ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2009 року о 17 год., 50 хв. |
м. Львів |
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а-9729/08/1370
за позовом |
ОСОБА_1 |
до |
Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, представник - не з'явився |
про |
стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років в сумі 2594,87 грн. |
Суд -
ВСТАНОВИВ:
В зв'язку із складністю справи складення постанови у повному обсязі відкладено на строк не більше ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи. Постанова в повному обсязі буде виготовлена 2 лютого 2009 року.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
П Р И Й Н Я В:
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 03194298, Львівська область, м. АДРЕСА_1, вул. Щурата, 1), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 Львівська область, мАДРЕСА_1) недоплачену за липень-грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року та Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» в редакції від 16 січня 2003 року.
3. В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 Львівська область, м. АДРЕСА_1, НОМЕР_2), 3,40 грн. судового збору.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
6. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України:
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гавдик З.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2009 року о 17 год., 50 хв. |
м. Львів |
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а-9729/08/1370
за позовом |
ОСОБА_1 |
до |
Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, представник - не з'явився |
про |
стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років в сумі 2594,87 грн. |
ПозивачОСОБА_1. звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області про стягнення недоплаченої за 2007 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації в сумі 2594,87 грн. Також позивач просить покласти на відповідача витрати на правову допомогу в розмірі 200 грн.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує наступним: ІНФОРМАЦІЯ_1року народився син ОСОБА_2. Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, ст.ст. 1-3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», передбачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд позов задоволити повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення б/н від 27 січня 2009 року.
Заслухавши пояснення позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд -
ВСТАНОВИВ:
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями в редакції, що діяла у 2007 році, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року за № 489-V, з наступними змінами та доповненнями, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 та Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ.
При прийняті постанови суд виходить з того, щоОСОБА_1.ІНФОРМАЦІЯ_2 року одружилася, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії 1-ТПНОМЕР_3 відІНФОРМАЦІЯ_2 року, ІНФОРМАЦІЯ_1року у них народився син ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-СГНОМЕР_4від 20 серпня 2005 року.
Згідно довідки відповідача заНОМЕР_5від 19 листопада 2008 року позивач отримала допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, в тому числі допомогу при народженні дитини за 2007 рік в розмірі 1285,74 грн.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим же Законом та іншими законами України.
Відповідно до цього ж Закону призначається, як види державної допомоги сім'ям з дітьми - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказаний вид державної допомоги сім'ям з дітьми призначається і виплачується органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Позивач звернулась до органу соціального захисту населення за місцем свого проживання (реєстрації). Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим же Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Аналогічну по суті вимогу містить ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Статтею 56 цього ж Закону України установлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року по справі № 1-29/2007 встановлено, що у Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.
На підставі дослідження матеріалів справи, аналізу відповідних положень Конституції України, Кодексу та оспорюваних у конституційному поданні положень Закону Конституційний Суд України дійшов висновку, що крім інших положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Конституційний Суд України вирішив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), крім інших положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» - абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
Положення абзацу третього частини другої ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього ж Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у вказаній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, позовні вимогиОСОБА_1. про стягнення суми недоплаченої за 2007 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» підлягають задоволенню частково, а саме за липень-грудень 2007 року, в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб.
Згідно ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати.
Згідно ст. 2 цього ж Закону України компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів.
Під доходами у цьому ж Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру - соціальні виплати.
Згідно ст. 3 цього ж Закону України сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Таким чином, позовні вимогиОСОБА_1. про стягнення компенсації втрати частити доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплат за 2007 рік, підлягають задоволенню частково.
Позивач просить стягнути з відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації. Суд згідно ч. 2 ст. 11 КАС України може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Суд не може підміняти собою відповідача та здійснювати призначення виплат, про які просить позивач, однак суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод та інтересів позивача.
Щодо вимог позивача присудити їй здійснені нею судові витрати на правову допомогу, суд виходить з наступного: ст. 56 КАС України встановлює право сторони, а також третьої особи брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Вказана норма не обмежує у виборі тих осіб, які здійснюватимуть таке представництво.
Водночас у вирішенні питань, пов'язаних з розглядом вимог сторін та третіх осіб про відшкодування їх витрат на правову допомогу, слід враховувати, що згідно ст. ст. 90, 94 КАС України лише витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, документально підтверджені, можуть бути присуджені стороні, що здійснені нею.
Позивачем надано лише квитанцію НОМЕР_6 від 9 грудня 2008 року згідно якої, нею здійснено платіж на користь ФОП ОСОБА_3, 200,00 грн. з призначенням за послуги (надання правової допомоги), складання позовної заяви згідно угоди б/н від 09.12.2008 року.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адвокатуру» адвокатом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше двох років, склав кваліфікаційні іспити, одержав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та прийняв Присягу адвоката України.
Доказів того, що вказані витрати здійснені позивачем пов'язані з оплатою адвокату або іншому фахівцю у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи та договору, суду не надала.
Таким чином, вимогаОСОБА_1. про присудження їй здійснених нею витрат в сумі 200,00 грн. не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
П Р И Й Н Я В:
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 03194298, Львівська область, м. АДРЕСА_1, вул. Щурата, 1), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 Львівська область, мАДРЕСА_1) недоплачену за липень-грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року та Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» в редакції від 16 січня 2003 року.
3. В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 Львівська область, мАДРЕСА_1), 3,40 грн. судового збору.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
6. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України:
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гавдик З.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2009 року о 17 год., 50 хв. |
м. Львів |
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а-9729/08/1370
за позовом |
ОСОБА_1 |
до |
Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, представник - не з'явився |
про |
стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років в сумі 2594,87 грн. |
ПозивачОСОБА_1. звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області про стягнення недоплаченої за 2007 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації в сумі 2594,87 грн. Також позивач просить покласти на відповідача витрати на правову допомогу в розмірі 200 грн.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує наступним: ІНФОРМАЦІЯ_1року народився син ОСОБА_2. Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, ст.ст. 1-3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», передбачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд позов задоволити повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення б/н від 27 січня 2009 року.
Заслухавши пояснення позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд -
ВСТАНОВИВ:
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями в редакції, що діяла у 2007 році, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року за № 489-V, з наступними змінами та доповненнями, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 та Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ.
При прийняті постанови суд виходить з того, щоОСОБА_1.ІНФОРМАЦІЯ_2 року одружилася, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії 1-ТПНОМЕР_3 відІНФОРМАЦІЯ_2 року, ІНФОРМАЦІЯ_1року у них народився син ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-СГНОМЕР_4від 20 серпня 2005 року.
Згідно довідки відповідача заНОМЕР_5від 19 листопада 2008 року позивач отримала допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, в тому числі допомогу при народженні дитини за 2007 рік в розмірі 1285,74 грн.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим же Законом та іншими законами України.
Відповідно до цього ж Закону призначається, як види державної допомоги сім'ям з дітьми - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказаний вид державної допомоги сім'ям з дітьми призначається і виплачується органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Позивач звернулась до органу соціального захисту населення за місцем свого проживання (реєстрації). Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим же Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Аналогічну по суті вимогу містить ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Статтею 56 цього ж Закону України установлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року по справі № 1-29/2007 встановлено, що у Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.
На підставі дослідження матеріалів справи, аналізу відповідних положень Конституції України, Кодексу та оспорюваних у конституційному поданні положень Закону Конституційний Суд України дійшов висновку, що крім інших положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Конституційний Суд України вирішив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), крім інших положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» - абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
Положення абзацу третього частини другої ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього ж Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у вказаній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, позовні вимогиОСОБА_1. про стягнення суми недоплаченої за 2007 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» підлягають задоволенню частково, а саме за липень-грудень 2007 року, в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб.
Згідно ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати.
Згідно ст. 2 цього ж Закону України компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів.
Під доходами у цьому ж Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру - соціальні виплати.
Згідно ст. 3 цього ж Закону України сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Таким чином, позовні вимогиОСОБА_1. про стягнення компенсації втрати частити доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплат за 2007 рік, підлягають задоволенню частково.
Позивач просить стягнути з відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації. Суд згідно ч. 2 ст. 11 КАС України може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Суд не може підміняти собою відповідача та здійснювати призначення виплат, про які просить позивач, однак суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод та інтересів позивача.
Щодо вимог позивача присудити їй здійснені нею судові витрати на правову допомогу, суд виходить з наступного: ст. 56 КАС України встановлює право сторони, а також третьої особи брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Вказана норма не обмежує у виборі тих осіб, які здійснюватимуть таке представництво.
Водночас у вирішенні питань, пов'язаних з розглядом вимог сторін та третіх осіб про відшкодування їх витрат на правову допомогу, слід враховувати, що згідно ст. ст. 90, 94 КАС України лише витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, документально підтверджені, можуть бути присуджені стороні, що здійснені нею.
Позивачем надано лише квитанцію НОМЕР_6 від 9 грудня 2008 року згідно якої, нею здійснено платіж на користь ФОП ОСОБА_3, 200,00 грн. з призначенням за послуги (надання правової допомоги), складання позовної заяви згідно угоди б/н від 09.12.2008 року.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адвокатуру» адвокатом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше двох років, склав кваліфікаційні іспити, одержав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та прийняв Присягу адвоката України.
Доказів того, що вказані витрати здійснені позивачем пов'язані з оплатою адвокату або іншому фахівцю у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи та договору, суду не надала.
Таким чином, вимогаОСОБА_1. про присудження їй здійснених нею витрат в сумі 200,00 грн. не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
П Р И Й Н Я В:
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 03194298, Львівська область, м. АДРЕСА_1, вул. Щурата, 1), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 Львівська область, мАДРЕСА_1) недоплачену за липень-грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року та Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» в редакції від 16 січня 2003 року.
3. В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 Львівська область, мАДРЕСА_1), 3,40 грн. судового збору.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
6. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України:
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя (підпис) Гавдик З.В.
З оригіналом згідно
Суддя