратури Центрального регіону України за згодою заступника військового прокурора Центрального регіону України звернувся до суду з поданням про затримання обвинуваченого ОСОБА_1 і доставку його до суду під вартою для вирішення питання про обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.
Старший слідчий у своєму поданні посилається на те, що ОСОБА_1 з 1 серпня 1999 року по 9 листопада 2000 року проходив військову службу на посаді слідчого 2 відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, а з 9 листопада 2000 року - на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах 2 відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, тобто, будучи військовою службовою особою, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 35 Закону України „Про службу безпеки України" та виданих на розвиток цих нормативних актів наказів і інструкцій Голови СБ України, функціональних обов'язків старшого слідчого Управління СБ України в Чернігівській області зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; самостійно приймати рішення в межах своїх повноважень; повинний відмовлятись від виконання будь-яких наказів, розпоряджень або вказівок, які суперечать чинному законодавству.
У період з 12 по 16 жовтня 2000 року невідомими особами було організовано контрабандне ввезення на територію України через митний пост "Щорс" Чернігівської митниці 58 залізничних цистерн світлих нафтопродуктів. Після надходження на митну територію України зазначені контрабандні нафтопродукти були затримані на станції "Щорс" Південно-Західної залізниці.
15 жовтня 2000 року Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області (далі - УСБУ в Чернігівській області) порушено кримінальну справу № 596 за фактом вчинення контрабанди нафтопродуктів за ознаками злочину, передбаченого ст. 70 КК України (в редакції Закону України до 5 квітня 2001 p.). Старшим групи слідчих по даній кримінальній справі призначено слідчого 2 відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Чернігівській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_1
14 листопада 2000 року з метою встановлення вартості, як предмета контрабанди, затриманих нафтопродуктів у 58 залізничній цистерні старшим слідчим слідчого відділу УСБУ в Чернігівській області старшим лейтенантом юстиції ОСОБА_1 призначена товарознавча експертиза, проведення якої доручено експертам Чернігівської регіональної торгово-промислової палати. При цьому, у даній постанові ОСОБА_1 зазначив, що експертам необхідно встановити вартість нафтопродуктів з урахуванням акцизного збору без врахування ПДВ саме станом на 10-16 жовтня 2000 року, тобто на час перетину державного кордону України, що відповідає вартості цих нафтопродуктів без урахування всіх необхідних платежів та зборів, а саме вартості митної процедури, мита, роздрібної надбавки, залізничного тарифу, ввізного мита, послуг по сертифікації та інших можливих витрат, які пов'язані із зберіганням нафтопродуктів.
Згідно з висновками експертів №ЧК-1037/1 від 14.11.2000 р. та № ЧК-1037/2 від 15.11.2000 р. загальна вартість нафтопродуктів у 58 залізничних вагоно-цистернах станом на 10-16 жовтня 2000 року з урахуванням їх якості, з урахуванням акцизного збору, без нарахування ПДВ, становить: бензин автомобільний марки А-76 неетильований у 56 залізничних цистернах в кількості 3369802 кг -3824725 грн. 27 коп.; дизельне паливо літнє марки ДЛЕ у 2 залізничних цистернах в кількості 117794 кг-126039 грн. 58 коп., а всього на загальну суму - 3950764 грн.85 коп.
У зв'язку з великим накопиченням на залізничних станціях Південно-Західної залізниці затриманих цистерн з пальним, керівництво "Укрзалізниці" звернулося до органів влади та керівництва УСБУ в Чернігівській області з проханням найшвидшого розв'язання проблеми із затриманими цистернами та звільнення шляхів залізниці для нормального функціонування рухомого складу на залізничних станціях.
На підставі цих звернень, керівництвом УСБУ в Чернігівській області було прийнято рішення про реалізацію затриманих нафтопродуктів згідно вимог чинного законодавства. Єдиним на той час нормативно-правовим актом, який регламентував порядок реалізації речових доказів, був "Порядок
№4-152
обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, яке переходить у власність держави, і
розпорядження ним", затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1340 від 25.08.1998 р.
16 листопада 2000 року, старший слідчий 2 відділення слідчого відділу УСБУ в Чернігівській області старший лейтенант юстиції ОСОБА_1, наділений повноваженнями слідчого відповідно до вимог ст. 114 КПК України, в рамках розслідуваної ним кримінальної справи № 596, перевищуючи свою владу та службові повноваження, в порушення ст. 19 Конституції України, всупереч вимог п. 7 Порядку, ст. 35 Закону України „Про службу безпеки України" та ст. 114 КПК України умисно вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, - ще до утворення комісії по проведенню опису, оцінки і передачі майна для реалізації визначив ціни реалізації речових доказів, чим зобов'язав своїм рішенням комісію порушити Порядок, тобто, виніс постановою процесуальне рішення про реалізацію речових доказів - нафтопродуктів у 58 залізничних вагоно-цистернах, в резолютивній частині якої, всупереч вимог п. 8 Порядку, вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому прав і повноважень, -умисно вказавши, що реалізацію необхідно проводити за цінами, які були визначені в експертних висновках № ЧК-1037/2 від 15.11.2000 р. станом на 10-16 жовтня 2000 року, тобто, на час перетину державного кордону України, без урахування всіх необхідних платежів і зборів, а саме вартості митної процедури, мита, роздрібної надбавки, залізничного тарифу, ввізного мита, послуг по сертифікації та інших можливих витрат, які пов'язані із зберіганням нафтопродуктів, не передбачаючи, хоча повинен був і міг передбачити настання тяжких наслідків, що потягло за собою спричинення збитків державі на суму 2214731 грн. 56 коп., які станом на час реалізації перевищували п'ятсот і більше разів неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
18 березня 2008 року старшим слідчим військової прокуратури Центрального регіону України стосовно ОСОБА_1 порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбачених ч.3 ст. 424 КК України.
7 липня 2008 року старшим слідчим військової прокуратури Центрального регіону України винесено постанову про притягнення ОСОБА_1, як обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 424 КК України.
Також в подані старшого слідчого зазначається, що 7 липня 2008 року ОСОБА_1 втік від органів досудового слідства і на даний час його місце перебування не встановлено, а вжитими заходами встановити його місцезнаходження не виявляється можливим.
Прокурор в судовому засіданні вважав за необхідне вказане подання задовольнити, оскільки вирішення питання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту стосовно ОСОБА_1 можливе лише після його затримання та допиту.
Вивчивши матеріали кримінальної справи, доводи подання, заслухавши думку прокурора, суд вважає, що подання старшого слідчого підлягає задоволення, виходячи з наступного.
Оскільки участь обвинуваченого у розгляді подання про обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді взяття під варту є обов'язковою і обрання даного запобіжного заходу вирішується після допиту обвинуваченого, що зробити в цьому судовому засіданні не можливо, то суд вважає необхідним дати дозвіл органам досудового слідства на затримання і доставку ОСОБА_1 до суду під вартою для вирішення питання про обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.
На підставі викладеного та, керуючись ст. 29 Конституції України, ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, ст. ст. 148, 150, 155, ч.4 165-2 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Подання старшого слідчого військової прокуратури Центрального регіону України задовольнити.
Дати дозвіл органам досудового слідства на затримання обвинуваченого ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця села Халявин, Чернігівського району, Чернігівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 і доставку до суду під вартою для вирішення питання про обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.
Контроль за виконанням цієї постанови покласти на військового прокурора Центрального регіону України.
Постанова оскарженню не підлягає.